Problémy s vytápěním-radiátory jsou v dolní části studené
Dobrý den,
před několika lety jsem se nastěhoval do domu a už od začátku tady mám problémy s vytápěním.
Topení je instalované jen v přízemí, nahoře je neoteplená půda a tam je k němu vedeno zateplené potrubí s otevřenou 50tiltrovou expanzkou.Ocelový kotel Dakon DOR16, potrubí od kotle je asi 3m s vnějším průměrem 58mm, rozvětveno na trubky 28mm. Rozvod je řešený do dvou větví, jedna kratší asi 10m, druhá delší asi 20m. Na kratší jsou 3 radiátory(20+10+30 žeber), na delší 3 radiátory(18+30+30 žeber).Dá se vytápět i plynem, ale ten z ekonomického hlediska nepoužívám, kohouty jsou zavřené. Snad jsem všechny základní údaje uvedl a teď k mému problému:
Už loni jsem zjistil, že poslední 2 radiátory(30žeber v delší větvi) nehřejí v dolní části jak by měly, polovina žeber je hlavně u toho,co je na konci studená a horní část jen vlažná. Nevím jak to bylo před tím, to jsem tady ještě nebydlel, možná je systém blbě vyřešený už od začátku.
Na doporučení topenáře i z odpovědí na internetu, jsem před třemi týdny nechal do okruhu namontovat oběhové čerpadlo. Je namotované ne na zpátečce, ale na odvodu(jinak to nešlo), ale nic se tím nevyřešilo, naopak radiátory topí míň. Asi vyhozené peníze...Od doby vypouštění systému jsem doplňoval do expanzky 15 litrů vody, ale to je při novém napouštění asi běžné, uvolňuje se vzduch. A teď asi narazím na podstatu věci, domnívám se totiž, že radiátory budou zavzdušněné(snad ne zanešené). Už jsem i nějaké rady dostal, ale chtěl bych mít od vás, kteří se do mého problému zapojíte jistotu,abych zase neudělal nějakou botu. Nevím, jakým způsobem je tady řešeno odvzdušňování!!!!Žádný radiátor nemá na konci odvzdušňovací šroubek!!! Na půdě jsem taky žádný nenašel. Navíc jsou radiátory vyspádované od kohoutu směrem nahoru, tak se z něj podle mého názoru nikdy vzduch nedostane. Je to jen má dedukce a domněnka a byl bych rád, kdyby mě někdo znalý potvrdil, že je to špatně. Než jsem se celkově do problému dostal, odvzdušňoval jsem šroubky, které jsou umístěné z druhé strany klasického kohoutu a pak jsem se dověděl, že tyto jsou jen na vyrovnání tlaku v radiátorech. Topení je staré asi 30 let, samozřejmě mě to začalo kapat, tak jsem je utáhl nadoraz. Nezhoršil jsem tímto průběh vody a neměl bych raději udělat nový závit a šroubky povolit? Vím, že je můj problém obsáhlý na čtení, snad se najde někdo, kdo toto přečte do konce a poradí. Děkuji moc!!!!
Dobry den. Neni hlavni ovzdusnovak u kotle na trubkach od topeni? Pokud mate stare kohouty u radiatoru tak by pod nima mel byt maly sroubek( povolit a odvzdusnit). Nebo dale dopoustet vodu pozvolna do topneho systemu dokud se neprevali z expanzky. Po te zastavit a odvzdusnit radiatory, potom zase dopoustet a cekat na odtok z expanzky a pak zase odvzdusnit a furt dokola dokud nepovali z radiatoru jen voda BEZ VZDUCHU.
U kotle žádný odvzdušňovací šroubek není a na půdě jsou trubky zabalené izolací. Už jsem sahal i přes izolaci, ale nic jsem po hmatu nepoznal. Nevím, jestli je to blbě řešené už od začáku nebo něco dělám blbě. Jak už jsem psal, šroubek u kohoutu už jsem odvzdušňoval bez úspěchu. Bylo mi sděleno, že tento není na odvzdušňování, ale na vyrovnání tlaků mezi radiátory.
Na jaký stupeň máte čerpadlo a jsou radiátory studené i když máte čerpadlo na plný stupeň a kotel na 80 stupňů?Jestli jste tento test dělal bude to určitě vzduchem
Čerpadlo už běželo asi 3 noci na III.stupeň při plném výkonu kotle, ale zatím bez úspěchu. Dnes jsem dopouštěl chybějící vodu do systému a pak pustil za studena čerpadlo(běželo až do večera). Asi půl hodiny vytláčelo do expanzky vzduch, pak už ani bublinka. Dolil jsem přibližně půl litru vody. Teď je čerpadlo uzavřené a topím na samospád a čekám na nějakou radu.
Možná hloupá otázka, není čerpadlo obráceně?
Čerpadlo bylo přidávané asi před třemi týdny odborníkem. Není sice na zpátečce, ale směrem od kotle a šipka ukazuje správný směr. Je to čerpadlo jednofázové, takže otáčky od výrobce nejdou zaměnit.
Stafo, radiátora jsou ohřáté do poloviny výšky či délky?
Zkuste topit jen do jednoho radiátoru, zdali se ohřeje celý.
Zkuste vodováhou zjistit, jak je (rovně) nakloněn radiátor.
čerpadlo pomůže jen zrychlení dopravení teplé vody..
to by chtělo pokec online..
Pane Milane, Vás už v radách trošku znám, Vy jste mi poradil většinou správně a považuji Vás za dobrého odborníka.
Na konci radiátoru jsou vršky jen vlažné, spodky úplně studené. U toho posledního se jedná o celou půlku radiátoru.Už jsem jednou zavřel celou kratší větev a to bez úspěchu, nakonec jsem byl rád, že jsem je znovu otevřel. Jsou fakt staré. Jak jsou nakloněné jsem psal výše, jdou od uzávěru mírně směrem nahoru. Tak si myslím, že je tam vzduchová kapsa, kterou těžko dostanu ven. Čerpadlem to nešlo. Sice se mi nezdá, že by to bylo celkově špatně udělané, buď se tady něco dělo, nebo to odflákli.
Uvažuji o tomto řešení: Do posledního radiátoru vyvrtám odvzdušňovací šroubek a pak jej zkusím odvzdušnit. Podle toho poznám, jestli jsou radiátory zanešené nebo se jedná o vzduch. Ještě před tím čekám na nějakou jinou radu, abych nemusel do systému takto zasahovat. Souhlasíte se mnou? Díky!
P.S. jestli máte na mě pár minut času, mohli by jsme to prodebatovat na Skype...
čekám na Vás, ozvěte se .
předem říkám, že nejsem topenář, ale kdysi jsme měli doma taky samotíž.
Nakloněné jsou podle mého dobře a ani se nedomnívám, že je v nich vzduch (platí-li, že "uzávěr" je kohout na radiátoru a je níže než záslepka na druhé straně) . Problém bych viděl spíše v tom, jak jsou vyspádované přívodní trubky.
Další zásadní věc je: topí správně alespoň některé radiátory?
vyřešili jsme (zatím) promblém tak, že vyvrtá zo zátek díru se závitem M6. Tím odvzdušní radiátory, páč ani vyšší výkon minulého kotle neohřál všechny žebra radiátoru..
Pan Milan mi poradil zatím jednoduché řešení pro mě, abych zbytečně zase neinvestoval. Dnes jsem na konec posledního radiátoru, který hřeje nejmíň, namontoval obyčejný šroubek. Dal jsem tam mosazný M8. Systém jsem znovu napustil a ještě za studena jsem se radiátor pokoušel odvzdušnit, nějaký vzduch tam byl. Teď topím, ještě jsem se nedostal k nejvyšší teplotě a před chvílí jsem zase odvzdušňoval(celkově asi 2 litry) Sice to syčí i s vodou, ale nedokážu říct, jestli je to se vzduchem nebo tlakem vody přes závity.V každém případě se to nezlepšilo. Myslím si, že je systém ještě zavzdušněný, a že je předčasné na nějaký závěr.
teď se ukáže, zdali to je zavzdušněním, nebo neostatečným výkonem kotle. Ještě vyřešte ty kohouty, aby šli otáčet..
Mám strach z malého výkonu kotle, to už by byl pro mě dost složitý problém. Dnes to ještě nemůžu celkově zhodnotit, poslední radiátor jsem 3x odvzdušňoval(kolem 3 l vody).Ale určitě se zlepšil ohřev předposledního radiátoru. To co bylo studené je vlažné.Zatím topím jen na samospád, aby čerpadlo nezavzdušnilo ještě víc celý systém. Je to čerstvě napuštěné a v systému bude asi ještě dost vzduchu.Pak už bych se musel ještě zaměřit na sklon trubek, které vedou přes půdu, tam si nejsem vůbec jistý, protože na trubky se ukládaly nějaké věci a mohou mít v některých místech jiný sklon. Zatím děkuji a ozvu se, až se z tohoto problému dostanu nebo nedostanu....
znova, ty kohouty rozhýbat, aby se dala uzavřít celá větev topení.
Vím, jedná se o to, vzít klíč, jak jste mi radil a kohout vymontovat,stříknout olejíčkem a rozhýbat. Radiátory jsou staré 30 let, bojím se zapáčit, aby se radiátor nehnul a nezačala kapat voda u vchodu. Toto místo se mi zdá docela mizerné. Měl jsem toto řešit přes léto, teď si nemůžu dovolit žádnou komplikaci. Doufám, že tuto zimu bude topení alespoň trošku víc hřát a příští rok se zaměřím na kohouty atd.
vyfotit kohout, pa uděláme postup.žádné násilí, ale šikovnost..
Díky za Vaši ochotu, vyfotím a pošlu. Ještě jeden dotaz od amatéra: Radiátory neovzdušním, když nezavřu kohoty?
Tak tady je to foto....Děsné, co? Doufám, že jsem ho dobře přiložil, a že je viditelné.
V neděli večer, nebo až v pondělí na skype.
ještě fotku ze spoda, ať je vidět na ten šroubek.
já se jen bojím toho, že to není zavzdušněním, ale tím, že jedna větev má menší "odpor" než ta druhá. Ideální by bylo tu topivou větev zcela (nebo téměř zcela) uzavřít a zkusit, co to udělá s tou druhou větví.
Tímto se zabývám už od loňské sezóny. Tu kratší větev se mi podařilo, i když s problémy, uzavřít skoro celou. Pouze malinký radiátor o desíti žebrech je tak zatuhlý, že nešel uzavřít. Ale žádný účinek to nemělo, teplo se nedostalo dál ani o jedno žebro.
Pokud nejdou uzavírat kohouty (což je taková menší indicie), a pokud jsi napouštěl normální tvrdou vodu bez přípravků, tak je možné, že máš zarostlé trubky.
Bohužel to, že nejde jedna větev uzavřít, je docela problém, protože se tak nedá jasně ověřit průchodnost té problémové.
edit: ale zlepšilo-li se to po odvzdušnění, jak čtu výše, tak problém bude pravděpodobně opravdu jen ten vzduch.
Uvidím, další akce kolem tohoto problému budu řešit až přístí týden. Snad už toto téma s pozitivním nebo negativním výsledkem uzavřu a budu mít jasno. Zatím díky.
email již odešel..
Zdravím a děkuji všem, co se zapojili do této debaty. Velké poděkování patří panu Milanovi, opravdu odborníkovi. S jeho pomocí se mi podařily rozhýbat všechny kohouty(párkrát nastříkal za tepla olejíčkem a pak mi šly za studena otočit). Došli jsme k závěru, že radiátory jsou po 30ti letech skutečně zanešené. Budu je muset postupně vyměnit.
Ještě bych je neměnil, podle toho kolik jste napsal že máte článků u každého radiátoru, počítejte s investicí 2 až 4 tisíce za radiátor, při koupi nových.
Máte klasické (etážové) topení čili rozvod horem stažený k radiátorům.
Je to jednoduché, odvzdušnění musí být vždy v nejvyšším bodě a opravdu radiátor to ve vašem případě není.
Ty radiátory jsou prostě zanesené bahnem už to je tady zmiňováno, je v pořádku že jste si rozhýbal ventily a teď to chce ty radiátory prostě propláchnout, je na to sice blbé počasí (zima) ale na zkoušku bych udělal alespoň jeden čili ten u kterého nebude problém s demontáží.
Sám uvidíte že budete spokojený a ušetříte hodně peněz za nové radiátory ty staré jestli neprosakují mezi spoji ( i to se dá spravit novým těsněním) vám budou sloužit ještě dlouho.
Čili odpojit radiátor po vypuštění vody od potrubí nahoře převlečná matice na ventilu dole holandské šroubení, radiátor trochu pošoupnout bokem kvůli místu, napojit hadici s vodou a propláchnout jak přívod a pak i přes zpátečku samozřejmě jsou k tomu potřeba 2 hadice jedna s tlak. vodu a druhá na odvod.
Sice by bylo nejlepší radiátor odnést ven a tam provádět proplach při tom se dá onen radiátor rovnou znovu přetřít a vyspravit i třeba stěnu za ním, dělám to i tak že trubky zašpuntuju a napustím topení a můžu si z radiátorem pohrát a může se tím pádem v baráku topit.
Rovnou si můžete pořádně rozhýbat vyčistit ventil, pa už stačí dát radiátor zpět dát nové těsnění a vyzkoušet jestli topí celý, no a nakonec takto udělat všechny, záleží na vás kdy se do toho pustíte jestli až po skončení topné sezóny, nebo hned .
Takhle už sem lidem ušetřil dost peněz za nové radiátory, opravdu to funguje prostě se vypláchnou usazeniny (kal) v tělese radiátoru.
Koukám že sem se nějak rozepsal tak doufám že sem to nepsal zbytečně.
viděl jsem fotky těch radiátorů, ale obávám se, že povolením a přenešením hrozí rozsypání, a destrukce. Každý měsíc koupí jeden radiátor, termohlavici a vymění za nový....kvalitnější.
Taky jedno z řešení , jestli je majitel zručný stačí uřezat staré konzoly navrtat nové jen dát pozor př koupi nových jestli bude kupovat (paneláky) změřit rozteč mezi přívodem a zpátečkou standardně dodávané mají jiný rozměr než stávající plecháč na fotce.
Jen bych se opravdu při tomto druhu topení,termoregulačním ventilům vyhnul, mají minimální průtok, použil bych klasické dvou-regulační ventily mají plný průtok.
http://www.vasetopeni.cz/sortiment/topeni--radiato ry--izolace/prislusenstvi/ventil-radiatorovy-ve-45 22a-dn-15-1-2-primy-dvouregulacni-slovarm-3207cz
Jsem vděčný za každou radu. Cena nového radiátoru není malá a samozřejmě bych raději ušetřil. Nemám na rozhazování. Radiátor má 30 článků a spodní část je studená už od desátého. Takže toho bahýnka tam bude pěkné množství. Nedovedu si představit, abych dělal vyplachování v místnosti,abych nezničil parkety. Taky si myslím, že tlakem z vodovodního řádu bych jej nevyčistil dokonale. Bojím dalších problémů, když ho budu odšroubovávat, protože místo u kohoutu je kritické(viz foto). V dalších částech je radiátor pohledem dobrý. Ještě si to musím pořádně promyslet, jestli nepočkat a pokusit se toto udělat až po sezóně.Díky.
Toto jsem napsal před odpovědí pana Milana....
Jasně, je tam vidět rez na ružici ale zase tahle nevypadají všechny radiátory psal jsem že je třeba vybrat ten kde je dobrý přístup a vypadá zachovale, vyplachuji radiátory většinou na místě jsou totiž dost těžké a nechce se mi s tím tahat představte si co váží 30 litinových článků s tím už mají prácí 2 chlapi vy máte (asi) plechové psal jste že máte i desítku a osmnáctku s tím si v plechu poradíte i sám no a když ho při demontáži poškodíte tak koupíte na to místo nový.Tím že při vyplachování budete prohazovat tlakovou hadice z přívodu na zpátečku se zbavíte většinu nečistot, odměnou vám bude hřející celý radiátor.
Vše záleží na tom jestli si na to troufnete sám nebo vám pomůže nějaký šikovný kamarád za pivko a svačinu.
Jestli si pozvete odbornou firmu, tak vás to vyjde dráž ale můžete si nechat udělat jen jeden a pak už budete vědět jak na to.
je třeba hledat levné Korádo.
Třeba 90x160cm umím za 3000Kč+ DPH,ale vy budete mít menší a levnější..
radiatory
Nemůže mít zanesený ten ventil pod termostatickou hlavicí (která tam teď není)?
Kdysi se mě stávalo, že se ten zobáček, který to přivírá nevracel zpátky, šlo tam míň horké vody a celý radiátor byl vlažný směrem od připojení a studený na druhém konci.
m.
Zpátečka od radiátoru je hmatem rukou asi stejně teplá jako přívod...
kocoure, přiteče teplá voda, proteče prvním radiátorem a odteče teplá zpátečkou..