Dulek v trubce od zemniho plynu
Dobry den. Mam maly problem, pridelaval jsem na venkovni stenu domu postovni schranku ktera se sklada ze 4 kotvicich otvoru, vrsek jsem navrtal v poradku ale kdyz jsem chtel navrtat spodni kotveni tak se stal maler a lehce jsem navrtal ocelovou trubku od zemniho plynu ktera vede od HUP ke kotli,je tam mensi dulek. Byla mrcha schovana pod omitkou a ja na ni uplne zapomel. Trubka ma asi 3 mm a dulek ma asi 1 mm .Jaka je lepsi cesta, zalepit trubku tekutym kovem ci vypustit z ni plyn a dulky zavarit elektrodou (svareckou)? Co se muze stat pokud tam dulek necham a znovu ocelovou trubku omitnu? Dekuji.
chybělo tak málo...ještě že žijete.Měl by jste to dát spravit odborný firmě oproti potrvzení/revizi/ podobné situace nejsou asi ojedinělé a firmy s tim počítají.
Bych se do toho moc nehrabal, jedna špatná jiskra a je neštěstí na světě.Obloukovou svářečkou bych do toho nešahal vůbec.Jestli máte topenářské zkouška tak autogen jedině.Vyříznout část potrubí a znova svařit v jeden nový kus.
Otázka je zda zbytkový plyn nebouchne a jestli tak jak moc.
Spravit by to chtělo, nějaký provozní tlak ten plyn má, přidá se k tomu matka příroda a bude pozdě.
plynová potrubí se běžně svařují pod tlakem. Dále přivést k výbuchu malou dírku pod širým nebem prakticky nejde, tam by bylo třeba o dost větší díry. Maximálně dojde k vznícení unikajícího plynu. Nebezpečná je až vyšší koncentrace plynu.
Tak jako tak by bylo vhodné zavolat plynaře a nechat je provést tlakovou zkoušku.
To může být zdrojem budoucích velkých problémů. Je porušena impregnace trubky (má mít pozink vrstvu), v důlku to začne rezavět a je zaděláno na veliký bum. Stačí vysoký atmosférický tlak, bezvětří, provalená trubka a hromadění plynu na místě. Pak projede kolem kuřák a zatáhne z cigarety... Řach! Údivem rozhodí rukama. Sto metrů daleko. Nebezpečí nehrozí asi ihned, nicméně bych neváhal ani minutu a zavolal plynaře aby kousek roury vyměnil. Upozorňuji, že uvnitř zdi se to nesmí šroubovat, jen vařit.
Vidíte to tu nějak moc katastroficky , zavařit pod tlakem je to ok, bez kyslíku to bouchnout nemůže. Ideálněji bych viděl asi vaření CO než autogen. Ale to je otázka spíš pro plynaře. U nás před domem překopli potrubí o světlosti +- 5cm. Jediné co, že to hasiči zapálili a plynaři to přijeli spravit až za mnoho hodin. Žádnej problém, nikdo z toho katastrofu nedělal, ikdyž kravál to umí pořádnej . Plyn se může vznítit resp. vybouchnout až při určité koncentraci a to pod širým nebem prakticky nehrozí. Sranda je, že co jsem tak slyšel, tak oprava toho překoplého potrubí stála cca 2tis, ale ušlý plyn cca 20tis.
vybusna koncentrace zemniho plynu je 6-16%, plynove potrubi NESMI! byt pozinkovane, doporucuji nevyjadrovat se k vecem o kterych vim prd, to tazatel: konzultace s plynarem neuskodi
Plynové potrubí, pokud vede pod omítkou, by mělo mít ochranu. Vlastní plynové potrubí je vedeno ve větší trubce (chráničce). Je možné uložit pouze část plynovodu do chráničky, v chráničce nesmí být žádný spoj, ani lisovaný, ani pájený. Chránička musí být vyústěna do volného prostoru v bytě, pro pozdější kontrolu případného úniku - čichem, detektorem a při porušení potrubí se plyn nehromadí ve zdivu(např. porotherm nebo itong ,tam se toho vejde). Konzultace s plynařem neuškodí ,nejlépe na místě činu.
Tak je to v cajku. Po vikendu prijede ochotny plynar a pod tlakem autogenem dirky zadela. Budu mit klidnejsi spani. Dekuji vsem za rady!