Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno jak zapojit 380V do jiné zástrčky

zdravím. potřebuju provizorně zapojit michačku. na michačce je kabel (prodlužka) starý s 4mi drátky. Zásuvku na stěně mám ale 5ti kolikovou. Nemám možnost od nikoho pujčit nějaké redukce, prodlužky apod. Mám ale jednu starou nahradní zasuvku na čtyřkolík.
Chci se zeptat, mohu sundat ze stěny zasuvku s 5ti dírama a zapojit zasuvku s 4mi dírama? (takto bych jen připojil michačku a hotovo). Ale chci se zeptat jak zapojit 5 drátku do na 4 díry? Mohu spojit do jedné díry modry a zelený? a každy fazovy dratek necham samostatně? mohu takto?

4 vodicovu zastrcku od symetrickeho spotrebica, ktorym motor je, mozes zapojit bez neutralneho vodica N. To znamena zapojis L1 L2 L3 a MUSIS zapojit PE. Cize v zastrcke mas nejake hnede a sive kable a jeden zltozeleny, ten spojis s PE zdierkou na zasuvke a fazy klasicky tak, aby si mal tocive magneticke pole spravneho smeru (aby sa miesacka tocila spravne) Ked sa bude tocit naopak, prehodis dve lubovolne faze. Zdierku N v zasuvke mozes v tomto pripade ignorovat.
Prudovy chranic bude len na uzitok, urcite by som koli tomu nemenil zasuvku na stene a podobne nezmysly.

No co presne take zle som tam napisal ? Hned uvodom som zdoraznil ze sa musi jednat o symetricky odber. A z teoretickej elektrotechniky pre trojfazovy system v pripade plne symetrickeho odberu plati presne co som napisal a sice ze vodicom N nebude tiect prud. Je to bezny sposob zapojenie spotrebica typu cirkular, miesacka atd. so zastrckou TN-C na siet TN-S. Opat, pre pokoj na dusi, zdoraznujem ze vodic PE musi byt samozrejme zapojeny na kostru zariadenia. Taketo zapojenie nema dovod vyhadzovat prudovy chranic a je bezpecne pre obsluhu.
Uplne ina situacia by nastala samozrejme v pripade asymetrickych odberov, ale to tu nikto neriesi a ani riesit nebude, tak aky problem ?

6.1.2.gif Druhe vyobrazenie s vykricnikom, toto je pre teba. Ale ako tam pisu, je to docasne a idealne by bolo upravit zastrcku na miesacke na 5 kolikovu. Do steny skutocne neryp, bud sprav redukciu, alebo nieco, ale stenu nechaj na pokoji, lebo ak tam po uprave zapojis nieco ine, bude problem.
Snad to je dost vystizne.

Aby to bylo naprosto správně, zásuvku na zdi nech tak jak je. Za asi 120 korun zakup pětikolíkovou vidlici (samce) a vyměň ji na kabelu míchačky. Zapoj žlutozelený vodič z kabelu na nejtlustší kolík, označený PE. Zbývající tři vodiče zapoj na kolíky fází označené L1 L2 L3. Kolík označený N nech nezapojený. Pokud by se míchačka točila obráceně, přehoď libovolné dvě fáze.Tak to bude v naprostém pořádku. (jestli je síť TN-S vybavená chráničem nebo ne, je jedno).