Jak nastavit měřič spotřeby el. energie
Koupil jsem si tenhle Energy meter FNT 9999 http://www.elektro-paloucek.cz/files/131016092929- FHT9999_navod.pdf
Bohužel nejsem schopný ho nastavit. Podle návodu se tam má nastavit "požadovaný čas tarifu" označený jako COST/h1 ve formátu XX:XX a "hodnota tarifu" (COST/h) ve formátu XXX (bez desetinných míst). Nemám absolutně ahnung, co bych tam měl nastavit. Podle faktury mám produkt D Standard ČEZ FIX (D02d) se sazbou 60,50 Kč (pevná cena za měsíc).
Takhle se to nastavuje pro Tarif 1 a Tarif 2. Přestože mám v baráku od ČEZu jednotarifovou sazbu, tak u toho Tarifu 2 nejde hodnota tarifu COST/h úplně vynulovat.
Jednak nejsem žádný matematicko-fyzikální lumen a jednak z návodu nejsem moudrý. Mohl by mi někdo polopaticky vysvětlit, jak to mám nastavit?
co je na tom tak složitého
nastav si čas jak dlouho chceš měřit 0-9hodin,
Nastav si kolik ti vycházi cena/kWh (cenu na faktuře vyděl celkovou spotřebou)
Tarif se nenastavuje u sazby D02 takže když se dostaneš až sem tak chvíli počkej a měřák se vrátí na začátek a měříš.
Díky za reakci,
chtěl bych se ale zeptat, proč se má nastavit čas 0-9 hod.? Jak jsem psal, je tam formát XX:XX který umožňuje nastavit hodnotu 00:00 - 29:59.
Já jsem ale původně předpokládal, že přístroj se nastavuje trvale. Jestli ti dobře rozumím, bude potřeba před každým měřením nastavit znovu čas měření, takže nemůžu ten měřák nechat měřit třeba po dobu jednoho měsíce, jak jsem měl v úmyslu.
Tedy já nechci být nikterak příkrý, ale tohle je přece tak triviální, že stačí zapojit hlavu a není třeba se na to ptát. Pokud máte jen jeden tarif, ale měřák vás nutí zadat dvě hodnoty, pak je snad logické, že u obou hodnot nastavíte stejnou úroveň (cenu), ne?
Obávám se, že tazatel má právě problém s tím, jak vypočítat tu cenu.
To není sám. Známý chtěl rozpočítat cenu faktury pro nájemníka a dost jsem seu dvoutarifu zapotil, aby to bylo spravedlivý. Dvoutarif, dva podružný 2tar.elektroměry, dvě účtovaná období s různou cenou... ERÚ se fakt činí, aby si lidi nevěděli rady
Máš naprostou pravdu. Na faktuře jsou k ceně kWh připočítávány měsíční platby za jističe, různé služby, daně apod. Proto je nejlepší tu cenu za 1 kWh zjistit přímo od dodavatele.
vůbec ne. Nejlepší je sečíst dohromady všechny platby (jak dodavatele tak distributora) a vydělit spotřebou.
Klidně můžeš být příkrý, nějak se s tím vypořádám, jsem už velkej kluk.
Možná by měl být přístup do poradny zamezen mentálně retardovaným jedincům jako jsem já, kteří nezvládají základní principy triviálního uvažování. Proto navrhuji, aby každý tazatel před vstupem na poradnu podstoupil krátký test z aristotelské logiky.
Nastav Tarif 1 a Tarif 2 na rovnaku cenu - konecnu cenu za KWh (neviem, ci aj v CR, ale u nas nemusi byt jednoduche ju zistit).
Totéž jsem psal včera.
U tarifu D02 není co řešit. DO cena se počítá vše co je na faktuře včetně DPH. Takže :
konečná cena faktury : spotřebou=Kč/kWh
Ještě mne napadá, kdyby nestačilo nastavit jeden tarif,a musely se nastavit oba, tak jeden třeba 00:00-11:59
a druhý 12:00-23:59
Jo dvoutarif,to je chuťovka, al když se to zadá do excelu tak se to dá ukočírovat
Díky všem, tobě Paule zvlášť.
podle webu v tvém podpisu vidím, že se profesionálně věnuješ elektrotechnice, takže si v žádném případě nedovolím ti oponovat, neboť moje znalosti v tomto oboru sahají maximálně k pochopení faktu, že se nemám dotýkat drátů na zem spadlých.
Přesto bych se tě chtěl zeptat, jestli se má ta hodnota COST skutečně počítat dělením ceny Kč spotřebou v kWh, když ta cena na faktuře obsahuje např. i stálou konstantní platbu za jističe, kterou bych měl asi platit, i když nespotřebuju ani Watt.
Jinak dnes jsem byl shodou okolností v nejmenovaném hypermarketu, kde jsem ten měřák koupil a byť ho tam měli nainstalovaný, nebyli prodavači schopni mi jeho nastavení vysvětlit a zejména jim nešlo do hlavy, že když se má podle návodu nastavit cena v Kč, tak tam není desetinná čárka, zatímco ve výsledném zobrazení tam to desetinné místo je.
Pokud jde o nastavení času, tak si prodavači myslí, že u každého tarifu se nastavuje čas jeho zahájení, pokud mám VT i NT. V mém případě mi ale doporučili oba časy vynulovat.
Jinak jsem volal na ČEZ a tam mi řekli, že ten můj tarif neníD02 nýbrž C02 (pro podnikání) a že cena 1 kWh je pro mě 5,11 Kč.
Takže až přijdu do místa odběru, zkusím na měřidlu hodnotu COST/kWh nastavit v haléřích jako 511, oba tarify na 00:00 a uvidím, zda se k dostanu k nějakému srozumitelnému výsledku.
"Tyson" předně dík za uznání.
Nocméně k ceně. Cena , ta se skládá ze dvou stěžejních komponent.
1. Cena za distribuční síť = i když neodebereš ani 1W, Stejně to zaplatíš, takže se vypustit nedá. Za jistič platíš také měsíčně, i když nic neodebereš, takže také nelze pominout, jakož i další polatky.
2.Vlastní silová energie,tedy to co pohání spotřebiče. tady když nic neodebereš, tak nic nezaplatíš. čím víc odebíráš, tím více platíš.
Ve finále je tedy cena za 1kWh = jakémusi průměrnému odhadu, součtu přesných čísel, závislých nedefinovatelně na spotřebě.
Polžka 1. je tam stále a
Položka 2. se mění se spotřebou
A protože nejsi schopen definovat přesně jak to je ve kterém okamžiku, mně se jeví nejschůdnější si vpodstatě odělat jakýsi roční průměr bez ohledu na to co a kolik kdy spotřebuji.
Proto doporučuji vzít fakturu jako jakýsi průměrný základ nákladů ze energiivčetně všech doplňkových služeb, a tuto cenu podělit spotřebou za rok.
Z toho vyjde cena /1kWh a tuto použít jako měrnou jednotku.
Nakonec si to poděl a porovnej s tím co ti řekl dodavatel.
Snad ještě dodám:
To co platíme za distribuci a patří distributorovi, jak já říkám "drátovné" tuto složku reguluje ERU Energetický regulační úřad
To co pohání spotřebiče , tuto cenu mění prodejci silové elektriky, podle toho jak nakoupili na burze.
Je zbytečné se snažit pochopit jak si to mezi sebou vyřízují.
Takže každá složka se v podstatě může měnit, slevňovat i zdražovat samostatně a nezávisle na druhé.
A tadyje ten základní problém možnosti se dopočítat. (Ne že by to nešlo, ale to úsilí za to nestojí)
Stejně by jsi ve finále udělal průměr výsledků.
Tak ho udělej hned jak jsem uvedl.
Snad to stačí
Měření spotřeby zdar!!!
A nastavování také....
jen tak ti přiložím soubor v excelu kde si to kontroluji já.
A podívej se co z toho můžeš vypustit!!!
Paule, ještě jednou díky.
Jinak jsem se znovu podíval na fakturu z ní vyplynulo, že máš naprostou pravdu ohledně toho zprůměrovaného výpočtu jako jediného možného. Když jsem si ji totiž prohlédl podrobně, tak se mi skoro spustila krev z nosu. Nevím, z jakého důvodu mi fakturovaný rok rozdělili na tři období, která navíc ani nemají stejnou kWh sazbu. Každé to období je navíc rozděleno na tři podskupiny, takže ani matematický génius by z toho nevyextrahoval nějaký relevantní údaj k čisté ceně elektřiny.
Jinak to moje haléřové nastavení asi funguje, přinejmenším mi to průběžně ukazuje spotřebu, která odpovídá odběru testovaného spotřebiče a odpovídající náklady (2000W topení se sazbou (podle faktury) 6,03 Kč ukazuje průběžně cca 1980 W a cca 11,8 Kč/hod.
Díky za tabulku, snad ji časem pochopím.
tak v tabulce je skutečná spotřeba a myslím že i propočet na různé tarify, co e-on nabízel..
Tabulka má vodorovně 4 části:
skutečné odečty a výpočet spotřeby které se použií dále
pak je část za silovou elektrinu a to co se k tomu počítá
další část je za distribuci a co se k tomu přičítá
poslední jsou různé polplatky a placení měsíční zálohy
takže s tímhle když si dáš práci, tak se jakž takž vyznáš...
no to je ono , kWh sazba se mění jak jsem psal, jednak podle ERU /distribuce/ a pak podle cena za silovou energii.
Přitom když se nesejdou tak je to porozdělovaké na několikrát
Já osobně posílám odečet elektroměru každého 1/4 roku. Nevím jak tomají jiné sazby,ale pro domácnost ti navíc mohou napočítat /když neposíláš samoodečty/ až 70% spotřeby do zimního období, které bývá samozřejmě dražší...