Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Relé se zpožděným přítahem

Dobrý večer, potřebuji resp. chtěl bych zapojit ventilátor topení v autě zapojit tak, aby sepnul až po několika vteřinách po nastartování. Elektrikář v práci mi poradil ať si seženu relé se zpožděným přítahem. Na internetu jsem pouze toto relé našel na 220V. Nešlo by něco takového postavit? Děkuji za radu

Má to být na ventilátor topení na Berlu.Nedávno jsem měnil na motorku tranzistory a bylo mi řečeno že je to tím že mám ventilátor puštěný při startu.Tak jsem to chtěl vyřešit tím že na ventilátor přidám to relé a motorek se zapne až několik vteřin po startu.

to bude mít maximálně spojitost s nějakýma špičkama při startování od startéru, ale výrobce to určitě původně navrhl správně.
Takže poslednědobé časté odcházení regulačních tranzistorů bude způsobeno poslednědobým "hnitím elektrické instalace", špatným kontaktem na kostru u startéru a jinde, špatnými kontakty k baterii apod., možná i nedokonalou funkcí regulátoru napětí (spojenou s uhlíky rotoru alternátoru).
Kouknout třeba při startování osciloskopem na síť automobilu, jestli tam nelítají nějaké špice a pak hledat nedokonalé spoje (kostry a baterie).
Při vědomí si toho, že právě kvalitně připojená baterie (ne jen u baterie, ale taky mínus pól na kostru - obvykle u startéru) je nejvyšší instance regulace a omezení napětí v palubní síti!

Pokud ty tranzistory neodcházejí moc často, tak bych to neřešil.