Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Kombinovaný bojler

Dobrý den,
chceme do baráku pořídit kombinovaný bojler namísto plynového kotle, který máme nyní. Protože je u nás nízký tlak vody (a teď v létě, když si každý plní bazén nebo zalévá, je to mnohem horší), tak kotel často ani nesepne. Z bojleru bude třeba jen malý proud vody, ale bude teplá.
A můj dotaz zní: jsme 4-členná rodina, 2 dospělí, 2 malé děti, tak jak velký kotel pořídit? Já to odhaduji tak cca 150l, ale chci se ujistit, zda to není moc nebo naopak málo. A dále, jestli někdo může doporučit značku a typ kotle, s kterým je spokojený? Kotel by měl být kombinovaný a horizontální.

Děkuji

milan.cukrar,
jasný, to byl úblb, myslel jsem samozřejmě bojler.

Jinak děkuji za typ, Dražice jsou jediná firma, která mi něco říká. Ještě jsem se chtěl zeptat, jak je bojler náchylný na čistotu ovzduší místnosti, ve které je namontován? Chci dát bojler do kotelny, která sousedí s koupelnou, a tam je prašno (když třeba navážím uhlí).

Krom estetického hlediska-místo zářivě bílé bude pěkně černý mu to vadit absolutně nebude.Ani asi nebude problém při skládání uhlí na bojler hodit starou deku,např.Ohledně velikosti a značky souhlasím s p.Milanem.My jsme také čtyři a máme kombinované Dražice 180l,ale to je na polemiku-vana,nebo sprcha,čím větší děti,tím větší spotřeba atd,atd::)

Dražický.

125 litrů pro 2+2 rodinu stačí, je třeba se naučit s teplout vodou hospodařit (rozvrhnout si spotřebu, aby teplá voda byla k dispozici, když je zapotřebí, počítat s tím, kdy je ohříván z nočního proudu a kdy je teplá voda k dispozici)

Co nejblíž k vanové a umyvadlové baterii a kuchyňskému dřezu, aby nebyly velké ztráty teplé vody v trubkách, než doteče teplá do kohoutu a pak když teplá v trubkách vystydne a pro další třeba i jen litr teplé vody zase pouštět spoustu vody, než zase bude téci teplá.

Ke kotli se dávat nemusí, spirála ohřevu z ÚT se dá připojit na rozvod ÚT i v koupelně.

Nehyzdí, dražické jsou pěkné a tradiční, osvědčené.

je třeba se naučit s teplout vodou hospodařit

proč? Proč si nedopřát tu trochu pohodlí a dimenzovat to tak, abych se nemusel omezovat? Já jsem takhle ve čtyřčlenné rodině se 125l bojlerem žil třicet let a už bych to nechtěl zažít znova. Dneska bydlím sám a mám spotřebu teplé vody 65m3 za rok.

Pokud se velikost bojleru poněkud předimenzuje, není to na závadu, pokud se správně pracuje s termostatem. Čím teplejší musí být voda v bojleru, aby kapacitně stačil, tím větší jsou i ztráty do okolí. Já mám 200 l DZD stažený něco nad 50°C, aby stačil tak akorát do doby opětovného ohřevu a myslím, že je to nejúspornější provozování. Neusazuje se tolik vodní kámen, nevystydne tolik tepla v trubkách, jen je třeba občas (2x do roka) vydesinfikovat rozvody ohřátím nad 70°C proti Legionele.

Pozor, voda v bojleru nesmí být moc horká, jen tak teplá, aby se člověk nepopálil ani o samotnou teplou vodu (nemíchanou se studenou). Tedy asi tak zhruba 50 °C. Kdbyby byla voda teplejší, třeba 70 °C, tak by neustále hrozilo nebezpečí opaření!!!! I když by po namíchání se studenou bylo teplé vody na koupání samozřejmě víc.