Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nabití kondenzátoru špatnoi polaritu

Ahoj, jak moc kondenzátor poničí, když ho jednou nabiji na opačnou polaritu? Kondenzátory mají vyznačenou polaritu jsou radiální elektrolytické.
Nabíjecí napětí 21V, kapacita 3.5mF

.Všiml jsem si že, po připojení ke zdroji se nabijí na 19.6Va potom, co se to stalo, na 18.5V. Je to vysvětlitelné?

Jo pokusy... To kdysi ve fabrice jsme rozebírali nějaký starý mašiny a v tom byly nějaké válcové kondenzátory, velikosti asi průměr 6cm a délka 15 cm.
Měli jsme jich asi deset. Jako mladý a blbý, jsme s kolegou přišli na nápad, na zkušebně do nich pustit 500V. Po chvíli se ozvala rána, z kondenzátoru se vysunulo něco jako teleskop a vyvalilo se velké množství bílého kouře.
Hrozně se nám to líbilo, tak jsme postupně odpálili všechny a v kouři poskakovali a imitovali vystoupení rockových zpěváků.
Když jsme s blbnutím přestali, kolegu napadlo si přečíst údaje na zbylém pouzdru kondenzátoru. Mimo jiné údaje se tam skvěl nápis
"chlordiphenyl" No vydýchali jsme toho dost, kupodivu oba ještě žijem]:)

My jsme malý elektrolyty prostě strčili do očka trafopájky a zapnuli pájku. Když se pro provedlo nenápadně pod stolem, tak z toho ostatní měli vcelku šoky, když se ozvala rána a zpod stolu se vyvalil kouř :-)
Na ten velkej kondík o velikosti flašky od piva nikdo nenašel odvahu. Bylo to ještě ve škole a bylo by to vcelku o průser.