Nerezových materiálů je spoustu druhů. Nejhojněji používaná potravinářská nerez 1.4301 ze které se dělají např. dřezy vydrží venku bez koroze velmi dlouho. Rez může chytit třeba u svárů. Svařování nerezi chce svoje. Po svařování vznikne vrstvička která je více porézní a má menší obsah chromu, kterou je dobré ošetřit mořící pastou, aby se zabránilo budoucí korozi. Mořící pasta odstraní i nežádoucí zabarvení kolem sváru.
Rez se objeví i po kontaktu s normální ocelí, například pokud do plechu bedeme bušit kladivem. Nerazaví však samotný nerezový materiál, ale stopy materiálu z kladiva. Stejně tak třeba po práci s drátěným kartáčem.
Potravinářská nerez, pokud je dobře ošetřená a nepřijde do kontaktu s chemií vás rozhodně přežije :)
Rez se objeví taky při kontaktu se solí, třeba při solení chodníků. V takovém případě je lepší použít zmiňovanu chemickou nerez 1.4571 nebo třeba 1.4404 která je někdy názývaná také chirurgická.
To že je 1.4301 ta úplně nejhorší a taky nejlevnější legovaná ocel je nesmysl. Stejně tak, že má nejnižší obsah chromu a molybdenu jak tu někdo napsal. Některé feritické nerezové oceli jsou na rez ještě náchylnější.
Prodávám nerez, tak trošku vím o čem mluvím ;)