Proc blafaji kamna
Zdravim,
mam takovy dotaz - mam kamna Petry, od malicka co jezdime na chalupu v nich topime tak, ze horni klapku neresime a regulujeme dolni klapkou. Delali to moji rodice a tak jsem to delal taky tak. Loni jsem nekde nasel clanek "jak spravne topit" a k tomu jsem si koupil ted novy kamna petry a v navodu je to same. Po rozhoreni paliva zavrit uplne primarni vzduch (dolni klapku) a regulovat jen sekudarni (horni klapkou). No, sedim si tak v sobotu v kuchyni u televize, reguluju tedy pouze horni klapkou (resp. mam zregulovano), dolni klapka zavrena a najedou rana a za ni druha a mistnost plna koure. Kamna si odkaslala horni klapkou (je tam takovy to kolecko, co kdyz je otevreny, tak to jsou proste dve diry dovnitr.
A ja se tedy ptam - co to ? A proc to? A jak na to?
Zajimalo by me i fyzikalne, proc se to deje..
Diky
Filip
Si si isty ze vies co to je horni klapka? To neni ziadna diera (!).
Tipujem ze ti explodoval drevoplyn, ale netusim jak tam vznikol. Ale hlavne v komine nemaju byt ziadne diery (nie som sice expert na kamna, ale teoreticky fyzikalne :)
No, skoro jsem si i myslel, ze me nekdo "chyti za termin" - som si isty iba tym, ze neviem jak se tomu spravne rika a tak jsem myslel, ze to, co tim myslim, vyplyne z textu. Ale asi nevyplynulo. Klapka to neni, ale nejak jsem to nazvat musel. Jak se teda rika tomu, co se ovlada na dolnich a hornich dvirkach. NA kazdych dvirkach je otocny kolecko, nebo posuvny derovany bazmeg nebo tak nejak ruzne. Rika se tomu "regulatory primarniho a sekundarniho vzduchu"? Jestli jo, tak myslim je
A v jakej "druhej miestnosti" bol teda dym, ked si otvaral len dvierka na kamnach? Nepochopil som popis tej udalosti. Klapka je v komine a zatvara komin. To mas mat otvorene, logicky :)
Co si teda robil s tymi dvierkami na kamnach a jak sa dostal dym do druhej miestnosti?
P.S. aha uz asi vidim druha rana a mistnost plna koure, a ne druha mistnost :D
Komin si mal teda otvoreny?
Inac ked nechces aby vznikal drevoplyn tak musis spalovat dokonale, s dostatocnym pristupom kyslika. Drevoplyn vznika pri horeni s nedostatkom kyslika (t.j. z nejakeho dovodu si to dusil. mozes mat zavrety komin apod)
Tohle znají hasiči, když otevírají dveře do místnosti kde hoří. Nesmí se stát ve vznikajícím otvoru. Hořlavé plyny šlehnou ven, do místa s kyslíkem. To samé, ale ve větším.
Vzniklo víc plynů, kamna se "natlakovala" a komín to neodvedl. Pak hořlavá směs ohřátá na teplotu vzplanutí našla kyslík a bafla. Může být zanesený komín, nebo roury od kamen, čímž se změnil odpor pro spaliny, nebo mohl být špatný tlak vzduchu...
Jak na to... řekl bych, že to patří ke koloritu topení v kamnech.
Měl bys vidět ten mazec, když jsem se učil zatápět v kotli. Pravidelné bafání po 20 vteřinách, pokaždé třískla dolní dvířka, z komína šly malé atomové hřiby, ve sklepě kouř, všechno dokořán, smrad jak u sirného pramene.
noo, to zni lakave, specialne na ty hriby se tesim kominik byl u nas ted na jare - nikdy u nas nebyl, pac my zas tak moc netopime, v zime tam nejezdime, ale protoze vyhlaska, tak jsem ho pozval. ani to necistil, rekl, ze kominy jsou uplne v poho a od kamen k nim vede uplne nova a pomerne kratka roura - akorat teda ma 2 kolena - nahoru a do zdi.
Me hlavne prijde zajimavy, ze kdyz topim "spatne", tak jako celej zivot, tak pohoda. a jak zacnu sledovat navod a jit na to "spravne" tak vybuchuju. Vzdyt je to i v navodu k novym kamnum! Ja jsem to nakonec poresil tim, ze mam otevreno dole stejne jak nahore - to ale porad neresi moji otazku proc se to deje, kdyz to delam podle navodu spravne...
mozna ten tlak vzduchu
Toto znám a dělá mi to, když hodně přiložím tak, že na povrchu náplně (uhlí, dřevo) nejsou plameny,dole hoří, přes přiložený materiál není oheň vidět a jde do komína pouze hustý kouř. Po chvíli při prohoření to bouchne tak jak popisuješ, někdy jde dým i mezi spoji roury a gaja které používám.. Já to řeším tak, že přikládám do boku tak, abych i po přiložení viděl oheň.
Odborníci by to řešili odkazem na nedokonalé spalování, hromadění dřevoplynu nad nehořícím palivem, suchou destilací uhlí či dřeva atd. Já přikládám abych stále viděl oheň a tah dolní vzduchovou přívěrou (oba víme o čem je řeč)
Podívej se sem https://www.google.cz/search?client=opera&q=such%C 3%A1+destilace+uhl%C3%AD&sourceid=opera&ie=utf-8&o e=utf-8&channel=suggest
No jo, je to tak, také se mi to stávalo. Spodní klapka nesmí být úplně zavřena, pokud dřevo nebo uhlí není dobře rozhořelé. Pokud už je červené a nehoří dlouhým plamenem, pak můžeš postupovat podle návodu. Když to není dobře rozfajrované, dělá to ty psí kusy, které popisuješ. Ten horní přívod vzduchu je dobrý, že materiál hoří, ale ne tak rychle, jako když je hodně otevřeno dole. Zkoušej to, každá kamna chtějí své. Už Lenin říkal učit se... S.
Tady si přečtěte jak se má topit v šachtových kamnech . Je to topení shora dolu . Kdy se zapálí palivo nahoře a to pomalu hoří směrem dolu
http://forum.tzb-info.cz/126068-kamna-na-uhli-s-vr chnim-odhorivanim
Přesně tak.Odhořívací způsob topení hnědým uhlím v těchto kamnech (tuším že se jmenují KERPEN) zajistí po celou noc teplo a v okolí domu téměř žádný smrad a ani do pokoje to bouchat nebude.Sám jsem s nimi vytápěl 3+1 byt a v naprosté pohodě.Večer jsem je naložil, zapálil zvrchu , nechal rozhořet a ráno z nich ještě sálalo horko.Používal jsem jen ořech 1, dvojka je moc drobná.A nebo hnědouhelný brikety.
jojo, to uz jsem taky zkousel, ale my topime v 99% drevem. mame ho zatim dost. na noc tam pak hodim 3 brikety,na nohy vlneny ponozky a do rana to taky vydrzi alespon trosku zhavy.
me ale, spis nez o to jak topit, slo o ten fyzikalni duvod proc se deje neco spatne kdyz postupuju podle navodu vyrobce. A kdyz postupuju jinak, tak je to ok.
Asi ten tlak vzduchu..
Hlavně se netrap. Praskne ti cévka v mozku. Po drátě ti nikdo neporadí. Malý tah komína, nízký tlak....Každopádně bych spodek úplně nezavíral , ať ti to hoří a ne tlí se vznikem plynu.
zadnej strach, jsem jenom zvidavej jako kocicka... inu, jak to jednou jiskra slibi, tak ji to zustane po cely zivot... nad necim premyslet musim a kdyz zadny jiny starosti nemam...
cevky jsou v naprostym bezpeci
Top jak ti vyhovuje a úspěšně kašli na návod. Návod funguje jen v laboratorních podmínkách, při teplotě 20°C, za tlaku vzduchu 760 torrů, při mořské hladině, vlhkosti vzduchu 60% a za dohledu zarputilého komisaře EU a před kamerami zpravodajství televize Nova. A nezatěžuj si zbytečně hlavu...
Rce. Dokonale napsáno. Komu nikdy kamna nebufly, neví co je topení v kamnech a v každých kamnech se člověk musí naučit topit po svém.
Když topím dřevem a někdy to bafne, okolo kamen se udělá obláček kouře, tak se mi na tváři udělá blažený úsměv při představě čerstvě vytaženýho uzenýho.
Jeden čas jsem topil lískovým dřevem. To byla vůně
U kusového dřeva můžeš spodní kolečko přivřít až když hoří plamenem. Třeba s briketami návod funguje dobře, ty můžeš škrtit hodně. Naopak nechat kolečko pootevřené pořád, tak mne kamna sežerou a mám tu 40°. Když nemám čas se tomu věnovat, otevřu dvířka aby dřevo chytlo plamenem a po pár sekundách téměř zavřu - pokud je dole žhavé, tak už to funguje, pokud topím od polene do skoro nic, musím počkat déle, jinak to zase začne destilovat. A kominíkovi nevěř, ten bere peníze za papír, i malá vrstvička sazí na průduchu zhoršuje odvod spalin výrazně.