Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno jaké napětí transformátoru

Dobrý večer.
Chtěl jsem se zeptat, jaké napětí trafa potřebuju, abych měl na konci 10 V DC (usměrněných a stabilizovaných) Koukám taky na cenu, mám vyhlídlé trafa 1x15V- můžu použít je?

Po usměrnění bude ss napětí 1.41x vyšší než střídavé. Pro stabilizaci je ale potřeba mít napětí nejméně o 2V vyšší než cílové (záleží na typu stabilizátoru) a něco se ztratí na usměrňovači, takže bych šáhl po 12V trafu (je v řadě). 15V se dá taky akceptovat, záleží na proudu - bude třeba při stabilizaci dbát na dobré chlazení.

ještě jsem se chtěl zeptat- shánim na to celý společnou krabičku, ale nikde takovej velkej obdélník (kvádr) neseženu co jsem koukal na přístrojový krabičky.. (aby byla krabička hubená a dlouhá) tak mě napadlo udělat krabičku z plexiskla ale nevim, jak si bude třeba 5 mm plexisklo rozumět s napětím 230V? Nebo jinej plast? A kde ho případně sehnat /(nějaké desky)

jak poznám, kde je primár a kde sekundár? je to trafíčko do plošňáku- 4 nožičky- dvě blíž k sobě a dvě dál od sebe, zeshora na potisku (na nálepce) je vlevo dole jednička a vpravo dole 5 (nevim, co to znamená).. dá se přijít na to změřením odporu vinutí (a primár bude mít větší odpor?) Díky za odpovědi