Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Proc blafaji kamna

Zdravim,
mam takovy dotaz - mam kamna Petry, od malicka co jezdime na chalupu v nich topime tak, ze horni klapku neresime a regulujeme dolni klapkou. Delali to moji rodice a tak jsem to delal taky tak. Loni jsem nekde nasel clanek "jak spravne topit" a k tomu jsem si koupil ted novy kamna petry a v navodu je to same. Po rozhoreni paliva zavrit uplne primarni vzduch (dolni klapku) a regulovat jen sekudarni (horni klapkou). No, sedim si tak v sobotu v kuchyni u televize, reguluju tedy pouze horni klapkou (resp. mam zregulovano), dolni klapka zavrena a najedou rana a za ni druha a mistnost plna koure. Kamna si odkaslala horni klapkou (je tam takovy to kolecko, co kdyz je otevreny, tak to jsou proste dve diry dovnitr.

A ja se tedy ptam - co to ? A proc to? A jak na to?

Zajimalo by me i fyzikalne, proc se to deje..

Diky
Filip

Toto znám a dělá mi to, když hodně přiložím tak, že na povrchu náplně (uhlí, dřevo) nejsou plameny,dole hoří, přes přiložený materiál není oheň vidět a jde do komína pouze hustý kouř. Po chvíli při prohoření to bouchne tak jak popisuješ, někdy jde dým i mezi spoji roury a gaja které používám.. Já to řeším tak, že přikládám do boku tak, abych i po přiložení viděl oheň.
Odborníci by to řešili odkazem na nedokonalé spalování, hromadění dřevoplynu nad nehořícím palivem, suchou destilací uhlí či dřeva atd. Já přikládám abych stále viděl oheň a tah dolní vzduchovou přívěrou (oba víme o čem je řeč:-D)

Podívej se sem https://www.google.cz/search?client=opera&q=such%C 3%A1+destilace+uhl%C3%AD&sourceid=opera&ie=utf-8&o e=utf-8&channel=suggest

No jo, je to tak, také se mi to stávalo. Spodní klapka nesmí být úplně zavřena, pokud dřevo nebo uhlí není dobře rozhořelé. Pokud už je červené a nehoří dlouhým plamenem, pak můžeš postupovat podle návodu. Když to není dobře rozfajrované, dělá to ty psí kusy, které popisuješ. Ten horní přívod vzduchu je dobrý, že materiál hoří, ale ne tak rychle, jako když je hodně otevřeno dole. Zkoušej to, každá kamna chtějí své. Už Lenin říkal učit se... S.

Přesně tak.Odhořívací způsob topení hnědým uhlím v těchto kamnech (tuším že se jmenují KERPEN) zajistí po celou noc teplo a v okolí domu téměř žádný smrad a ani do pokoje to bouchat nebude.Sám jsem s nimi vytápěl 3+1 byt a v naprosté pohodě.Večer jsem je naložil, zapálil zvrchu , nechal rozhořet a ráno z nich ještě sálalo horko.Používal jsem jen ořech 1, dvojka je moc drobná.A nebo hnědouhelný brikety.

jojo, to uz jsem taky zkousel, ale my topime v 99% drevem. mame ho zatim dost. na noc tam pak hodim 3 brikety,na nohy vlneny ponozky a do rana to taky vydrzi alespon trosku zhavy.
me ale, spis nez o to jak topit, slo o ten fyzikalni duvod proc se deje neco spatne kdyz postupuju podle navodu vyrobce. A kdyz postupuju jinak, tak je to ok.

Asi ten tlak vzduchu..

Top jak ti vyhovuje a úspěšně kašli na návod. Návod funguje jen v laboratorních podmínkách, při teplotě 20°C, za tlaku vzduchu 760 torrů, při mořské hladině, vlhkosti vzduchu 60% a za dohledu zarputilého komisaře EU a před kamerami zpravodajství televize Nova. A nezatěžuj si zbytečně hlavu...

:-):-)Rce. Dokonale napsáno. Komu nikdy kamna nebufly, neví co je topení v kamnech a v každých kamnech se člověk musí naučit topit po svém.
Když topím dřevem a někdy to bafne, okolo kamen se udělá obláček kouře, tak se mi na tváři udělá blažený úsměv při představě čerstvě vytaženýho uzenýho.
Jeden čas jsem topil lískovým dřevem. To byla vůně:puff: