Svět zaplily multimetry za pár korun. Je problém, že každý, kdo jej vlastní, nezná základní principy měření elektrických veličin, ale nekupte to za dvě stovky. Můj děda měl pořekadlo: "Kosa Štýrská, brousek z Vídně, ale sekáč seká bídně" . Není vše ve wercajku...
Nedávno se ke mně chodil ptát jeden řidič, proč mu nesvítí na PV3S vzadu světlo, když napětí na dráty jde. Řekl jsem mu několikrát, ať to zkouší žárovkou s kusem drátu. Za chvíli byl zpátky, že tam napětí je. Když jsem tam tedy došel, ležel u světla multimetr, kterým stále dokola měřil napětí. Porucha jasná a žárovkou s kusem drátu odhalená během pěti minut i s výrobou "zkoušečky" - od soli rozpadlý drát v narušené izolaci. Multimetr měřil i přes tu sůl správně, protože aby byl co nejpřesnější, je vyroben s velkým vnitřním odporem, aby nezatěžoval obvod, ani zdroj svým vlastním proudem. Je zkrátka určen odborné obsluze .
Doporučení: Připojte na svorky objímku se žárovkou 100W a znovu změřte napětí. Pokud se nezmění a stále ukazuje 12V, hledejte transformátor (musíte zjistit jeho výkon a tomu přizpůsobit i zatížení), ale také hledejte v předpisech, jestli v tom místě není 12V osvětlení předepsáno z bezpečnostních důvodů, protože je třeba na společném obvodu i koupelna .