Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odpor-vadí že je horký?

Dal jsem před pc ventilátor odpor, abych snížil otáčky z 2200 na 1300, ale nejsem si jistý jestli vadí to, že ten odpor je tak horký, že se o něj dá spálit.Nebo to je normální u odporu?

kdyz bude na vopravdu blbym miste, zpusobi pozar(a buzirka je dost blby misto). Takze ano, muze to vadit docela zasadne. Jinak tedy prikon ventilatoru je 3.6W, rekneme ze jsi ubral polovinu na to snizeni tech otacek - tedny na odporu jsou 2W. Je to alespon 2W odpor? Ten uz je docela velkej... Dal bych tam radeji jeste vetsi 5W odpor.
A pokud je to v PC - nestacilo by prepojeni z 12V na 5V - tedy misto na zlutej na cervenej?

Tak jsem rozstřihl tu bužírku a na tom odporu jsou tyto barvy(čteno z leva):zlatá,černá,hnědá,žlutá,ješté dodám,že ventilátro je 3-pin...+,- a sledování otaček PS:Napsal bys mi barvy správného odporu, který by tam pasoval,ber na mě ohled, jsem laik :-)

no, byl by to odpor 41 Ohm - coz se mi dvakrat nezda, tipuju ze hneda je ve skutecnosti cervena a je to 42Ohm. Ale to je stejne putna. Odpor ventilatoru je 40Ohm, celkovej 82ohm, proud klesnul na cca 15mA a odpor topi cca 0.9W. Proti hodnote odporu nelze nic namitat, jde o jeho vykonovy parametry. Tj pokud je to "velkej" odpor, tak je to v pohode, pokud je to malej odpor je vicemene divny ze to prezil.
Ale jeste jednou - co a kam to je. Pokud je to v PC, to by si to mohlo i regulovat samo. Pokud je to nejakej bastl, ok, nech to tak.

Není jednodušší než odpor zařadit do přívodu malý regulátor s termistorem, nebo PWM regulátor s 555 a řídit si otáčky bezztrátově?
Nebo když to mermomocí musí být odporově, tak co takhle do přívodu pokusně zařadit žárovičku do baterky? U té nevadí, že hřeje, je to jedna z jejich vlastností.