Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lze dělat hromosvod,když je kolem domu beton?

Dobrý den,
máme starý domek, nyní s novou střechou a samozřejmně by byl vhodný i hromosvod.Jenže ..tady narážím na pozůstatek z módy 80.let beton -doslova kolem celého domu,vysoký a tvrdý jak sviňa :-(

Kolik musím zakopat zemniče,to má být položeno kolem celého domu?

Odstraňovat ten všechen beton, to se mi opravdu nechce i když je celý jen na zlost.

Skuste najst miesto, kde beton konci, alebo niekde kde nie je a tam natlcte tie tyce. Ich pcet zavisi od mernej rezistivity pody a davaju sa od seba na vzdialenost asi dvojnasobku dlzky tusim. Vodic ktory pojde k nim moze byt aj tesne nad betonom a zahrabany len kolko sa bude dat . Vseobecne, ak to ide, je makka poda, castejsie sa uz zabijaju tyce. Netreba totiz tolko kopat a je istota ze tyc bude mat kontakt v nezamrzajucej hlbke. Tym sa da prepojenie medzi tycami viest plytsie a tym sa usetri kopanie.
Zvod z budovy, aspon u nas na Slovensku, musi byt 2x. BOla zmena v norme. Niekedy stacil 1 na male objekty. Po novom musia byt na vsetky objekty, kde je bleskozvod, pouzite 2 zvody. DOkonca aj na take tie male distribucne transformatorceky 22/0,4 kVv takych betonovych kockach su 2 zvody ak si vsimnete.
Pouzit beton ako zemnic asi skor nepojde, to sa da pri novych vystavbach, ale stare asi nie. Aj ked niekedy sa da uvazovat s nahodnym zemnicom, ale neodporucal by som tuto cestu.

Ještě maličkost: než zavoláte hromosvodáře tak si vzpomeňte a ujasněte, kudy vám k domu vede
a) plynová přípojka
b) vodovodní potrubí
c) kabel elektrického vedení
d) odpadní potrubí
e) kde jsou pod zemí nějaké dutiny nebo betony (třeba žumpa, zasypaná studna apod.)
a udělejte pro hromosvodáře jednoduchý poziční plánek, aby se mohl lépe rozhodnout o vedení svodů a umístění zemničů.

Svod a zemniče celkem logicky nesmí být poblíž (oni vědí jak blízko) plynového potrubí, přívodního kabelu elektrické energie k domu a také by se dost neradi probourali do kanalizačního potrubí. A také vodovodní ocelové pozinkované potrubí by mělo vést kousek dál. Nejde jen o přímý zásah hromosvodu, ale i další účinky atmosférické elektřiny, různé proudy, atd, což je věc odborníků.