Ohřívání bojleru - noční proud (mechanické spínací hodiny)
Zdravím, na chalupě máme mechanické spínací hodiny - dříve byl prý noční proud v pevně daných časových úsecích a tak se hodiny podle toho nastavily a fungovalo to.
Jak to je dnes, když elektrárny zapínají noční proud přes HDO v různých časech? Ty spínací hodiny tím pádem už asi ztratily význam - je tam nastaven pořád stejný čas už já nevím kolik let a bojler se nám tím pádem asi ohřívá v době, kdy není levný proud?
Pokud nemáš u elektroměru HDO přijímač, nemusí tě časy spínání zajímat. Tarif se počítá podle spínacích hodin, protože ty ti přepínají tarif na elektroměru a připojují/odpojují přes stykač boiler.
no to tak docela nemusí být pravda, i když by to tak mělo chodit. Mně kdysi udělali to, že jedny hodiny byly u el.měru, a druhý v předsíni u stykače. Takže jsem nakonec zakoupil HDO do zásuvky a předělal to .Tím jsem následně zjistil, že tz u el.měru chodí jak se jim zachce, neb byly vydné.
Blíže viz odkaz: 15 dělají se i na DIN lištu
On má ale jen jeden elektroměr, u něj spínací hodiny a stykač na bojler připojený k hodinám. A žádný HDO. Tak jsem to aspoň z jeho dotazu pochopil.
Proto jediná věc která mu na elektroměru přepíná tarif a ovládá stykač, jsou právě a jen ty hodiny. Proto je doba nízkého tarifu určována hodinami, ničím jiným.
Samozřejmě tohle všechno platí jen v případě, že se v zapojení nikdo nehrabal a nepřipojil bojler napřímo, jenže proč by to kdo dělal, že? Respektive, to musí vědět sám tazatel, zda se mu bojler spíná v době, kdy mu elektroměr počítá NT.
v tom případě není nic jednodužšího, neý oslovit dodavatele aby mu vzměnil hodiny za HDO...a řešil bych to e-mailem s dodavatelem a ne na poradně..
to by snad udělal jenom alternativně inteligentní jedinec. Nech to jak to je a buď rád, že tě dodavatel nenutí pořídit si HDO.
tak co teda chce? jestli má jedny hodiny u el.měru, který přepínají vše tak co pak řeší? v tom případě není co řešit. tedy dokud to přepíná. že. za daných okolností mu může být jedno kdy to sepne celý barák..
potřeboval jenom, aby mu někdo vysvětli, že žádný levný (noční) a drahý (denní) proud neexistuje. Existují pouze dva tarify, a mezi těmi přepíná buď HDO (který přepíná v časech tak jak je to výhodné pro dodavatele) anebo to obstarají hodiny, které přepínají tak, jak jsou nastavené. Co je pro odběratele výhodnější, ať si každý posoudí sám
samozřejmě, ale to on asi nevěděl, že. Jinak by se neptal.
tak to že neví, že když přepnou hodiny elektroměr, že jede celý barák za levno mi nějak uniklo, když to má tak tolik let..a žádný dálkový ovládání nebylo...nu což tak nyní už to ví...
Pokud má jen jeden jednosazbový elektroměr, tak rozhodně nemá dvousazbový tarif.
Já bych hlavně v první řadě zjistil, zda máte dvousazbový tarif (laicky nazývaný akumulační, či přímotopový) a tím pádem i dvousazbový elektroměr. Pokud ne, můžete tam mít třeba troje spínací hodiny a vše vám bude účtováno jen v jedné sazbě. Protože pokud nemáte dvousazbový elektroměr, dodavatel elektřiny jaksi nepozná, kolik kWh spotřebujete v nízké sazbě a kolik v ve vysoké sazbě. Sám jste si odpověděl, že "noční proud" se spíná v různých časech a tyto časy se po několika měsících mění, takže bez HDO vám to stejně bude k ničemu. Pokud si chcete zřídit dvousazbový tarif, je nutno zažádat dodavatele elektřiny a revizní zprávou doložit, že máte napevno připojený akumulační, nebo přímotopný spotřebič. Předpokládám, že tepelné čerpadlo na chalupě nemáte.
Díky za odpovědi, to jsem potřeboval slyšet.
Jen ještě jedna věc. Elektroměr je 3-fázový dvousazbový. Pokud sepnou ty mechanické spínací hodiny stykač a bojler se tudíž začne ohřívat, běží určitě nízký tarif/noční proud? Momentálně nejsem na chalupě, tak to nemůžu ověřit... Podle uživatele Martas38 se časy nízkých tarifů mění a ty hodiny jsou nastavené na určitý čas, který se nemění. Je to tedy výhoda, že u těchto hodin je nízký tarif vždy ve stejnou dobu nebo je možné, že sepnou stykač a ten bojler a nízký tarif nebude?
Pak máte možná napevno určené časy nízkého tarifu (patrně protože se jedná o chatu, u nás v trvale obývaném objektu nahradil distributor toto řešení HDO přijímačem již cca před dvaceti léty), předpokládám že spínací hodiny jsou zaplombované a vy nemůžete měnit časy a délku trvání sepnutí. Jinak se samozřejmě vyúčtování provádí dle hodnot odečtených z elektroměrů, takže pokud spínačky sepnou a počítá počítadlo nízkého tarifu, bude vám to jako nízký tarif i účtováno. Ale řekl bych, že je otázkou času, kdy vám distributor namontuje HDO.
Máte pevné hodinky, časy jsou stále stejné. Jen si hlídejte, že ty hodinky chodí, už je to kus historie a postupně kolabují.
hodiny přepínají sazdu na elektroměru a k tomu zapnou ještě blokovaný spotřebič, tedy bojler. Takže v době kdy vám přepnou sazbu elektroměru jede vše na chatě na počitadlo nízkého tarifu, bez ohledu na to, jestli momentálně dodavatel nějaký HDO kod vyslal, Jste na tom nezávislý! (Nízký tarif dodavatel zappíná proto,aby nemusel odstavovat energetické zdroje, když je přebytel energie. Proto vymysleli toHDO).
Musím naprosto souhlasit s Paulem.
Vás se netýká nějaké dálkové přepínání. Vaše hodiny přepnou elektroměr na různý tarif. I když je máte zablombované, lze při trošce šikovnoti pohnout plombou a upravovat si čas dle Vašich potřeb. Ale nesmí se to!!!!!
Toto podle mne není pravda. Zařízení pro HDO je sice u vás jako odběratele, ale signál do něj posílá distributor. Tzn. to, kdy je nízký a vysoký tarif neurčuje přímo zařízení u vás, ale právě ten distributor. Navíc časy nízkého a vysokého tarifu se mohou v čase měnit. Zdroj: http://www.snizujeme.cz/slovnik/hromadne-dalkove-o vladani-hdo
Janku, kdybys uměl číst, zjistil bys, že žádné HDO nemá. On to má po staru, přepínaný hodinkama.
Fotka elektroměru, případně i spínacích hodin (máte na desce elektroměru stykač co zapne bojler při "nočním" proudu?) by leccos napověděla.
No,já se domnívám, že už to od Silvestra vyřešil, když výše poděkoval za obdrživší informace, tak proč by sem dával fotečku babičky za mlada, vedle elektroměru, ne?