Štukování rohů a různých zaoblení
Ahoj, do pokoje nám okolo komína zatékala voda a roh zdi byl vlhký, začal žloutnout a objevila se i plíseň. Tuto vlhkou omítku jsem oškrábal a chtěl bych tu část zdi naštukovat. Na rovných plochách by nebyl problém - používám velké ocel. hladítko, ale jak štukovat roh místnosti a různé zaoblení zdi?
K tomu se používá tato pomůcka,každý zedník to ovládá
Jak píše nade mnou, flaška je tvořítko fabionu. Při filcování se dá použít široký štětec, nebo zárohák, který vykopíruje zaoblený tvar.
Abych si to úplně ujasnil... Nanesu štuk do rohu a otáčením flašky štuk uhladím. Pak po zavadnutí normálně vyhladím rovné plochy hladítkem s filcem a ty rohy a zaoblení tím štětcem?
Láhev od piva se na fabiony používá už hodně dlouho, ale většina zedníků má na zaoblené hrany a rohy dřevěné zaoblené hladítko s rukojetí, někdy s koncem seříznutým v úhlu 45°pro vytvarování rohů (ostrých, nejsou zaoblené, pouze se stýkají dvě zaoblené roviny).
Ale fůůůůůj!!! Ocelové hladítko se používá na beton před barákem. Na štuk jedině dřevěné a filcákem rozpatlat po zavadnutí. Jinak kolegové správně radí. Nejprve vypít rum, pak použít flašku na fabion.
Opravdu? Můj táta ocelové hladítko také používal a na internetu se dočítám jen o ocel/nerez hladítkách nebo plastových, o dřevěných ani zmínka...
Dočítat je šedá teorie s reklamní masáží. Nejlepší je dělat přidavače starému zedníkovi při opravě staršího domku, vydržet ty vyprávěnky, vzít si z toho to podstatné o řemesle a koukat mu pod ruku.
Ono dřív nic než dřevo nebylo. Plechové se doma hůř dělalo a rezlo. Pak se na natahování štuku používalo novodurové či jaké plastové.
Teď je lehce k dostání nerezové. Zavadlý štuk se pořád stáčí filcákem, jen držák filcu je většinou plastový rohy a fabiony se "ohladí" štětcem.