Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nový multimetr a měřič kapacity

Chtěl bych si koupit nový multimetr, jenom přemýšlím jak to udělat, abych s ním mohl měřit i kapacitu kondenzátorů? Holt číňani dělají výrobky lecjaké kvality - když si řeknu o kondenzátor 22 a 33 nF tak dostanu dva různé kondenzátory, ale na obou je napsáno 333. Dále by se to hodilo i na měření toho, jestli je kondenzátor stále použitelný.

Zatím jsem vymyslel, že bych si koupil ten nejblbější multimetr za 150 Kč, který můžu momentálně sehnat a k tomu bych si koupil tuhle stavebnici na měření kondenzátorů.

Otázka je, neexistuje nějaké lepší/levnější řešení? Ten měřič kondenzátorů je celkem přesný a má velký rozsah oproti normálnímu multimetru s měřením kapacity.

potřebuješ trafo co dává na sekundáru 3,14Vstřídavých (vyhoví i 3,0V), to proto,že ve výpočtech je pí=3,14, a f =50Hz
kapacitní odpor Xc=1/2*3,14*f*C, použitím napětí 3,14V se výraz zjednoduší na
Xc=1/2*f*C, f=50Hz 2*f=100Hz
XC=1/100*C
Proud obvodem= I=U/Xc z toho plyne I=U:1/100C z toho pak I=100C protože U=3,14 dává trafo
C=I/100
Asi tak nějak, možná jsemněkde něco neodvodil správně.
zapojíš kondík do serie s jedním vývodem trafa a z druhého vývodu kondíku, proti druhému vývodu trafa měříš proud.
Pro kondenzátory na vyšší napětí se pak dá použít napětí i 31,4V

Pár závitů skorem jakýhokoli drátu na jakýkoli přiměřený jádro :-), ideálně na lab. zdroji, jestli jej používáš a vyvést na další svorky, ale na malé kapacity je 50Hz málo. I tak bych se na tohle měření vykašlal a rozhodně bych se s ničím nestavěl. Kapacity zvládne líp (pokud jen potřebuješ rozlišit koupené součástky) i běžnej měřák za 2-3 kila. A pokud to chceš trochu přesnějc, tak investuj litra a kup si LCR měřák, třeba UT 603, ten litra asi ani nestojí. Pokud chceš jen C tak se sežene RC někde pod pětikilo. Ale jak říkám, dnes s přiměřenou chybou umí C měřit běžné low-end multimetry.

nevím, mě se bílý písmo na modrým podkladě nelíbí (asi alergie, neb jsem měl kdysi takovej budík:-) )
Co se klipsů týká, tak když máš součástku vypájenou s opatlanýma vývodama cínem, tak jí do toho konektoru nestrčíš. Tak jsem přidal tři asi deset cm dlouhý tenoučký lanka s klipsama na konci. Na desce je s tím počítáno, jsou tam pájecí body. Na klipsy tam máš odkaz, možná se tu taky sežene něco podobnýho, ale od Itedů čas od času něco beru, tak jsem to koupil tam.

Klidně pošli PM. Co se malých kapacit týká, dá se to dělat tak, že připojíš třeba 100pF a k němu paralelně ten měřený. Každopádně nečekej nějakou extra přesnost, je to určené spíš na identifikaci vadné součástky nežli na nějaké přesné měření. Třeba 56pF kondík to ukazuje 59pF.

"na kondenzátoru je napsáno 333"
Hodnota kondenzátoru se obvykle uvádí v pikofaradech, zkratka pF, například 330 pF nebo 3300 pF, nebo ještě víc 33000 pF, atd...

Protože se na malou plochu nevejde příliš číslic, používá se značení kde první dvě číslice jsou číselná hodnota kapacita a třetí číslice je počet nul.

Například 333 znamená hodnotu 33 a k tomu tři nuly, tedy 33 000 pF, což je 33 nF
Například 222 znamená hodnotu 22 a k tomu dvě nuly, tedy 2200 pF, což je 2,2 nF
Například 221 znamená hodnotu 22 a k tomu jedna nula, tedy 220 pF
Například 104 znamená hodnotu 10 a k tomu čtyři nuly, tedy 100000, což je 100 000 pF, což je 100 nF (nebo 0,1 µF)

Podobně je to i u rezistorů v provedení SMD, kde je ploška velmi malá
Například 471 není 471 ohmů, ale 47 a k tomu jedna nula, tedy 470 ohmů
Atd...

Zkus si pro sebe rozlousknout jaká hodnota je 102

Pro svoje účely měření jsem navštívil vojenský výprodej a za 200,-Kč zakoupil vedle jiných i přístroj ICOMET, jež měří kapacity, indukčnosti ... analogovou metodou, nejpřesnější v době vzniku přístroje, kdy se ještě nevědělo, že někdo vynalezne germaniovou diodu GA 201 pro budoucí přenosný rozhlasový přijímač :-D . Při měření se vyžaduje sluchu a schopnosti odečtení správné hodnoty přepočtem - nevyplivne to digitální číslo :-D.