Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čím nalakovat starý stůl

Dobrý den,
koupili jsme si v bazaru úžasně zachovalý stůl a židle z roku 1952 (Židle TON a stůl UP závody Rousínov)Povrch lakovaná dýha. Bohužel při otírání (navlhčeným bavlněným hadříkem) jde z nábytku dolů i barva.
Stůl chceme používat jako jídelní a protože máme malé dítě, bude určitě potřeba ho čistit nejen vlhčeným bavlněným hadříkem.
Není potřeba nic brousit ani dobarvovat, vypadá skvěle tak jak je. Ale je nutné mu dát ochranný nátěr, aby bylo možné ho používat.
Prosím můžete mi doporučit nějaký bezbarvý vodouředitelný lak, vhodný pro styk s potravinami, který se dobře nanáší a je po vytvrdnutí odolný?
Moc děkuji!;-)
D.

Děkuji moc za doporučení.:-)
Zjistili jsme, že stůl je asi navoskovaný. Alespoň strukturou (matné šmouhy ve kterých jde udělat rýha nehtem) to odpovídá. Pokoušíme se vosk dostat dolů lihem. Jde to, ale velmi špatně. Spotřeba hadrů obrovská. Za chvíli je každý hadr tmavohnědý.
Prosím nevíte o něčem, co nábytkový vosk dobře rozpouští? Aby šel stůl nalakovat, nesmí na něm po vosku zůstat ani stopy...
Děkuji.
Daniela