Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Přenášení těžkých břemen

Zdravím,

leží mi v průjezdu kamenné sloupky (spíš sloupy), které bych potřeboval přemístit. Budou dost těžký, ale nemám vůbec odhad jak moc (sám s tím člověk samozřejmně ani nehne). Napadá někoho jak je co nejjednodušeji a nejlevněji přemístit? Mám strach, že když nakoupím zvedací pásy nebo nějaký lana a pozvu na to 10 chlapů, že s tím stejně nehnem a nebo to bude dost nebezpečný. Tak jen chci pro jistotu vědět, jestli někdo zvedal něco podobnýho a jestli by to mohlo klapnout.

Dík

No já nevím, ale čtyři člověci se základní znalostí fyziky pro 8. třídu by to měli zvládnout.
Horní opatrně pustit po trámkách, nakloněné rovině dolů, hezky do pytlů se slámou nebo písku, aby to neprasklo při dosednutí na tvrdý podklad. Hlavně mít pod tím pořád něco napříč, aby to nelehlo plochou na zem, blbě se pak zastrkává páčidlo. Na rovině přizvednout pajcrem (páka) a podkládat válečky (kousky trubek nebo kuláče dřeva - možná lepší, nedělaly by na těch sloupech rýhy cca 6 kousků) a jedem.
Pomoci by mohla ráčna s pásem, kterým kamioňáci stahují náklad, nebo naviják (kolo na hřídeli).
Když pojedeš po měkkém, musíš si podložit cestičku z fošem, aby se vynesla váha.
Odhad: objem sloupku 200 dm3 to jest při váze 2800 kg na kubík (žula) 560kg.

No jeje! dva kusy trubky, dva staré klíňáky nebo kusy lana a čtyři chlapi s tím budou klidně utíkat. Troufám si tvrdit, že na kratší vzdálenost, bych to odstěhoval i sám. Ve čtyřech jsme nosili betonové železniční pražce a ty jsou plné železa.

Vzhledem k tomu, že je tady buď hodně optimistů a nebo z fotografií není úplně zřejmé jak velké ty sloupky jsou, doplňuji rozměry: 2,35m x 0,3m x 0,3m. Taky musím dodat, že je potřeba je přemístit cca o 150 m (přes zahradu). Hrubým výpočtem mi vyšlo, že jeden by měl mít cca 500 kg, takže nepředpokládám, že by se s nimi ve 3 až 4 lidech dalo pohodlně manipulovat i se základní znalostí fyziky.

pohodlně manipulovat i se základní znalostí fyziky.

Výpočet jsem tam měl taky, docela jsme se sešli a s takovým macíkem lze manipulovat pohodlně jenom strojně. Lesní traktor, ještěrka s vidlemi a podobně.
Ručně jen nepohodlně.
Podívej se na kameníky když osazují hrob. Nebo si je zjednej, chceš li pohodlí.

Predevcirem jsem tahal kulnu o vaze 350+ kg sam, jen se znalosti fyziky. (Archimedes: Dejte mi pevny bod a pohnu zemekouli)
Podlozil si dost dlouhou paku, nadzvednul kulnu o kousek, podlozil kulnu. Opakoval na nekolika dalsich mistech. Pak podlozil paku vic, zase zvednul o kousek. Za chvili byla kulna na nekolika sloupcich cihel. Pak jsem podlozil drevene tramy a krizem na ne lesenarske trubky. Pomoci paky nadzvednul kulnu, ubral cihlu, spustil - za chvili lezela kulna na kulatinach. Nasledne se s ni dalo velice snadno soupat, kdyby ne, paky a kladky to jisti. V cili opet nadzvednout na cihly, vyndat koleje, postupne spustit z cihel.

Jde jen o delku te paky (me stacilo 80cm) a o vytrvalost. S delsi pakou bych nadzvednul i vic. Samozrejme lze misto paky pouzit i treba (auto)hever.

Viděl jsem dva stězováky (jeden z nich nebyl žádná extra vazba) přesunovat o jedno patro nahoru 300kg trezor po úzkém schodišti.

Viděl jsem jednoho stěhováka drapnout a odnést metrákovou UPSku (i s baterkama).

Takže všechno jde :-) Nohama bys totiž měl zvednout pětinásobek svojí váhy. Horší je, jak tu hmotnost na ty nohy přenýst, aby ti neruply záda.

Moje zkušenost.Tento problém jsem řešil loni na jaře.Mám podobné.Potřeboval jsem je přemístit cca 50 m.ale do mírnějšího kopce,Nachtěl jsem zničit zahradu machanizací a tak jsem to vyřešil následovně.Svařil jsem rám z u profilů.Obětoval jsem na to starší lyže na které jsem rám přišrouboval.Zhruba 10 m cestu jsem podložil smrkovými větvemi.vzpoměl jsem si že jsme jako kluci na nich lyžovali v létě.No a potom kladkostrojem,který jsem používal ještě když jsem dělal zabíjačky pomalu stěhoval.byla to fuška ale šlo to.Jde o vhodné kotvení kladky.Já jsem si vyrobil 3 kotvy které se zatlučou do země.přehodí se kotevní ráhno a uváže kladka.Poněkud složité ale musel jsem to zvládnout sám.

Kdysi jsem přemisťovala části betonového chodníku- cca 120x80x15, kvůli pokládce vodovodnítrubky. Je fakt, že jen asi 2m. Stačil mi k tomu starý sloupek od vrátek asi 10 v průměru, větší kámen na podložení a čtyři kusy metrové kulatiny. S tímto vybavením jsem to dostala kam jsem chtěla. Pokud přemisťuji věc, která už dosloužila, rozeberu ji na takové kusy, které unesu sama, třeba automatickou pračku.