Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Odpor

Dobrý den,
mám elektrotechnické schéma z casopisu z roku 98 a v schématu je značka rezistoru a u toho hodnota 6j8. Co je to za jednotku, zádny jΩ neznám. Díky

loading...

lokálne názvoslovie technických produktov býva osobitá kapitola, spomenutý odpor-rezistor-odponík je iba malinkou epizodou úporného boja, zbytočných inšitúcii, financovaných štátnym rozpočtom o svoju existenciu

inou vtipnou, už zabudnutou príhodou, bol svojho času úporne presadzovaný názov magnetoskop, pre prístroje zapisujúce video na magnetickú pásku, páni s titulmi, profesor, docent, doktor, vied humanitných v tom mali uplne jasno, akurát zvyšok populácie ich odignoroval

... :puff:

Tak úplně to v pořádku asi nebude, když sám píšeš "podle slovniku cizich slov".
Nevím, proč bych musel používat cizí slova za každou cenu, když vlastně ani nevím jak. Ve škole nás učitelé, bůhvíproč, učili hezky česky.
Nevěděl bych totiž, jestli jsem tu hrachovou kaši snědl s rezistencí nebo s rezistorem.
Ble, to jsou ale rezistentní úvahy. :-x
PS. Za určitých okolností by se to dalo pochopit, například když spojař na vojně měl v klopě zapíchnutej odpor a chtěl aby mu tam dlouho vydržel, tak každýmu lampasákovi určitě na potkání nevytruboval, že slouží s odporem ale že je to rezistor, odznak jeho profese. :puff: