Pokud se to stává často, něco nemusí být v pořádku. Ale pokud je to náhodný jev, není se třeba hned znepokojovat.
Dnešní člověk ve většině spí mnohem méně, než je fyziologické. Dlouhodobým genetickým vývojem je člověk připraven tak, aby spal podle potřeby. Ale civilizovaná doba nutí člověka vstávat (budík) dříve, než se tělo přirozeně zregeneruje. Tím se, aniž by si to člověk nějak připouštěl, sčítá spánkový deficit.
Ale tělo má své skryté obranné mechanismy. Je li deficit již velký, tělo řekne dost. Pokud nedojde opět k nucenému vzbuzení, tělo si naordinuje tolik spánku, aby bylo schopno opětné regenerace. To proto, že mnohé děje v organismu probíhají právě ve spánku a tělo je potřebuje "dohonit".
Ale po dlouhodobém spánku, se dostaví právě zmíněné pocity, že je člověk unavený. Je to tím, že dlouhou dobou spánku, tělo jakoby ztuhne. Absencí svalové aktivity i sníženou srdeční akcí, se tkáně méně prokrvují a nějakou dobu trvá, než se stav urovná. Další věcí je, že mozek, předchozím spánkovým deficitem vyčerpaný, musí během spánku regenerovat a ačkoliv je vědomí utlumené, probíhají v něm složité mechanismy. Zjednodušeně řečeno, mozek je usilovnou regenerací unaven. Samostatnou věcí je i to, že během dlouhého spánku, člověk projde několika REM fázemi. Během REM fáze se zdají sny a mozek pracuje na plné obrátky, něco jako počítač, generující děj počítačové hry.
Pokud se tedy po dlouhém spánku cítíme jako "po ráně palicí" je to normální. Většinou stačí trochu pohybu k prokrvení tkání, a mozku, který ještě nenaběhl do normálu pomůže silnější černá káva.
Ale to co píšu platí pro normální dospání se. Pokud se potřeba velmi dlouhého spánku opakuje častěji, není něco v pořádku. Buď je běžná denní doba spánku nedostačující trvale (u mladého člověka by měla být 8 hodin (!), u starších méně), nebo může jít o nějaký patologický stav a je třeba navštívit lékaře.