Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna hořčíkové anody

Ahoj,
strach mě neustále nutí zjistit si něco o výměně hořčíkové anody v bojleru, kterážto by měla prodloužit jeho životnost a zastavit korozi.
Mám Protherm Lev neznámého stáří (cca 5 let to bude), jehož součástí je bojler Dražice 90 litrů, přesnější typ neznám, každopádně jsem blízkým ohledáním zjistil, že nemohu najít žádný šroub označený jako "Mg electrode" či tak něco. To musim jakože pod přírubu? Povolit těch milion šroubů?
Někdo nějaké zkušenosti s tímto? Nebo se mám na to vykašlat a za pár let bojler preventivně vyměnit?
Díky za názory.

Ano musíš pod přírubu, ne nemusíš jí vyměnit :-). Ale i tak je vhodné jednou za rok/dva přírubu sundat a z bojleru vykydat usazenej bordel a kámen. Nám už tu fungují dva bojlery bez anodovky minimálně 10 let, celkové stáří je tak 15 a stále jsou OK. Anodovku tedy vůbec neřeším, dle mého k tomu není důvod. Za to kolik bych jich tam už vyměnil, bych měl několik dalších bojlerů :-D

čest anoda je v zásobníku proto,aby na sebe vázala bludné proudy které vznikají tzv elektrochemickým rozkladem. V nádrži působí kyslík a tvrdá,nejhorší železitá voda,která tento rozklad umocnuje.Pokud máte povrchovou vodu (přehradní a pod.)tak bych si z toho nedělal hlavu,ale pokud máte vodu studníční,a ještě ktomu s vysokým obsahem železa,a plastové vodovodní trubky,tak je na průser takřka zaděláno.Jednou se vám prostě stane že vám něco v ruzvodu uletí,třeba i mosazný přechod na baterii,nebo filtr u bojleru,anoda v takovém případě vydrží třeba jenom rok,a i když se pravidelně mění bojler vydrží cca 6-10let.poz.studniční voda může být i ve vodovodním řádu,mnoho obcí má svoje vrty a vodu pouští do rozvodu.

Nerezové bojlery jsou nejnáchylnější na výše zmíněné "bludné proudy", protože není vnitřním smaltem v nádrži voda elektricky oddělena od nulovaného a zemněného bojleru.
Bludné proudy potom prochází ze země, vodovodním potrubím /vodou, kovem potrubí/ někde z konce vesnice, přes nádrž bojleru, nulovacím vodičem až do uzemnění v transformátoru na druhém konci vesnice, které má pouze 0,5 Ohmu. Mezitím v zemi mohou být třeba i malá ložiska různých rud a nerostů, které spolu s vlhkostí tvoří elektrický článek. Je to taková obrovská baterie s nepatrným napětím i malým proudem, ALE TEN PROUD TEČE FURT! :-(
U špatně POSPOJENÉHO nerezového bojleru potom někdy dochází vlivem procházejícího proudu i k "promíchání" horké vody v bojleru se studenou v jeho dolní části a po nějaké době pak teče už jen vlažná voda. Několikrát jsem se sešel i s tím, že bludné proudy "propálily" v nádrži i dírku a bojler zničily. Většinou tomu předcházelo několikeré zničení topného tělesa po cca 1/2 roce provozu...
- Za mne nerezový bojler: Propojit všechny trubky i případné kovové konstrukce JEDNÍM NEPŘERUŠENÝM vodičem průřezu 6mm s nulovacím vodičem se zvláštním důrazem na spoj tělesa,a příruby.
Po zkušenostech bych si já nerezový bojler nekoupil, protože nevěřím právě z těchto důvodů v jeho "skorověčnost".

Elektrické pospájanie - a dokonalé uzemnenie - všetkých vodivých častí
ohrievača vody (a nielen) je POVINNÉ zo zákona :)

"Rozpúšťanie medi" v elektrochemickom článku med-železo je ovšem gól,
ktorý sa tak často nevidí. Tu by sa zjavne aj Einstein všeličomu
priučil. Ale možno pijete chlorid železitý ? Pripomína mi to spolužiakovu
hlášku zo ZDŠ: "hliník sa používa na pozinkovanie kovov a vytvára
medenku" ...

Asi najzaujímavejšie na tejto "odbornej" problematike je to, že to je
katóda a nie anóda :) Ale who cares - "sínus, kosínus, deskriptíva" :))

A ešte veselšie je, že ten rozpustený horčík pijete a ani nepoďakujete,
že nemusíte v lekárni kupovať drahé horčíkové tablekty :)))

Keby ste trocha rozmýšlali, tak si tam dáte uhlíkovú (nerozpustnú)
elektródu a aktívny zdroj (zandbateľného príkonu) záporného,
polarizačného, jednosmerného napätia - niekde medzi: -0,8 až -2,0V ;)

Myslím, že se mýlíte!

Tady jsou údaje ze stránek výrobce bojlerů:
http://www.dzd.cz/podpora/caste-dotazy

Doporučujeme obstarat si nové těsnění pod přírubu a hořčíkovou anodu, jejíž životnost je počítána na 2 roky a rovnou vše vyměnit.

BTW ...my v Čechách tomu říkáme ANODA :-( , no a samozřejmě taky teplou vodu z bojleru nepijeme ...

"odbornej" problematike trikrát ZDAR

Omen -
Píšeš hliníkovou, jo? A není náhodou kysličník hliníku který by se na elektrodě tvořil jed? Prosím tě co to tu meleš?
Náhodou z výše uvedených zkušeností se dá vybrat dobré nápady. Např. odizolování topného tělesa včetně jeho zapojení, ale hořčíkovým anodám bych se nebránil, obzvlášť když se podaří sehnat jenom tyč (cca 200kč)

Zdravím a tleskám,
konečně někdo kdo nemachruje a koná :-).

Včera jsem dal dohromady OKCE 100.
Jenom jsem ho čistil a skládal s novým těsněním pod přírubou.
Po sedmi letech je hořčíková anoda ještě o.k.. Topné těleso taky.
Docela mě překvapilo jak se ta Vaše anoda úplně rozpustila.
Po kolika letech to asi bylo?
Díky

Ano je to pricip ..., že koroduje anoda a nádoba bojleru ne.
Za 7 let pouze pár "důlků" na povrchu.
Vnitřek bojleru čistý, bez rzi. Na anodě a trubce pro topné těleso nános vod. kamene (asi 2 mm)- tvrdé neodstranitelné.
Z anody jsem to sundal pilníkem až na čistý kov. Jinak tam kde je smalt jsem to radši nechal být.