Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak je to se spotřebou úsporných žárovek?

Zdravím kutily a kutilky.
Nezkoušel jste někdo měřit příkon nějakým citlivým wattmetrem? Proč se ptám: mám tady dvě úsporky. Jedna je LED a má napsáno (na obalu) 2W, přitom na tělese je 230V/65mA,
druhá je výbojka, na obalu 5W a hned vedle 230V/42mA. Nějak mi ta násobilka nevychází...

Tak toto je fazovy posun velmi velky a teda fakt ucinnik extremne maly, kludne aj tych 0,13. urcite nie o moc viac. Takze to moze suhlasit. Ale asi to bude teda cinske blikatko. Moja osram za 40eur ma dosvit asi pol sekundy po vypnuti, TO neni blikatko ;)
P.S. ono mozno ani to tvoje neblika, neviem ci tam nedali nejaky kondenzator alebo co aby to nejak utlmil, ale uplne plynule svetlo to podla mna nebude (ono je to ale asi vacsinou ludom uplne fuk)

Podle průběhu to vypadá na spínaný zdroj. Kdyby tam byl jen kondenzátor v sérii, byla by výstupem fázově posunutý čistý sinus. Světla s spínaným zdrojem, co mi prošla rukama, měla typicky cos fi kolem 0,5, U malých spořebičů je účiník nepodstatný.