Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prestup cez plochú strechu - problém s vlhkou časťou stropu

Ahojte,

prosím o radu, či nasmerovanie.

Dvojpodlažný RD má plochú strechu. Skladba strechy je v smere z interiéru:
- miako nosníky (od HELUZ),
- miako vložky (od HELUZ),
- 20 cm železobetón,
- cca 5-10 cm spádová vrstva z polystyrénbetónu,
- parozábrana,
- 20 cm XPS (10+10 cm),
- strešná fólia SIKA,
- geotextília,
- štrková vrstva cca 15-20 cm.

Cez túto strechu je zhotovený prestup na strechu na káble (anténa, LAN, 230V). Prestup je zhotovený tak, že pred zaliatím betónu sa na vložky miako položila na stojato kanalizačná rúra bežného priemeru, myslím že okolo 10-15 cm. Po zaliatí a dokončení trčí zo strechy cca 30 cm rúry, ktorá je riadne potiahnutá strešnou fóliou použitím prechodového dielu. Cez túto rúru vedú káble z interiéru na strechu. Na rúru je nasunuté koleno otočené smerom dole ako ochrana proti dažďovej vode. V samotnej rúre okrem káblov nie je nič, mám na mysli hlavne, že tam nie je žiadna výplň.

V miestnosti pod strechou dochádza v mieste presne po rúrou k lokálnemu vlhnutiu vnútornej omietky na plafóne na ploche cca 30x30 cm. Domnievam sa, že sa jedná o kondenzovanú vodu, vznikajúcu na vnútornej strane rúry. Táto potom po stenách steká smerom dole a cez vložky miako presiakne až na vnútornú omietku.

Je táto moja domnienka správna?

Pomôže, ak sa rúra na streche obalí do vhodnej tepelnej izolácie? Akú izoláciu v tomto prípade použiť?

Domnievam sa správne, vychádzajúc zo skladby strechy a polohy rúry (začiatok rúru je na vložke miako), že kondenzovaná vlhkosť sa nemá ako dostať cez parozábranu až k vrstve XPS?

Mám sa obávať aj nejakých vážnejších problémov, ako je navlhnutá vnútorná omietka na plafóne?

Ďakujem za všetky rady aj za prečítanie.

položila na stojato

A kudy vedou kabely dál? Dutinami miako vložek, nebo je tam husí krk?
Mohlo by to nasávat teplý vzduch z domu ke střeše a jak píšeš, kondenzovat na studeném vyústění a stékat zpět.

Ono to může být i obráceně, kdy studený vzduch teče dolů.

Ucpat vatou zdola, pokud to jde, dát venkovní izolaci na komínku jak píšeš a ucpat vatou, nebo něčím prodyšným v té fajfce, aby to mohlo trochu odvětrávat ale ztížil se případný vstup studeného vzduchu směrem dolů za určitých klimatických podmínek.
Ona ta fajfka by se taky mohla líbit vosám jako bytová jednotka.
Tvrďák cholerik by to vypěnil, ovšem případná výměna kabelů...

Až teprve dnes jsem si všiml, kdo se ptá. Zdravím Vás na Slovensko. Na Vás jsem si vzpomněl na začátku roku, páč správce mne vyčistil poč a odstranil oblíbené. Tak jsem měl Vaše fotky z výstavby. Občas jsem se koukal...
Nicméně odpověď zní ANO, je to ona. Stačí odřezek, vyhrát si a udělat zátku, klidně z obou stran co to půjde. Proč čedič ne sklo? Čedič (kamenná) je pevnější, lépe se zastrčí do trubky a nedojde k deformaci.
Už zase jedu na Slovensko...Podhajská.