Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pokus na silvestra

Dobrý den mam v planu si vyrobit kulovou pumu. takovou jednoduchou a malou. místo světlici použit prskavky nastřihane na malé kousičky.Jako hmoždiř použiju pvc trubku. a teď bych se chtěl zeptat jestli tady nema někdo zkušenost s pyrotechnikou potřeboval bych vědet jak mam udělat vymetnou slož a jestli na to postači střelak z prskavky.

Dokud si budeš hrát s prskavkama, tak OK. To prakticky nic nehrozí. Jak udělat pořádnou slož ti nikdo se zdravím rozumem říkat nebude. Buď víš a umíš a stejně to neuděláš, protože jsi si vědom rizik. Nebo nevíš a pak to ani nezkoušej! Ikdyby jsi totiž potřebnou slož vyrobil, tak musíš znát i kontrukci, jinak vyrobíš spíše trubkovou bombu!

Ale jednu radi ti dám, kdyby tě ty blbiny nepřešli.

Jako hmoždiř použiju pvc trubku

Tohle NIKDY! Zásadně jen papír, např. roli od koberce a podobné, pro malé třeba od alobalu a zesílené papírem a lepenkou. Když by to bouchlo uvnitř, tak střepiny z PVC zraní všechny lidi okolo!

1) kulovka raze 20mm je blbost. I bezna raze 45mm neumoznuje hezky a pravidelny rozmety. Kdybych se mel s necim takovym patlat(a jsou to hodiny prace!) tak pod 100mm nejdu.
2) Pirati neobsahujou strelny prach, ale spis bleskovy prach. Pouzitelny, ale neprilis vhodny
3) 2m je akorat do vyse oci - to ni neprijde jako dobry misto k rozmetu.

Zkusenosti s pyrem mam dost a rikam rovnou: Zapomen. Kulova puma je machrovina pro opravdu pokrocily. Potrebujes dva druhy strelnyho prachu, otruby a svetlice taky nejsou jen tak - musi mit napal aby spolehlive chytli a musi nutne shoret pred dopadem na zem. A musis mit presnou zapalnici - ona 0.3s je rozdil bouchne tesne nad laufem a vohodi te svetlicema, nebo buchne kde ma, nebo buchne po navratu na zem a zase te ohodi.
Narozdil od uroborose vidim PVC trubky jako pouzitelny - ovsem musi se zakopat, takhle se to delalo driv.

Ta zelena vec, co hori cca 100s/m se jmenuje stopina. Knot je ve svicce, sam o sobe je pro pyrotechniku nepouzitelnej. Velmi mirne nasycenej oxidacnim cinidlem a horici rychlosti cca 1h/m se jmenuje doutnak a dnes se prakticky nepouziva. Bavlneny provazek silne prosyceny strelnym prachem se jmenuje zapalnice a hori rychlosti 10s/metr na volnem vzduchu a prakticky okamzite pokud je zabalen v papirove komunikacni trubicce. Timto terminologickym uvodem se dostavam k memu zasadnimu sdeleni:
Pokud uz nutne musis neco v pyrotechnice kutit, zacni tim, ze si sestavis ohnostroj z komercni a dostupny pyrotechniky. Porid si kus nejaky desky, k ni poradne pripevni jednotlivy komponenty a propoj je pomoci vyse zminenyho materialu(komunikacku si klidne vyrob treba z novin). Ohnostroj by mel postupne gradovat, pri pouziti bezne dostupny pyrotechniky to znamena zacit treba 2-4 fontanama, pak popojit vejs napr salvou nekolika rimskych svici(jsou dost efektni, kdyz jich je treba 10 najednou), pokracovat nejakym kompaktem a zakoncit to raketama/salvou kulovek(jak psal uro, daj se najit papirovy trubky pro vyrobu hmozdiru, ale prumer musi bejt hodne podobnej ty co k tomu originalne patri, mensi je riziko, ze se to kousne a vetsi ti ji nedopravi dostatecne vysoko). Timhle postupem ti nic moc nehrozi, naopak budes od ohnostroje v dostatecny vzdalenosti a muzes se jim sam kochat.

Jejda to mi připomnělo mladý léta, když ještě zábavná pyrotechnika nebyla u nás dostupná. Asi nás bylo víc, co jsme rachejtle vyráběli z dostupných surovin.
Musím si blahořečit, že na rozdíl od mnoha jiných mi nechybí žádné končetiny, vidím na
obě oči a nesplácím požár místního seníku nebo podobně.
Ale mnohdy k tomu asi moc nechybělo, snad nás s kamarádem ochránilo to, že jsme
blbli celkem se zdravým rozumem a většinou si uvědomovali s čím si hrajem.
Vzpomínám si jak jsme například vyvinuli "třaskavé sádlo" nebo "střelný karamel".
Zvlášť střelný karamel byl kouzelný vynález. Vyráběli jsme to v kožené svářečské
zástěře a se štítem na hubě, To proto, že výroba byla tak nejistá, že nám směs
většinou za mohutné ohnivé koule zmizela ještě během výroby.
Dnes myslím, že je lepší koupit pyrotechniku profesionálně vyrobenou a bezpečnou.
Není to nejlevnější, ale v domácích podmínkách,pokud se tím člověk nezabývá vážně a
nenastuduje to, se stejně nepodaří efekty vyrobit srovnatelné s koupenými. O pracnosti
nemluvě. Číňané v tom mají tisíciletou praxi. To se člověk těsně před Sivestrem nenaučí.

Na rovinu: vyser se na to.

Tak jako kolega kousek výše, naštěstí vidím, slyším a chodím. Všeliké hokuspokusy se suříkem, pilinami hliníku, peroxidem vodíku a podobně jsem naštěstí (hluboko za socialismu) přečkal bez následků.

Na vojně bylo materiálu dost. Raději se nebudu rozepisovat, ekologové či pyrotechnici (má se prý znovuosídlovat Doupov a Libavá!) by mohli dostat kopřivku…

Když čtu dotaz a la: "Jak zapojit schodišťový vypínač?" tak mám univerzální odpověď: "Pokud se na tohle musíš ptát, ať ti to udělá někdo, kdo se ptát nemusí." Na tenhle dotaz mám jinou odpověď: "Napiš, kde to budeš dělat, pokusím se být od tebe co nejdál."