Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosba o radu s nakreslením schématu v EAGLU

Zdravím, byl by někdo tak laskavý a mohl mi poradit se splněním následujícího úkolu ?

Navrhněte elektronickou ruletu, kde pozice kuličky bude signalizována diodou LED. Jako časovou základnu použijte stabilní klopný obvod s vysokou frekvencí. Po stisknutí tlačítka se zablokuje kruhový registr, aby bylo možné přečíst hodnotu. Stisknutím druhého tlačítka se spustí znovu běh. Schéma bude nakresleno buď v programu Eagle, pomocí šablonky a pravítka (ručně). Bude proveden výpočet omezovačích rezistorů pro displej LED.

Vůbec si s tím nevím rady, byl bych opravdu vděčný za jakoukoliv pomoc.
Zde je odkaz na schéma které k tomu mám.:

schema-001-jpg

Předem děkuju.

Nabízí se otázka zda vám schéma zadal učitel nebo výsledkem tvého hledání, ale to je vedlejší. Podobná běžící světla nebo rulety jsou na webu i s plošným spojem, stačí hledat. S oblibou se řeší s 4017 jako kruhovým registrem, oscilátor taktu s 555 nebo se 4093 (s hysterezí - stačí pouze jediné hradlo, jeden C a jeden R), nebo jiným obvodem. Frekvence je "vysoká" tak, aby bylo vidět rychlé problikávání ale tak rychlé, aby se to nedalo zastavit úmyslně na požadované pozici. A samozřejmě tlačítka Start a Stop. Vylepšené varianty mají i efektní zpomalování.

Dobrá varianta je například elektronická kostka, s vylepšením, že nikdy nesmí padnout nula.

Co se kreslení v Eagle týče, žere to čas a ten má málokdo a pokud to učitel chce od vás v Eagle, je to z cvičných důvodů, abyste se to naučili. Ostatně není na škodu se naučit krsslit schémata správně třeba i od ruky na papír, ale bez chyb a se všemi náležitostmi. Kdo to neumí rukou, neudělá to dobře ani v software.

kostky, lépe řečeno obdélníčky (kostka je prostorový objekt, oblédník plošný) jsou logické obvody s nejrůznější funkcí. Například obdélníček s jedním přívodem zleva a vpravo s kolečkem a z něj s druhým vývodem je tak zvaný invertor, který obrací logický stav na výstupu jako zlobivý chlapeček, který just dělá všechno obráceně. Když je na vstupu napětí (logická jednička), je na výstupu opačný logický stav (logická nula), není na něm napětí. A naopak, když je vstup spojený se zemí nebo je na něj přiveden přívod s 0 napětím, je na něm logická nula, je na výstupu logická jednička, je na něm napětí. V logice TTL s napájecím napětím 5V ±0,5V je logická nula zhruba od 0 do 0,8 V a logická jednička není přesně 5V ale může zatížením padat až do asi 3 V (nebo i méně, do 2,5 V podle typu obvodu), ale nějaké napětí tam je.

U CMOS obvodů je logická nula zhruba od 0 V až do poloviny napájecího napětí (může být asi od 3 V až do 15 V) a logická jednička od poloviny napájecího napětí do celého napájecího napětí, například pro 9 V baterii je log 0 od 0 asi do 4,5 V a log 1 od 4,5 až do 9 V (ale v praxi se vzhledem k nejlepšímu energetickému využití a co nejmenšímu odběru proudu používá logická 0 tak do 1/3 a logická 1 zase poslední 1/3 napájecího napětí.

V obdélníčcích mohou být i poměrně složité obvody s nejrůznějšími funkcemi, například celý kruhový registr nebo supersložitý mikroprocesor.

Ale to se asi učíte ve škole, nebo to najdeš na webu a přesněji, toto je pouze velmi hrubý a stručný výklad.