Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Casto odchazi halogenky

Dobrý den. V koupelně mi v lustru velmi často odchází halogenky (prostě praskne vlákno). V lustru samotném žádný zkrat není to už jsem kontroloval, nicméně na světelný okruh máme stále hliníkové vodiče.

Co byste dělali na mém místě? Lustr je dělaný na 4 halogenky, a odchází postupně po jedné, jistič to nevyhodí nic takového, jen "prdne" žárovka.

Definuj pojmy: "lustr" a "halogenka". Důležitý je výrobcem předepsaný výkon světelného zdroje (žárovky) ve svítidle, umístění svítidla v koupelně a napětí a výkon halogenových žárovek. Bez dobře a přesně položené otázky nelze očekávat dobrou a užitečnou odpověď.

Ano, pokud tyhle žárovky často bez zjevného důvodu odcházejí, je cestou nahradit je světelným zdrojem LED, nebo (v jiném případě) úspornými zářivkami s odpovídající paticí a rozměrem baňky. Je to jednodušší, než hledat důvod a vymýšlet nestandardní opatření, protože v případě přepětí to REP rozhodně řešit nebude :-(

skus podotahovat vsetky kontakty (v svietidle ak sa tam dostanes k tomu a ak su tam nejake srubovane kontakty, ale aj vypinac v stene apod) samozrejme len ak si schopny vypnut spravny istic predtym a overit si ze to neni pod napatim.
On moze byt blby kontakt (ne skrat, to by nevyhoadzovalo ziarovky ale istic)

Vše jsem podotahoval hlavně ve svorkovnici to bylo celé jakési povolené, popraskané. Nové halogenky jsem ještě nekoupil ale našel jsem toto. Co myslíte vyplatí se?
Nevím jak to mají se svítivostí, ale když budou 4 v lustru, na koupelnu o velikosti 2,5 x 4,5 metru, to by mohlo stačit ne?
Investice sice větší, ale myslím že bych mohl počítat s "doživotní" svítivostí?

www.t-led.cz

Zivotnost zavisi od elektroniky ktora v tom je, nemusi to byt vobec dozivotne ak cinan odrbaval. navyse to moze blikat na 50Hz ak cinan setril uplne uplne, neviem kto to vyraba, to blikanie ale neuvidis, bolo by to jak neonka, t.j. nevadi to az tak, v kupelni je to fuk.

Nemalo by sa to vypalovat tak casto jak halogenky, a aj spotrebou usetris 90%, a to je hlavny argument pri kupe LED (navratnost cenou za elektriku dost rychla ak s tym svietis par hodin denne).
4x 160lm by mohlo aj stacit asi na kupelnu.

Este takto co za halogenky si to kupoval doteraz? Znacka? Ptz su halogenky a halogenky, typicky lacne noname sroty nevydrzia nic, ludia si to strkaju do aut a potom nadavaju ze to menia kazdych pol roka. Ja som do auta kupoval odjakyiva vyhradne philipsy a neodchadzalo mi nic. Minuly rok mi po 10rokoch odisiel xenon, v KE nemali nic len nejake noname cinsle lacne sunky, tak som to tam strcil, a)nic som nevidel, b) odisla za pol roka (xenon co ma drzat 10rokov). Nieze to nasere ale este aj riskujem zivot ked s 1svetlom na ceste hovno vidim. Teraz tam mam zas philipsy a spom zas spokojny. Asi tak. neni ziarovka jak ziarovka. Ak si kupoval lacne skus jednu philipsku alebo osramku len tak na test, ci tiez vyhori a kedy. Ak tam chces nechat tie halogeny. S LED bude trochu horsia kvalita farieb takze to nemusi byt idealne do kupelne kvoli farebnemu ladeniu makeupu u dam apod.

Může to být nadproudem při zapnutí v horní části sinusové křivky. Nebydlíte blízko trafostanice?
Já bych koupil rovnou LEDky ušetříš hodně za svícení , mám je už v celem baráku a nemůžu si je vynachvalit .
Když vemeš teple bílé a adekvátní výkon původní žárovky určitě neprohloupiš. Určitě ale nekupuj z Aukra a tak prodavají tam ty největší smejdy , koupil sem tam první ledku a svítila mi asi měsíc pak začla blikat pak pulka přestala svítit a nakunec sem ji vyhodil. Po tom až sem dostal odvahu koupit pořádnou žárovku mi kamarád doporučil eshop

odstraněno komerční sdělení (Kurt) a sem spokojený navíc tam mají i dost článků o žárovkách a tabulku vhodnách náhrad za klasické žárovky. Přístup fajn ochotně mi poradili s čim sem potřeboval , ceny příznivé a hlavně perfektní kvalita některé žárovky mám již druhý rok a vše v pohodě.

Ahoj, nakoupil jsem tam pár žárovek na zkoušku hlavně kvůli svítivosti. Všude v bytě fajn, až na jednu místnost, slouží jako obývací pokoj.

Mám tam lustr tohoto typu, jenže při porovnání s LED je normální žárovka/ůsporka mnohem svítivější, navíc má lustr stinítka. Může to být tím, že LEDka svítí jen směrem nahoru (strop), tedy se tolik nerozptyluje světlo? Zkoušeno s touto žárovkou.

Jak si dal ziarovku s E27 paticou do lustra s E14 paticou? Alebo som daco nepochopil :)
pisu ze to je 360°, takze to predsa nesvieti len hore? (alebo vyrobca keca, noname odrb?)

Ja som do E14kovho svieckoveho lustra kupil otcovi philips 3W sviecky (stali pred rokom len 10eur, dnes neviem mozno este menej, su to nahrady tak 25W ziaroviek) a celkom parada, na slabe osvetlenie staci zapnut aj 2 x 3W, ked chces mat poriadnejsie svetlo tak vsetky.

Neviem co si tam mal predtym za ziarovku takze tazko sa porovnava, a nepoznam ten noname. Bezne LED ziarovky svietia hlavne jednym smerom, takze v tom je rozdiel oproti ziarovke.

Tak ještě dodatek, Tak LED žátovka co jsem objednal má mít 6W, ale na obalu je psáno 5W, na zadní straně přelepený štítek 6W, ale na žárovce vypálené 5W. Tak nevím co si o tom obchodě mám myslet. Skusím jako další várku koupit tu značku Philips.

Philipsy svietia dost smerovane (180°), teda tie co som pred rokom kupoval, teraz to uz asi rok nesledujem. Ale u otca su prave smerovane smerom hore (biely strop) a je to pekne rozptylene po miestnosti od stropu. Zo 6W ale necakaj nejaky kameramansky 1000W reflektor :) 6W LED (dajakych 600lm) je jak 40ka ziarovka, trosicku silnejsie ale nie o moc. Jak 60ka to neni.

Tak jsem byl dnes v kamennem obchodě "Janča". Měli v akci LED žárovky tak jsem hned jednu vzal (původně z 480,- na 289,-Kč).

Je to 8W, teplá bílá (2700-3300 K), uváděná svítivost odpovídá 90W žárovce, 800lm, vyzařovací úhel má sice jen 120°, ale když jsem ji pak porovnal doma s tou mou 6W LEDkou, která by měla mít 360°, byl jsem mile překvapen, nádherně osvítí místnost, lépe jak rozsvícená normální 70W žárovka, a to je tam jen jedna (lustr má 5 slotů).

Tyto LEDky můžu teda doporučit. K Philipsu jsem se zatím nedostal, ale myslím že jim můžou konkurovat.

Dam sem nejaku tabulku (napr. podla http://www.uspornaziarovka.sk/pages/Sveteln%C3%BD- tok-%252d-p%C3%A1r-porovnan%C3%AD.html):
Vlaknová klasická žiarovka 25W: 220lm
Vlaknová klasická žiarovka 40W: 420lm
Vlaknová klasická žiarovka 60W: 710lm
Vlaknová klasická žiarovka 100W: 1360lm

V lumenoch je celkove mnozstvo svetla (sucet vo vsetkych smeroch). Ak je svetlo smerovane jednym smerom tak logicky intenzita v jednom smere bude samozrejme vyssia jak podobna ziarovka, v inom smere nizsia jak podobna ziarovka. Spravidla ale u miestnosti cloveka zaujima sucet svetla vo vsetkych smeroch, lebo rozptyluje sa to na bielych stenach apod., preto pozeram hlavne na lumeny (ale uhol ziarenia je tiez dobre si pozerat pri nakupe, nech clovek nekupi haluz ak to chce mat co najviac rozptylene, a od podlahy sa nic nebude rozptylovat)

Díky za tabulku, taková informace není nikdy na škodu.

Jinak jsem vyhrabal kus (1 metr) LED pásku, ani nevím jak dlouho ho už mám, rozhodnul jsem se ho dát pod kuch. linku, svítí parádně. Mám staré trafo asi z routeru který už nemám, má výstupní hodnotu 12V "DC", 2A. Znamená to tedy, že trafo má vákon 24W? 1metr LED pásku potřebuje 9.6W, tak nechci přešvihnout, snad mi to utáhne 1,5 metru to by mělo stačit.

Zatím díky za diskuzi, myslím, že vím vše co jsem potřeboval.

Co se původního problému týče, problém může být kdekoli, staré hliníkové rozvody tomu nasvědčují, všude jsem to prolezl, podotahoval případně vyměnil, nicméně jsem přešel na LED, sice se tam vlezou jen tak-tak, ale svítí parádně LED G9 4,5W, ty by mohly vydržet.