Lze dělat hromosvod,když je kolem domu beton?
Dobrý den,
máme starý domek, nyní s novou střechou a samozřejmně by byl vhodný i hromosvod.Jenže ..tady narážím na pozůstatek z módy 80.let beton -doslova kolem celého domu,vysoký a tvrdý jak sviňa
Kolik musím zakopat zemniče,to má být položeno kolem celého domu?
Odstraňovat ten všechen beton, to se mi opravdu nechce i když je celý jen na zlost.
Beton obsahuje vápenec a to je kov. Takže beton lze použít jako uzemnění. Pokud se dokážeš napojit na armování, ušetříš za vodiče.
.. ale pouze za předpokladu, že jsou v něm zemniče.. armování nestačí!
viz: http://www.elektroprumysl.cz/elektroinstalace/ukla dani-zakladovych-zemnicu-do-betonovych-zakladu-3
Samozřejmě jsem nemyslel nahradit uzemnění armováním, pouze jej použít jako část. Nicméně je to irelevantní, tazal píše, že má beton okolo domu, špatně jsem otázku pochopil.
čumile, Ty jsi ještě neviděl vápennej majzlík?
Vápník
Vápník a vápenec se má k sobě asi jako železo a hematit nebo krevel.
Hodinky jako holinky.
No,zrovna armování tam není.-kvalitní štěrkobeton
Poraďte se s hromosvodářskou firmou, mají s tím nejlepší zkušenosti. Jedna věc je svod, kterým směrem se svede, což závisí na různých faktorech, nejen na tvaru chráněného objektu, ale i převládajícího směru větrů, na umístění stavby na pozemku, sousedící budovy nebo plochy, atd.
Svod bývá jeden nebo několik. Zemniče jsou různé, záleží i na půdě a jejich vrstvách. Někde se dávají zemnicí tyče, pokud je lze svisle zatluci do podloží (do skály to samozřejmě nejde), někde se dávají zemnicí desky, někde zemnicí pásy, nebo se jako zemnič používá už při stavbě připravený zemnicí pásek v základech domu. S betonem kolem domu si hromosvodáři také určitě dovedou poradit.
Berte toto jako laické informace a ne rady odborníka. Poraďte se s hromosvodářem, který práci provede, přezkouší, předá, bude za ní ručit a bude dělat pravidelné kontroly.
To asi bude nejlepší kontaktovat hromosvodáře.Ty zemnící tyče by mohly být možnost.Díky za info
Skuste najst miesto, kde beton konci, alebo niekde kde nie je a tam natlcte tie tyce. Ich pcet zavisi od mernej rezistivity pody a davaju sa od seba na vzdialenost asi dvojnasobku dlzky tusim. Vodic ktory pojde k nim moze byt aj tesne nad betonom a zahrabany len kolko sa bude dat . Vseobecne, ak to ide, je makka poda, castejsie sa uz zabijaju tyce. Netreba totiz tolko kopat a je istota ze tyc bude mat kontakt v nezamrzajucej hlbke. Tym sa da prepojenie medzi tycami viest plytsie a tym sa usetri kopanie.
Zvod z budovy, aspon u nas na Slovensku, musi byt 2x. BOla zmena v norme. Niekedy stacil 1 na male objekty. Po novom musia byt na vsetky objekty, kde je bleskozvod, pouzite 2 zvody. DOkonca aj na take tie male distribucne transformatorceky 22/0,4 kVv takych betonovych kockach su 2 zvody ak si vsimnete.
Pouzit beton ako zemnic asi skor nepojde, to sa da pri novych vystavbach, ale stare asi nie. Aj ked niekedy sa da uvazovat s nahodnym zemnicom, ale neodporucal by som tuto cestu.
Ještě maličkost: než zavoláte hromosvodáře tak si vzpomeňte a ujasněte, kudy vám k domu vede
a) plynová přípojka
b) vodovodní potrubí
c) kabel elektrického vedení
d) odpadní potrubí
e) kde jsou pod zemí nějaké dutiny nebo betony (třeba žumpa, zasypaná studna apod.)
a udělejte pro hromosvodáře jednoduchý poziční plánek, aby se mohl lépe rozhodnout o vedení svodů a umístění zemničů.
Svod a zemniče celkem logicky nesmí být poblíž (oni vědí jak blízko) plynového potrubí, přívodního kabelu elektrické energie k domu a také by se dost neradi probourali do kanalizačního potrubí. A také vodovodní ocelové pozinkované potrubí by mělo vést kousek dál. Nejde jen o přímý zásah hromosvodu, ale i další účinky atmosférické elektřiny, různé proudy, atd, což je věc odborníků.