fleky kolem rozvodů el.
Ahoj,
všiml jsem si doma že mam na zdi takové světlé čáry na oranžové malbě (1,5roku stará), vykoumal jsem že jsou přesně tam kde je tažená elektrika. Elektriku tu nikdo 50let nedělal, netuší někdo čim to může být, nepálí se to tam?
díky
maloval jsem na oranžovo taky a mám fleky všude kde sem sádroval praskliny vylezly taky až po roce.
si právě nejsem jistej jestli tu elektriku tady někdo sádroval, je původní
To, jestli se ohřívá vedení, zjistí spolehlivě asi jen termokamera, ale já o tom pochybuji. Nejdříve by asi "svítily" krabice a jejich svorky. Zkušený elektrikář by prohlídkou měl zjistit, jestli je vedení původní, nebo rekonstruované a tedy dodatečně vysekané a zapravené do již hotové omítky. V tom případě by byly znatelné všechny drážky, ne pouze některé, které se "zahřívají".
Vzhledem k tomu, že je ta linie ostře ohraničená, může být způsobena teplem z vodičů. Je známá věc, že teplo a sluníčko "žerou" červenou barvu a možná i tu oranžovou.
Pokud je tato větev rozvodu zatížena tak, že se hřejí vodiče v omítce tak, že je to poznat i na jejím odstínu, je něco špatně, tedy asi jištění těch vodičů (!). Předpokládám ale na základě zkušeností, že nejslabším a nejnáchylnějším místem rozvodu jsou spoje vodičů a konektory zásuvek. Pokud by se mělo projevit tepelné přetížení vedení, projeví se především tam.
- Prohlídka zkušeným elektrikářem, to bych bral za základ. Úplná jistota je pak revizák s termokamerou, ale jistě postačí i kvalitní infrateploměr s laserovým zaměřováním, který je dost běžně rozšířený a dostupný.
Kdyby ty vodiče hřály tak, až vybledne barva, muselo by to být cítit holou rukou i bez
termokamery. To že sádra "žere" barvu je dost známá věc. Právě červenou a její odstíny nejvíc.
Je to dáno snad tím, že k probarvení nátěru je této barvy potřeba jen malé množství, oproti třeba žluté. Proto i nepatrná ztráta barviva se okamžitě projeví na sytosti.
Sádra má oproti jiným materiálům velkou savost vody. Proto v místech kde bylo sádry použito ve větší vrstvě, třeba právě zasádrováním kabelů, dojde při malování k většímu odsátí vody s barvivem do sádry. Často jsou tyto stopy vidět hned po vymalování a vysušení stěny.
To, že se stopy objeví až po čase, si vysvětluji tím, že v souvislosti s větší změnou vlhkosti vzduchu, například při letních "pařácích" stěna byť málo, ale přece zvlhne. Zatímco nátěr zůstane bez podstatné změny, barva v něm se vlhkostí částečně rozpustí. Vlhkost je na povrchu, pod tím je sádra suchá. Sádra vypije vlhkost do sebe i s částí barviva. Při opětném vysychání se však barva nevrátí, protože při vysychání voda pozvolna odchází v plynném stavu a pára barvu nenese.
Je se možné se o tom přesvědčit tím, že po oškrabání malby, zjistíme, že sádra je obarvená mírně do hloubky právě barvou, která se ztratila.
Předejít tomu je možné, dobrou penetrací před malováním.
Napsal to dřív :)
Já bych řekl, že šlice s nataženými kabely prostě jen někdo zaházel "jinou maltou". Postupem času se to projevilo. Před příštím malováním to přetřít směsí nitrobarvy a hrstky sádry. Poté vymalovat.
Pro jistotu bych zkusil pustit doma všechny výkonné spotřebiče tak na hodinku a pak přiložil prostě ruku na stěnu. Teoreticky mohl nějaký dobytek zazdít např. elektrikářskou čokoládu po nechtěném převrtání vodiče a co dělají šroubové spoje, víme.
P.S.: pokud jsi první majitel, ignoruj mou poznámku o skotu.
tak sem to měřil tim IČ teploměrem a je to OK, při celodenní záteži nebyl žádný teplotní rozdíl. Tak to prostě jen vybledlo, díky za rady.