Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak je to se spotřebou úsporných žárovek?

Zdravím kutily a kutilky.
Nezkoušel jste někdo měřit příkon nějakým citlivým wattmetrem? Proč se ptám: mám tady dvě úsporky. Jedna je LED a má napsáno (na obalu) 2W, přitom na tělese je 230V/65mA,
druhá je výbojka, na obalu 5W a hned vedle 230V/42mA. Nějak mi ta násobilka nevychází...

Jednak to nejsou "žárovky", to jen nějaký přiblblý markeťák v superkrámu "vymyslel" tento název. Podobně byla kdysi v jednom "hobby" krámu "kreativcem" přejmenována hmoždinka na nějaký nesmyslný supr čupr název.
Účiník je odpověď, je potřeba wattmetr, co měří činný příkon. Navíc při startu je obvykle nárazový proud a tím i příkon vyšší.

je potřeba wattmetr

proto se tady táži, jestli někdo nemá nebo nezná přístroj schopný změřit 2W. Co se účinníku týká, neumím odhadnout účinník u LED svítivky. Nevím, jaká je tam elektronika. U výbojky jsou schemata zapojení běžně dostupná, LED jsem zatím neobjevil. Zkusím to zkouknout na osciloskopu, co tam běhá za patvary.

tak tak, skus najst na obale hodnotu ucinnika a cinny vykon rataj P=IUcos(fi) To je to, co elektromer meria. Jalovinu bezny domaci elektromer nemeria pokial viem .
Pri beznej blaknovej ziarovke plati klasicke P=IU, kedze je to len realna zlozka impedancie a nevznika posun medzi napatim a prudom.

priebeh prudu neni sinusovka, takze nejake "ucinniky" v pravom slova zmysle tam neexistuju. Ked zapojis usmernovaci mostik rovno (bez filtrov) na 230V a za mostik kondenzator tak to budu proste len kratkodobe spicky v strede sinusovky, logicky z toho tam je kratkodoby prud vysoky. RMS prud ale je nizsi, t.j. nema to nic s ucinnikom ten uvadzany prud (asi).

P.S: 2W LED musi svietit dost slabo, menej jak 25W ziarovka, ak to svieti silnejsie tak to asi neni 2W LED ale len nejaky blby napis :) Znacka a typ je jaky?

nemeral som to ale tie prudy su vzdy uvedene vyssie, uz som si to vsimol davnejsie, asi tam neni ziaden filter a teda to bere len spicky v strede sinusovky.
Plati ale udavany vykon, teda mal by, ak to neni nejaky cinsky kram odrb.

P.S: presny wattmeter mam ale ma len 230V zasuvku a nemam tu kabel ani ziarovkovu objimku tak sa mi to merat nechce :)

Taky nemám objímku, ale už se na tom pracuje :-)
Žárovka, (tedy pardon svítivka, abych nepopudil pana kolegu), je údajně německá, značky XAVAX, svíčka E14/2W/130lm a svítí docela pěkně. Jelikož to bude použito jako náhrada 15W žárovek do šestiramenného lustru, tak by to možná mohlo stačit. Jsem docela zvědavej, co naměřím...

Jedno z možných vysvětlení. Ta LED, domnívám se, není jednočipová, ale složená z více čipů. Takové LED nemají zpravidla elektronický měnič, ale omezení proudu jednoduše vřazeným sériovým kondenzátorem.
Výkon LED je dán napětím na všech sériově zapojených čipů a proudem daným hodnotou kondenzátoru. Napětí na řetězci LED není tedy napětí sítě, ale součet napětí na všech čipech. Rozdíl napětí na čipech a napětí v síti je oddělen kondenzátorem, proto to výkonově neodpovídá. Rozdíl mezi skutečným výkonem na čipech a údaji na pouzdře je kapacitní jalový výkon.

To sa fakt robia aj take "blikatka" 50hzove? To snad nie. Cinana zastrelit :)

P.S. navyse keby tam bol len kondenzator, a zopol by si vypinac v najvyssom bode sinusovky, tak by tie LED dostali taku slehu (vpodstate narazovo 400V namiesto 3V ptz kondenzator vybity), ze to by podla mna neprezili, takze si myslim ze len kondenzator a nic ine sa nerobi.

Takže Osram DZ 11W + klasická lampička z před r. 1989 (tlumivka) - 17W (cos fi 0,46)
11W Osram zářivka s elektronickým předřadníkem (E27) vyrobená ještě v Reichu - příkon 13W, cos fi 0,67.
Ovšem čísla těžko posoudit bez bližšího prozkoumání průběhu a zkreslení. Navíc tu chybí k posouzení světelný tok, který opravdu produkují a hlavně spektrum.
Nejlepší spektrum prostě produkují tepelné koule, pak jsou kvalitní zářivky a pak ty LED krámy, co jsou použitelné leda do kuchyně.

Tak toto je fazovy posun velmi velky a teda fakt ucinnik extremne maly, kludne aj tych 0,13. urcite nie o moc viac. Takze to moze suhlasit. Ale asi to bude teda cinske blikatko. Moja osram za 40eur ma dosvit asi pol sekundy po vypnuti, TO neni blikatko ;)
P.S. ono mozno ani to tvoje neblika, neviem ci tam nedali nejaky kondenzator alebo co aby to nejak utlmil, ale uplne plynule svetlo to podla mna nebude (ono je to ale asi vacsinou ludom uplne fuk)

Podle průběhu to vypadá na spínaný zdroj. Kdyby tam byl jen kondenzátor v sérii, byla by výstupem fázově posunutý čistý sinus. Světla s spínaným zdrojem, co mi prošla rukama, měla typicky cos fi kolem 0,5, U malých spořebičů je účiník nepodstatný.