Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Rychlé blikání led směrovek

Zdravím. Dostal jsem od známého, co rušil obchod několik led žárovek.
Po výměně mi zadní obrysovky s brzdovkama svítí v pořádku. U blinkrů se mi ale výrazně zvýšila frekvence blikání. Zjistil jsem, že se musí přidat paralelně ke každé ledce ještě výkonový odpor, který stojí okolo 120 kč.
Nestačil by standartní obyčejný odpor používaný na plošné spoje?
Nemáte třeba jiný fígl, jak to blikání vrátit na původní mez?

loading...

Přerušovač blinkrů, který "vyrábí" to blikání, pracuje na principu ohřevu topného odporu zátěží žárovek. Ledky zatěžují obvod málo, proto to nefunguje správně. Můžete buď použít elektronický přerušovač, který prostě měří čas prodlevy a čas svitu, nebo použijte zmíněný odpor. Odpory "z tišťáku" mají většinou malý (topný) výkon.

Tie led ziarovky vobec nemusia byt homologovane, aby ti to potom nevysvetlili policajti alebo STK aj s prislusnou uctenkou :)

Jake je to presne auto? Podla toho si googli ze co tam je potrebne dat. Ak to potrebuje odpor da sa tam dat obycajny odpor ktory zvladne patricny vykon. Bezne odpory na plosaky su 0,25W, ty potrebujes zrejme nejaky aspon 5W. Daju sa kupit stoja tusim pod euro. Ked pustis do 0,25W odporu 5W, tak sa z neho o 3sekundy bude dymit a o 5sekund pojdes kupovat novy odpor.

V prvom rade ale potrebujes vediet jaku hodnotu odporu (v ohmoch) tam mas dat (zavisi od auta vygoogli si), z toho sa vyrata stratovy vykon ktory tam bude vznikat a menit sa na teplo, a z toho bude vyplyvat ze jaky odpor potrebujes kupit.

LED žárovky tuším, že nejsou žádné u nás homologované. Pouze ty, které dává výrobce od přírody do vozů. Nižší odběr LED žárovek vyhodnotí palubní jednotka, jako prdlou žárovku a zrychleným blikáním to oznamuje chaufeurovi. U starých vozů totéž bylo děláno obyčejným bimetalem.

Ledky nejsou homologovaný. Na technický jsem byl před dvěma měsíci, měl na autě ledkový parkovačky a osvětlení zadní značky a počítal, že mě za ně vyhodí. Technická bez problémů a ještě jsem na ně upozornil. Bylo mi řečeno, že takový prkotiny neřeší a že ledkový světla má každý osmý auto, které u nich dělá technickou a neřeší to, pokud mají dostatečnou svítivost. Mluvili jsme i o brzdovkách a blinkrech a když je svítivost dobrá, tak je taky neřeší.

Přídavný odpor jsem našel tento. http://www.svetzarovek.eu/p-2746/k-239/odpor-pro-l ed-zarovky-do-blinkru/

Když jsem změřil odpor 21w žárovky blinkru, tak měl 0.7 ohmu.
Mohl by stačit tedy keramický odpor 20w 1 ohm?
http://www.dexon.cz/katalog/konstrukcni-material/s oucastky-pro-vyhybky/odpor-keramicky-1-ohm-20-w.ht ml

Ne, potřebuješ stejnou hodnotu, tzn 6,8 Ohmu (6R8) aby to mělo 21W. P=U^2/R=12^2/6,8=21
Žárovka má vlákno z wolframu a ten má za studena menší odpor, za tepla to vzroste...
Kdybys tam dal 1 Ohm, tak ti tam poteče 12A, a ztrátový výkon bude 144W, takže 7x více, než na co je ten odpor stavěnej...
Radši si sežen elektronický přerušovač... Nebo k těm odporům vem i hasící přístroj.

Ja by som skusil skusmo najprv nejakych 220ohm / 1W, ptz davat tam 6,8ohmu 20W odpor mi pride uplne uchylne, to si na ten odpor mozes dat rovno aj panvicu a smazit si na nom vajcia :D Ked to bude s 220ohm/1W stale blbo tak by som skusil nejaky 39ohm/5W, ci to nebude stacit tvojmu autu. Stale nepises jake presne auto - ma elektronicky prerusovac?

Dávat tak velký odpor se mi taky nechce jak kvůli spotřebě, tak hlavně kvůli vysoké teplotě, co bude dávat. To raději ty darovaný ledky zase vrátím.
Až budu mít čas, tak chci začít zkoušet od menších odporů, jak zmiňuješ.
Taky vyzkouším, jestli řídící jednotka bude akceptovat 5w žárovku a podle toho když tak zmenšit výkon odporu. Mám auto Ford Fusion a blinkry by měli být ovládaný ze řídící jednotky.

Fyzika a ohmov zakon asi neni tvoja silna stranka, co? Tie vysoke hodnoty odporu som ti pisal prave preto aby ti to nezralo a nehrialo. Riadiacej jednotke by teoreticky mohlo stacit aj 220ohm (spotreba 0,054A) na to aby tam tu ziarovku zdetekoval. Ked ne tak 39ohm alebo 33ohm (spotreba 0,36A) mu bude stacit urcite.
Ked tam nadrbes 6,8ohm tak tam potece 1,8A a bude to zhavit 20W energie do luftu (co sa meni na teplo a ak ten odpor umiestnis blbo tak mozes sposobit aj poziar).
Ked tam das 1ohm odpor tak si pojdes kupovat hned novu poistku a mozno aj novu kabelaz v pol aute, ptz sa ti roztecu draty.

Ked tam das 1ohm odpor tak si pojdes kupovat hned novu poistku a mozno aj novu kabelaz v pol aute, ptz sa ti roztecu draty

To zase nepřeháněj, 1ohm v autě je +- 12-15A, výkon tedy něco kolem 150W. To je absolutně bez problému i pro většinu pojistek, hlavně kabelů. Ventilátor u chladiče má mnohem víc :-) a jde k němu 1,5 max 2,5 kablík :-).

A jakej by jako mělo mít smysl, narvat někam úspornou LED a ztrátu si dovyrobit výkonovým odporem? Smysl tohoto jednání mi nějak uchází. Takové řešení přinese jen zbytečné finanční vydání (za odpory), možnost pokutování od policie, neb to není homologované a ještě teoretickou možnost něco zničit (nestandardní montáž, tepelný zdroj tam, kde nemá co dělat atd). To se fakt vyplatí...

Tak nakonec jsem zmíněné ledky do blinkrů známému vrátil. Vypadali ve světlech pěkně, ale zrychlené blikání se mi nepodařilo nijak odstranit. Velké odpory, co se kvůli tomu paralelně k ledkám zapojují jsem odmítl dát, kvůli jejich vysoké teplotě a možnému požáru auta a celkové nesmyslné koncepci.
Červené ledky jsem ale ponechal, protože vypadají dobře a i nakonec nezatěžují tolik odběrem baterii.