Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Rozliaty metation

Zdravim,
Na zahrade sa nam v pivnici rozbila stara flasa s postrekom Metation . Udajne sa to uz koli toxicite nevyraba. Pivnica je viac menej zapustena v zemi, s dverami a jednym malym okienkom. Podlaha betonova. Akym sposobom to vycistit ? Uz je to asi 8 rokov co sa tam ta flasa rozbila a od vtedy tam nikto nebol. Je to bezpecne ? alebo co robit ? Rozklada sa casom ten metation ? Bojim sa tam napriklad pozametat, aby sa nejaky toxicky prach nedostal na kozu do pluc a podobne. Bojim sa tych svinstiev.
Diki

Voda, voda a zase voda. Hodně vodou vytírat a polejvat. Při stříkání zahrady se doporučovalo obléci atombordel. I když za těch 8 let bude asi vyschlej na troud, těžko půjde vyplavit vodou. Složení se mi nepodařilo Gůůůůůůůůglem najít (s hledáním jsem to příliš nepřeháněl), ale s tou jedovatostí to nebude zase tak zlé. Metation se i nadále vyrábí, avšak výrobce nepožádal o prodloužení povolení v ČR. Stejné složení má spousta dalších přípravků. Je však faktem, že se dnes vyrábí daleko šetrnější přípravky na stříkání stromů.

Metathion je organofosfat, cize nervovy jed. Nastastie jeho jedovatost pre teplokrvne zivocichy je dost obmedzena, lebo ho vedia odburat. Podla mna sa nie je moc coho obavat. Inac samotnou vodou to umyt nepojde, bude treba nejaky ucinny saponat, kedze je to velmi dobre rozpustne v nepolarnych rozpustadlach (teda vo vode velmi slabo). Metation sa casom urcite rozklada, ale pomaha tomu UV ziarenie alebo bakterie.

Podla udajov učinna latka by mala zdegradovat v prirodnych podmienkach po 73-245 dnoch,takže po 8-mych rokoch by už nemalo hrozit žiadne priame nebezpečenstvo otravy,problem može byt prach a vykryštalizovane zbytky organofosfatov,ktore pri zvireni prachu/zametanie/možu napr.pri vnikniti do oči posobit ako žieravina,takže použit ochranne okuliare,respirator,to by malo stačit....