Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Náhrada za MOSFET 3310GH

Zdravím, na základní desce (Gigabyte GA-MA69-S3H) v PC se mi spálil MOSFET 3310GH nějakým zkratem (poprvé pouze boule na fotce, fungoval dál, podruhé už se nerozjel), který měl něco společného s CPU_FANem. Jelikož teď konektor CPU_FAN nefunguje, tak mě jako první napadlo vyměnit tenhle MOSFET.

Jediný obchod kde jsem tenhle MOSFET našel bylo TME, kde bych za 5 blbých MOSFETů platil nehorázné poštovné. Tak mě zajímá, jaká je místo něj dostupnější alternativa.

Za další bych se chtěl zeptat jestli to půjde nějak rozumně odpájet s normální pájecí stanicí (asi bych si v budoucnu koupím ERS-50 od Sagatu) nebo si mám půjčit třeba horkovzdušnou pistoli? Máte na to nějaký trik?

P.S. Ano, můj PWM regulátor v tom taky hraje jistou roli :-D

[http://kutilska.poradna.net/file/view/2529-2014-01-26-13-06-49-jpg]

nějaký p-channel mosfet, já to většinou bagruju ze starých desek
mikropájkou nejdřív jednu nožičku po druhé zvednout, potom ohřát desku zespodu horkým vzduchem (tak 100°, ne víc) a zezhora odpájet futrál
otázka je co ještě při odchodu do křemíkového nebe vzal sebou

Za chvíli bych mohl získat podobnou chcíplinu (starý PC) jako tento, ale uvidím jestli ten MOSFET najdu a vezmu z něj. Vypadá to že je to ještě starý dobrý nesmrtelný Gigabyte, úder blesku odpálil HW kodek, já zkratnul MOSFET a všechno pořád jede :-D

Takže pokud jsem pochopil tak mikropájkou odpájet ty dva tenké vývody a potom ohřát zespod a co nejrychleji odpájet mikropájkou i horní vývod? Uvidím jak to půjde, s klasickým 50W pájecím perem normálně do zásuvky ten cín kterým pájí tyhle sériově vyráběné věci neodpájím ani za nic, takže si budu muset počkat na tu mikropájku (možná bych to mohl zkusit trafopájkou s upraveným hrotem).