Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čím nalakovat starý stůl

Dobrý den,
koupili jsme si v bazaru úžasně zachovalý stůl a židle z roku 1952 (Židle TON a stůl UP závody Rousínov)Povrch lakovaná dýha. Bohužel při otírání (navlhčeným bavlněným hadříkem) jde z nábytku dolů i barva.
Stůl chceme používat jako jídelní a protože máme malé dítě, bude určitě potřeba ho čistit nejen vlhčeným bavlněným hadříkem.
Není potřeba nic brousit ani dobarvovat, vypadá skvěle tak jak je. Ale je nutné mu dát ochranný nátěr, aby bylo možné ho používat.
Prosím můžete mi doporučit nějaký bezbarvý vodouředitelný lak, vhodný pro styk s potravinami, který se dobře nanáší a je po vytvrdnutí odolný?
Moc děkuji!;-)
D.

Zdravím,

používám laky SOUDAL. Konkrétně - luxus-lazura.
Je s nimi super práce, povrch je moc pěkný a čistý. Lazura je silnovrstvá, vodou ředitelná a rychleschnoucí. Schválena pro ukládání potravin a dětské hračky.
Barvy na smrkovém dřevě odpovídají vzorníkům po 1x základ + 2x nátěr lakem.

Dají se koupit na netu nebo i v OBI.

m.

Tak nevím... Pokud nemáš v úmyslu nábytek obrousit až na čisté dřevo, tak bych do lazury nešel. Také záleží na tom, čím byl provedený původní nátěr. Může to být také nějaký vosk a podobně.
Při použití vodou ředitelného nátěru Tě pak u toho trefí šlak. Osobně ty vodou ředitelný věci moc nemiluju. Jsou dobré snad na zcela nové věci. Na vylepšení starších věcí, třeba s trochou mastnoty je to o nervy. Také jak zde bylo doporučeno, ta silnovrstvá lazura nebude asi vhodná na pracovní desku stolu, pokud nebude krytá třeba ubrusem. Mechanická odolnost se mi na to nezdá.
Asi bych (snad se to ještě po regulaci EU vyrábí..) zkusil nějaký epoxidový nátěr. S epoxidy je trochu obtížnější pracovat, ale nátěr je tvrdý, při nepatrném ošizení na tužidle i pružný.
Téměř nehrozí naleptání původního nátěru. Po vytvrzení mají epoxidy zdravotní nezávadnost.

Děkuji moc za doporučení.:-)
Zjistili jsme, že stůl je asi navoskovaný. Alespoň strukturou (matné šmouhy ve kterých jde udělat rýha nehtem) to odpovídá. Pokoušíme se vosk dostat dolů lihem. Jde to, ale velmi špatně. Spotřeba hadrů obrovská. Za chvíli je každý hadr tmavohnědý.
Prosím nevíte o něčem, co nábytkový vosk dobře rozpouští? Aby šel stůl nalakovat, nesmí na něm po vosku zůstat ani stopy...
Děkuji.
Daniela