Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NABÍJEČ baterií NiCd 100Ah + oživení baterií

Prosím o názor na nabíjení baterií NiCd v sadě 126V 100Ah pomocí výše zmíněné "nabíječky", která by podle mne mohla působit "impulzně" a tedy oživit baterie. Osobně se mi líbí více verze s tlumivkou, ale rád poznám názory druhých.
Dále by mne zajímalo, jakým způsobem lze oživit NiCd louhové baterie, které dlouho stály, nebo alespoň jak spolehlivě posoudit jejich faktický stav. Louhovky jsme měli na vojně, ale už je to moc dávno ... případně pokud někdo máte informaci o někom, kdo se repasí zabývá, budu rád a každý kontakt.

Děkuji Mirek

Kdysi jsem se staral o baterky do větroňů. Tak bylo potřeba udělat kapacitní zkoušky článků a zkompletovat baterky ze článků co měly stejnou kapacitu. Občas vylejt starý louh, vypláchnout - starým louhem ve kterém se nechaly usadit nečistoty a nalejt čerstvý louh. Co máte za baterky a k čemu je potřebujete?

Jsou to celoplastové louhovky, ale nemají víčka na článcích, protože jsou propojené systémem kanálků, které umožňují centrální dolévání a odplynování. Typ: Saft STM 5-100 MRE. Nevím, jestli by šly vylít, vypláchnout a znovu nalít bez mechanických úprav pláště. Sloužit mají jako trakční a jsou z roku 1997. Zatím jsem je dolil a zkouším je "exhumovat" nabíjením běžnou nabíječkou - jasně, teplotu hlídám a rpoud raději menší :-).

Trochu nebezpečné může být použití přímo síťového napětí, přikláněl bych se k transformátoru, ale je to možné.
Místo omezovací tlumivky bych použil jednoduchý jednocestný tyristorový fázový regulátor. Nabíjecí proud by byl také pulsní, navíc by byla možnost regulace. http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/elektross/sou castky/vice_prechodu/tyristor.html Je tam jednoduché zapojení regulátoru.
Posoudit stav je možné jedině několika násobným nabitím a vybitím aby se zformovaly a potom udělat kapacitní zkoušku.

Nemyslím,že by to bylo nebezpečné - proudově je to omezený (v porovnání s proudem
při zkratu baterií), napájení bude přes bezpečnostní oddělovací trafo, proudový chránič... Nechci tam cpát elektroniku, pro její nízkou blbuvzdornost. Tam, kde záleží na spolehlivosti taky raději používám nakloněnou rovinu a rovnováhu na dvojzvratné páce, než převodovku a elektromotor :-).

Tak to jo. Podle obrázku jsem myslel, že to bude přímo na síť. Bude li tam odděl. trafo, OK.
Je fakt, že průraz tlumivky nastane méně často než u tyristoru. Pokud není třeba plynulá regulace, taky OK.
Když jsem šel jednou z hospody, tak nakloněná rovina byla všude. Byla ale krajně nespolehlivá, často se mi nakláněla až ke ksichtu. :-D

Ne, C5 je kapacita pri vybijeni po dobu 5h(z plna do prazdna). 100Ah je obvykle udaj pri C10 nebo C20 a rychlovybijeni je trochu(C1 podstatne) horsi nez pozvolny, takze c5 tipuju tak na 80Ah(presnejsi udaje rad doda vyrobce clanku... no asi ne). Takze by voko 16A.
Jinak, to zapojeni je _PRASARNA NEJHRUBSIHO KALIBRU_. Ne ze bych nevedel, ze to sam vis a ne ze by nebylo docela funkcni:-) - jo, to je jen za podobnej stouchanec za komentar u 96 bilejch LED napajenejch z 220 naprimo.

Áha, takže výrobcovy parametry ... hmm, to bude asi problém, takže moc děkuju za stanovení toho proudu "přes palec" ;-).
- No, a k tomu zapojení - je podstatnej rozdíl mezi napětím z trafa nabíječky a napětím z oddělovacího bezpečnostního trafa (u kterého nemohu regulovat napětí, tak to řeším tlumivkou)? Odpovím si sám: Moje zapojení je s ohledem na konstrukci bezpečnostního trafa bezpečnější, leč možná nezvyklé.