Náhrada za MOSFET 3310GH
Zdravím, na základní desce (Gigabyte GA-MA69-S3H) v PC se mi spálil MOSFET 3310GH nějakým zkratem (poprvé pouze boule na fotce, fungoval dál, podruhé už se nerozjel), který měl něco společného s CPU_FANem. Jelikož teď konektor CPU_FAN nefunguje, tak mě jako první napadlo vyměnit tenhle MOSFET.
Jediný obchod kde jsem tenhle MOSFET našel bylo TME, kde bych za 5 blbých MOSFETů platil nehorázné poštovné. Tak mě zajímá, jaká je místo něj dostupnější alternativa.
Za další bych se chtěl zeptat jestli to půjde nějak rozumně odpájet s normální pájecí stanicí (asi bych si v budoucnu koupím ERS-50 od Sagatu) nebo si mám půjčit třeba horkovzdušnou pistoli? Máte na to nějaký trik?
P.S. Ano, můj PWM regulátor v tom taky hraje jistou roli
nějaký p-channel mosfet, já to většinou bagruju ze starých desek
mikropájkou nejdřív jednu nožičku po druhé zvednout, potom ohřát desku zespodu horkým vzduchem (tak 100°, ne víc) a zezhora odpájet futrál
otázka je co ještě při odchodu do křemíkového nebe vzal sebou
Za chvíli bych mohl získat podobnou chcíplinu (starý PC) jako tento, ale uvidím jestli ten MOSFET najdu a vezmu z něj. Vypadá to že je to ještě starý dobrý nesmrtelný Gigabyte, úder blesku odpálil HW kodek, já zkratnul MOSFET a všechno pořád jede
Takže pokud jsem pochopil tak mikropájkou odpájet ty dva tenké vývody a potom ohřát zespod a co nejrychleji odpájet mikropájkou i horní vývod? Uvidím jak to půjde, s klasickým 50W pájecím perem normálně do zásuvky ten cín kterým pájí tyhle sériově vyráběné věci neodpájím ani za nic, takže si budu muset počkat na tu mikropájku (možná bych to mohl zkusit trafopájkou s upraveným hrotem).
Trafopájkou tak akorát odpálíš jak ten mosfet, tak polovičku okolních součástek. V okamžiku sepnutí a rozepnutí spínače se na hrotu objevují špičky kolem sta voltů.
Četl jsem, že když to sepneš, počkáš pár vteřin, rychle odpájíš, dáš pryč a vypneš tak se nic nestane. Ale to by chtělo moc cviku a pevné nervy. Raději si počkám
Když to sepneš JINDE a pak přiblížíš k MB...
Ne ... fakt?
Připájené součástky jsou naprosto v bezpečí. A co se FETu týče, naposledy jsem měl obavy v dobách KF520 a 521...
Zajímalo by mě jaké vlastnosti jsou důležité, podle kterých vybrat? Nějak se v tom neorientuju, co musí přesně sedět (tipuju napětí Vgs)?