Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak spravne uvazat pracku (a dalsi bremena) pri zvedani na navijaku

Na chalupe mi ted zamecnicka firma konstruuje sloup s vykyvnym ramenem, na ktery hodlam dat navijak abych mohl pred povodni vytahnou na terasu i nejake tezsi veci. Jednou z techto veci je pracka. Zakoupil jsem zdvihaci smycky (http://www.bergland24.cz/dilna-a-naradi/kruhova-sm ycka-nosnost-2t-delka-3-m), ale nevim jak spravne bych takovou kvadrovitou vec mel uvazat, aby mi pri zdvihani nespadla. jsem si jisty, ze existuji nejake standardizovane uvazy na ruzne typy bremen, ale nikde to nemuzu najit. Samozrejme to tam muzu "nejak" nasmodrchat, ale kdyz by mi mohl poradit nekdo, kdo vi jak se to ma delat spravne, budu rad.
Takze otazka - nevite nekdo spravny uvaz na kvadrove bremeno? A nemate treba nekdo nejakou nascanovanou publikaci ci odkaz na stranky nebo tak neco, kde jsou uvazy pro ruzne druhy bremen ? Zdvihat budu do vysky 2,6 metru pouze svisle vzhuru s naslednym otocenim ramene nad terasu (pokud je druh pohybu nejak dulezity). Diky

Pokud si chcete být absolutně jistý, můžete absolvovat "vazačský kurz" zakončený zkouškou, který možná potom využijete i v zaměstnání.
P.S.: Ta kruhová smyčka není moc praktická. Lepší jsou úvazky s okem na koncích. Pro "pravidelné" zvedání bych udělal zvedací plošinku/klec, nebo předem připravil úchyty rovnou na předmět. Zvedat budete asi ve stresu a časové tísni :-(, tak se na to připravit...

Diky za odpoved. Ja to zas v takovem stresu nezvedam, o tom, ze prijde voda vim vetsinou alespon 24 hodin predem - jsme na dolnim toku berounky (uz proto taky nechapu, proc vzdycky pri povodnich jsou vzdycky v televizi lide nekde na dolnim Labi tak zaskoceni, vzdyt ti to vedi minialne 2 dny dopredu, za tu dobu muzou uplne v klidu vystehovat celej barak do patra i s kobercema a dverma nebo dat aspon cenne veci nekam na skrin, no ale to jsem odbocil).
Vazacsky kurz si asi delat nebudu, jako programator to asi prilis nevyuziju ;-)
O nejake zvedaci kleci jsem uvazoval, protoze bych tam mohl rovnat i nejake ty bananovky s mensima vecma a tak - ma snad nekdo nejakou ispiraci, idealne obrazky? zvladnu i trosku svarovat, ale pevnostne v to zatim jeste moc neverim (jsem teprve zacatecnik samouk typu pokus-omyl). Zatim mam myslenku, ze bych sesrouboval z L profilu ram a na dno naskladal prkna.
Taky me napadlo pouzit "bigbag", takovy ty ultranosny pytle na sypky materialy, ale nevim, aby to treba hrany tech krabic nejak neroztrhli...

bigbag jen tak nezničíš, ale aby držel, tak má vnitřekm prošité výztuhy, pro to i plný sypkého materiálu drží hranatej ;-). Když je vyřežeš, tak už tak pevnej není. Nicméně unese cca 1-1,5t. Doma do něj těžko naskládáš víc jak 100kg, protože by jsi s tim pak nahoře stejně nehnul, tak bych až tak strach neměl.

Jako klec na zvedání bych doporučil gitterbox. Osobně si ovšem myslím, že místo sloupu a vykyvného ramena by bylo účelnější tam, mít jednoduchej dvouslopovej výtah s plošinou.

no jo, to by urcite bylo, ale stalo by to zase vic (chci to mit vsechno v pozinku, protoze natirat to nechci). a na tech par veci jednou za dva tri roky si myslim ze tohle staci. Navic uz je to ve vyrobe. Uvidime, treba to casem predelam, kdo vi, zacnu timhle. Gitterbox je urcite fajn, ale trosku drahej, rekl bych. Nebo mas nejakej tajnej zdroj gitterboxu za nejakou mikrocenu? a pak taky co s takovouhle velkou bednou v "dobach miru"...

Já mám pár gitterboxů na nařezaný dřevo, základna 120*80, nosnost asi 1,5t. Ovšem získal jsem 4ks za odvoz a flašu rumu :-). Po ceně jsem se nikdy nepídil. Ale jsou to ješty ty starý, ocelová kostra, výplně byli z dřeva, já tam navařil kari sítě :-), myslím, že mne ty boxy přežijou :-D

Jinak jsem měl na mysli něco takového:
[http://agartha.cz/html/vytahy/princip/stavebni/sta vebni_vytah_09.jpg]
Kamarád to má natvrdo ve stodole, stojny z trubek, po které se sune další. Poměrně jednoduchý. Požívá jej denně a bežně po tom vozíme 3q obilí a dva velký chlapy. Ovšem je fakt, že na záchranou akci by si člověk vystačil s lešením a ručním vrátkem, mít kvůli tomu u baráku na tvrdo výtah je asi úchylnost :-)