Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozvod elektriky

Potřebuju poradit, mám jistič 16A a rozvody k zásuvkám jsou kabelem CYKY 3x2,5 potřebuju vyměnit asi 3 metry kabelu, mám CYKY 3x1,5, tak se chci zeptat jestli to nebude dělat neplechu. Předem díky za radu.

Pro zásuvkové obvody se podle normy mají vést CYKY 3×2,5mm ale i když tam natáhnete 1,5mm fungovat to bude ale doporučuji to pouze v případě že se do zásuvek nebude zapojovat větší zátěž, přijde navíc také na to kam kabely povedou (koupelna,pokoj atd.)

obvod musíš jistit na nejslabší článek rozvodu. pokud vložíš kabel o průřezu 1,5 můžeš použít jistič maximálně 13A. jinak riskuješ, že při skratu projde kabelem méně proudu, než kolik je třeba k vybavení jističe. problém je sice složitější, ale v kostce apro pochopení to stačí