Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem oprava/nastaveni vintage kazetaku

panove, mel bych na vas dotaz. Sbiram vintage elektroniku, prevazne AKAI , a ted jsem sehnal vintage tape deck AKAI GXC-760D.
Ma ale nejake problemy, a potreboval bych ho opravit a seridit.

Problemy
- muchla kazetu, sice prehrava, ale paska je poskozena. Nenamotava se, muze se hrat porad dokola, nicmene pasek je vic a vic poskozen.

Nastavit
- potreboval bych nastavit a seridit urovne nahravani/prehravani. mozna je to v pohode, ale pro jistotu se na to podivat.
- vycistit a demagnetizovat hlavy
- celkove prohlednout, promazat
( gumova unaseci kolecka bych zatim nemenil, ty co tam jsou sice nejsou idealni, nicmene zatim bych je asi nechal )

byl by nekdo ochoten a schopen se toho ujmout ?
idealne z prahy, tape deck bych privezl a po oprave odvezl. to vse za nejakou solidni cenu...;-)
elektronicky servisni manual ( anglicky ) k tomuto kazetaku bych dodal.
diky

Jakou závadu máš na mysli?
Muchlání kazety je způsobeno nejspíš hnutým setrvačníkem a nebo šmajdavou kladkou (znečištěnou) nebo slabým navíjecím tlakem.
Vyčištění, nastavení a tp. je jasný.
Odmagnetování se provádí střídavou cívkou, vyhoví i trafopájka.
Ještě jsem neviděl sběratele co něco sbírá a neumí si to opravit. Co se týče náhradních dílů tak třeba hodně těch kladek se dá koupit i u nás v shopech, i mgf. hlav, unašečů atp., mají toho nasysleno tak ještě na 20 let.

To prve je mechanicka zavada moze byt ohnuta ta tycka co sa pritlaca na pasku, moze byt problem v tom "smykovom" prevode ktory navija pasku, bud taha moc silno alebo slabo, neviem ci sa to da nastavovat povedal by som ze ne, ak to je mechanicky opotrebovane alebo nejak stvrdnute casom apod.

Na nastavenie preemphasis potrebujes osciloskop, do toho by som moc nevrtal.
Vycistit hlavy si mozes sam, alkohol na vatovej tycke. Demagnetizovat tam imho nic netreba.

Jakej pre-emphasis, u kazičů se nic takového nepoužívalo, používal se systém Dolby, běžně B později i C, tenhle systém byl silně závislý na typu kazety, resp. jejich parametrů, takže ani tento modul nebylo potřeba za provozu nastavovat, co se mělo nebo mohlo nastavovat byl předmagnetizační proud a to po každé výměně hlavy nebo po její opotřebení.
Hašiš prej.... :-D

Předmagnetizační proud se u dvouhlav nastavuje mizerně tak či tak, opět záleží na kazetě a né jen typu (Fe, FeCr, metal) ale i na síle magnetizačního materiálu, jinak je to vždy kompromis, malý hraje výrazněji výškama ale hloubky jsou slabší a zkreslenější, tohle je všechno slyšet a možná líp než vidět na osciloskopu. Předmagnetizaci DC napětím snad nemyslíš vážně! Ano i takové kaziče byly, kmitočtový rozsah do 4kHz a nahrávka byla "tažená", to byla ta nejnižší třída.

"poškodzuje pasku" je obvkle problem pritlačnej kladky, výrobcovia pomerne dlho laborovali s najlepším tvarom kladky, vyskytovali sa rôzne tvary a rôzna kvalita gumy na nich. Taktiež ložisko na kladke má na to vplyv, lacné riešenia boli bez ložiska. Potom sa pomerne rýchle "vyhlodá" otvor do nepravidelného tvaru, kladka "pláva", pritláča pásku nie na celej ploche a rovnomerne ale rôzne a aj to nestabilne.

Bez výmeny kladky, výmeny remeníc, bez renovácie trecích spojok, zoradenia brzd, o renovácii do pefektného stavu nemožno uvažovať.

Toto je práca pre fanatického zberateľa, jemného mechanika s vybavením. To nezaplatíš.

promazat?????? na to zapomeňte. Zamastíte si všechnu mechaniku, od ní pásek, od pásku další magneťák, kde mastnou pásku pustíte.
Pokud chcete provést údržbu, tak počítejte s tím, že asi budou vymačkaná některá gumová kolečka, vytahané převodové gumičky, vyšoupané filcové třecí podložky apod (podle typu a stáří). Seřízení nahrávání a přehrávání v čem? Pokud někdo utáhne šroubky u hlavičky, pak její usazení a vycentrování na stopu změní tak, že bude mimo páskovou dráhu, nebude kolmá, a vůbec.
Najděte si dobrého specializovaného servisního technika, nebo servis, například inlineservis na třebešíně a podobné.