Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Uzemění přístroje

Dobrý den. Doma na chodbě má kamarád v zemi přívod vody + hodiny na vodu + rozvod vody pozinkovanými trubkami.

Ten prostor v zemi je asi veliký 100 x 80 cm a hluboký 50 cm.

Prostor je ohraničený cihlami - zděný obvod. Prostor je vydlabaný ve skále. Za hodiny namontoval Antical Plus 2010, což by měl být přístroj proti vodnímu kameni. Pracuje na magnetickém principu bez přívodu elektrického proudu.

Přístroj má být dle návodu uzemněn - údajně proti bludným nebo vířivým proudům nebo tak nějak. Kamarád do skály vyvrtal díru asi do hloubky 20cm a do ní vložil nerezovou trubku o průměru asi 25mm ( tl. 3mm ) a tuto trubku zalil betonem tak, že nejprve do díry nalil beton a do betonu v díře dal trubku. Tím se trubka ani nedotýká skály, ale jen betonu.Potom k trubce dle návodu připojil vodič od Anticalu. Dá se toto brát jako uzemění, když mu to tam jinak nejde ?

Myslím si, že přístroj není uzeměn, když je trubkav betonu. Mám pravdu nebo ne ? Děkuji za případné postřehy či rady.

loading...

Vsetko zalezi na tom, na aky odpor to treba uzemnit. Idealne by bolo to zmerat meracom zemneho odporu. Avsak 20cm v betone je zalostne malo na nejake kvalitnejsie uzemnenie. Avsak mozno pristroju netreba az take kvalitne zemnenie. Proste tazko takto radit, nikto tu ten pristroj nepozna. Myslim ale, ze proti bludnym prudom to stacit nebude.
Pre naprikald bleskozvod by to bolo nedostacujuce.
Ak chce zemnit, preco nenatlcie niekde v okoli sachty do zeme zemiace tyce, a neurobi to normalne ? Pripadne neslo by natlct takuto tyc priamo v sachte ? Urcite by to bolo lepsie, ako nerezka 20cm v betone. Niekedy sa robi zemnenie v betone, na tom by nic nebolo, beton je dostatocne vodivy, ale musi to byt velka plocha, nie smiesnych 20cm.
Dodam, ze ak je spravne robene uzemnenie v dome, tak tesne po vstupe do domu by mali byt vsetky kovove predmety spojene a uzemnene, teda aj vodovodne potrubie, plyn, kurenie atd.

Šachta je v domě na chodbě a tyč je zabetonovaná v šachtě, vydlabaná ve skále. Nelze nikam jinam dát zemnící tyč mimo
šachtu, protože jsou kolem místnosti. Proč nestačí toto uzemnění proti bludným proudům ? Tyč je spojená se zemí, ne ?

S kamarádem tedy nevíme, zda to má uzemněné nebo ne. Děkuji.

Jiný známý čistil vždy bojlér od usazenin na topném tělese za dva roky. A to na bojleru 120 litrů - stojatý. Vždy spousty usazenin seškrabal do kbelíku.

Co si toto zařízení pořídil, tak po dvou letech na topném tělese žádné usazeniny nemá. Proto si to zařízení můj kamarád koupil. Uvidí za dva roky, co bude nebo nebude.......na topném tělese.

Tyhlety magnetické a podobné přístroje proti vodnímu kameni, mají většinou spornou účinnost, osobně na to nevěřím. Na druhou stranu, sám jsem to nikdy nevyzkoušel. Ale existují mnohé vědecké práce, které tuto funkci vyvracejí.
O to více vědecky to prodejci a výrobci propagují.
Ale o to tady nejde. Nejlepším uzemněním jsou už samotné pozinkové trubky.
Vzlášť pokud je i hlavní přívod vody pozinkem, lepší uzemnění se asi
ani udělat nedá.

Nechápu princip funkce toho přístroje, ale pochybuji, že jeho uzemění má na funkci vliv. Výrobce třeba předpokládá instalaci do plastových potrubí, proto se chce krýt proti zavlečení cizích napětí. To se týká i tzv."bludných proudů", vznikajících v Zeměkouli vlivem uložení různých hornin a vlhkosti. Vznikají tak chemické elektrické články obřích rozměrů (kapacit-proudů) a malých napětí, které Vám mohou "propálit" během pouhého roku díru do nerezového bojleru. Ochranou je pouze "uvedení na stejný potenciál", tedy důkladné pospojení, které napětí a proudy vyrovná v konkrétním místě.
Můj názor je tedy: Propojit po vzoru pospojení v koupelně, tedy svorkami s průvlekem drátu a podle možností vše spojit s uzeměním budovy (ekvipotenciála).