Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem denní svícení

Dobrý den, pokud táhnu za osobním autem káru, stačí když svítím vpředu denním svícením, nebo musí být osvětlena i kára ?
Policie a učitel autoškoly se neshodli. V zákoně jsem nic nenašel. Prosím o konkrétní §, děkuji.

Pokud jde o paragrafy, tak platí jak bylo uvedeno zák. 361/2000, dále 411/2005 a 226/2006, § 32 odst.1. Tyto zákony stanovují povinnost denního svícení, vlastní umístění a zapojení světel pro denní svícení stanoví homologační předpis EHK/OSN č. 48. Světla pro denní svícení jsou podle tohoto předpisu nepovinná pro motorová vozidla a zakázaná pro vozidla přípojná, svítí ROZPTÝLENÝM bílým světlem DOPŘEDU bez JAKÝCHKOLI jiných světel či svítilen. Zapojena musí být tak, že se rozsvítí při zapnutí klíčku do polohy pro provoz a zhasnou s rozvícením světlometů a svítí samostatně bez obrysových světel. Z toho vyplývá, že jsou-li na autě použita světla pro denní svícení nesvítí s nimi současně koncová světla na motorovém ani na pžípojném vozidle. Ta se naopak musí rozvítit s rozsvícením obrysových či hlavních světlometů. Světla pro denní svícení musí být opatřena homologační značkou (E s číslem v kroužku) a nad ní značkou RL. Pokud značka RL chybí, nejedná se o světla pro denní svícení, ale o světla poziční. Ta se pro denní svícení použít nesmí (krom jiného jsou výrazně levnější) a jejich užití pro denní svícení je poslední dobou jednoduchým a dost častým zdrojem pokut.