Prestup cez plochú strechu - problém s vlhkou časťou stropu
Ahojte,
prosím o radu, či nasmerovanie.
Dvojpodlažný RD má plochú strechu. Skladba strechy je v smere z interiéru:
- miako nosníky (od HELUZ),
- miako vložky (od HELUZ),
- 20 cm železobetón,
- cca 5-10 cm spádová vrstva z polystyrénbetónu,
- parozábrana,
- 20 cm XPS (10+10 cm),
- strešná fólia SIKA,
- geotextília,
- štrková vrstva cca 15-20 cm.
Cez túto strechu je zhotovený prestup na strechu na káble (anténa, LAN, 230V). Prestup je zhotovený tak, že pred zaliatím betónu sa na vložky miako položila na stojato kanalizačná rúra bežného priemeru, myslím že okolo 10-15 cm. Po zaliatí a dokončení trčí zo strechy cca 30 cm rúry, ktorá je riadne potiahnutá strešnou fóliou použitím prechodového dielu. Cez túto rúru vedú káble z interiéru na strechu. Na rúru je nasunuté koleno otočené smerom dole ako ochrana proti dažďovej vode. V samotnej rúre okrem káblov nie je nič, mám na mysli hlavne, že tam nie je žiadna výplň.
V miestnosti pod strechou dochádza v mieste presne po rúrou k lokálnemu vlhnutiu vnútornej omietky na plafóne na ploche cca 30x30 cm. Domnievam sa, že sa jedná o kondenzovanú vodu, vznikajúcu na vnútornej strane rúry. Táto potom po stenách steká smerom dole a cez vložky miako presiakne až na vnútornú omietku.
Je táto moja domnienka správna?
Pomôže, ak sa rúra na streche obalí do vhodnej tepelnej izolácie? Akú izoláciu v tomto prípade použiť?
Domnievam sa správne, vychádzajúc zo skladby strechy a polohy rúry (začiatok rúru je na vložke miako), že kondenzovaná vlhkosť sa nemá ako dostať cez parozábranu až k vrstve XPS?
Mám sa obávať aj nejakých vážnejších problémov, ako je navlhnutá vnútorná omietka na plafóne?
Ďakujem za všetky rady aj za prečítanie.