Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno U zásuvky ovládané DO je vypínaný nulák - proč?

Rozebral jsem dálkově ovládanou zásuvku kvůli výměně pojistky a zjistil jsem že není spínaná fáze ale nulák. Proč? Vždyť tak je pořád zařízení pod proudem? Jen pro kontrolu jsem se ještě podíval do časového spínače a tam je to stejné. Změnilo se něco za posledních 20 let od doby kdy jsem dělal 50tku? Fáze se přestěhovala doprava?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Tak odzadu :-) : - fáze se přestěhovala kamkoliv (doporučení o jednotné montáži v objektu), a už je…
mirektatra 05.03.2014 05:44
mirektatra
No, já osobně bych souhlasil s tou funkcí, ale k té bezpečnosti bych měl výhrady - v ČSN 33 2000-4-4…
slimak 05.03.2014 11:39
slimak
Takze ano je zasadny rozdiel medzi "elektricka instalace" a zariadenie strcene do zasuvky, su dve up… nový
MM.. 05.03.2014 18:12
MM..
Díky všem, zajímavé počtení... poslední
vadny_flash_disk 05.03.2014 23:50
vadny_flash_disk

Tak odzadu :-) :
- fáze se přestěhovala kamkoliv (doporučení o jednotné montáži v objektu), a už je zase nazpátek :))
- Za posledních 20 let jsme pohltili Evropské normy a naše "umravnili", takže "pracovními vodiči" jsou všechny ty činné pro výkon elektrické práce, ochranný je nevypínatelný a samostatný v síti TNS, jako dřív.
- zařízení je pod proudem pouze, pokud je v pracovní činnosti, tedy pokud jsou celistvé všechny pracovní vodiče. Pokud tedy dojde k vypnutí pracovního vodiče (lhostejno kterého), pracovní obvod se přeruší a zařízení přestane být pod proudem. Je pouze pod napětím, ale pouze pracovní vodiče Ochranný obvod - vodič je nepřerušený a funkční.

Závěr? Předpokládám, že zásuvka je řešena, jako TNS, je do ní používán spotřebič dle ČSN/EN, tedy "třívodič", nebo dvojvodič s "dvojitou izolací". Vypínání kteréhokoliv pracovního vodiče tedy nemá vliv na funkci, ani bezpečnost zařízení.

No, já osobně bych souhlasil s tou funkcí, ale k té bezpečnosti bych měl výhrady - v ČSN 33 2000-4-46 se v čl. 465.1.2 praví, že "jednopólový spínací přístroj nesmí být zařazen ve středním vodiči" a když to vztáhnu na tento případ, tak to nevyhovuje ( ta výše zmíněná norma platí pro elektrické instalace a někdo může namítat, že pro přístroje to neplatí ). Mě to ale prostě nesedí, abych do vypnutého zařízení měl poslanou fázi a přerušenou pracovní nulu. Dám jednoduchý příklad: Mám obyčejnou stolní lampu ( ve tř. II ), ve které mi přestane svítit žárovka. Vypnu si ji uvedenou zásuvkou a při výměně žárovky a nepozornosti " nakoupím " od závitu, který je pod napětím - toto by se mi nepřihodilo, kdyby byla vypínána fáze ( já vím, měl jsem si ji vytáhnout z té zásuvky, jenže ta je někde pod stolem a kdo se bude ohýbat, že.... ). Bohužel podobných zařízení je v dnešní době spousta, např. záložní zdroje, které otáčí fázi ( tj. připojíte ho do zásuvky, která má fázi vlevo a na výstupu ji máte vpravo ) - opět nic proti ničemu, ale při troše nepozornosti může být problém. Jirka.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru