
FLAGA vs. ostatní energie
Zajímalo by nás (protože kupujeme nemovitost, která není napojena na plyn, ale má zásobník na zkapalněný plyn (FLAGA)) na kolik vychází roční topení tímto způsobem oproti plynofikovaným domácnoste, těm co topí pevnými palivy nebo je el. energií případně dalšímy způsoby.
Díky
Příští rok nám končí smlouva na plyn a rozhodli jsme se přejít na ohřev vody a vytápění elektřinou. Existují nějaká legislativní omezení, která by nám toto rozhodnutí mohla zkomplikovat, případně jak by měl celý proces přechodu na jiný zdroj (elektrický) probíhat?
Práveže elektrárne a distribútori si mädlia svoje paprče, ako správni židáci s pajšelmi, nad takýmito odbermi v rámci full elektrického vykurovania. Pokiaľ je patrične dimenzovaný prípoj od VN trafa žiadna legislatíva ťa neobmedzuje.
Elektrika, ak je rozumne vykoumaná, napríklad správne dimenzovaná odporovým podlahovým kúrením bez strát riadená modernými termostatmi, vhodná izolácia v podlahe, +reflexné fólie pod touto podlahovou izoláciou, vhodné obvodové murivo (45cm Ytong) s nízkym koeficientom, ako bonus opláštené murivo 25cm izoláciou, trojsklo v oknách, izolované stropy, v tokm prípade nestojí majland za sezónu. Takmer rovnaká suma v cenovej relácii za elektriku s podlahovým kúrením odporovým drôtom, ako pri zemnom plyne s klasickým kotlom na ústredné kúrenie s radiátormi kde sú veľké straty v rozvodoch, odpadového tepla z horenia, napájanie obehového čerpadla.
Drahé sú priamotopy, akumulačky, apod. aj ak sú na lacnú, "spodnú" tarifu.
Zkus se nudit jinde.
Předjednání rezervace příkonu u dodavatele energie (jestli s tím bude distributor souhlasit) - projekt - výměna kotle - kolaudace.
Dá se to komplet stihnout do půl roku??? S úřadama člověk nikdy neví. Jak vypovím smlouvu s FLAGOU, tak v podstatě netopím a nemám teplou vodu, dokud nerozjedu nový kotel...
Jaký máte rezervovaný příkon?
Jaký budete potřebovat?
Jaké je přívodní vedení el.?
Podle toho navštivte svého distributora a ptejte se. Na vyjádření má IMHO 30 dnů.
Běžný bojler vám utáhne i zásuvka, jen to v tarifu D02 stojí hodně peněz.
Po zkušenostech s bydlením doplním, že takovéto vytápění je srovnatelné s topením elektřinou.
Dotaz půl roku starý,tak už asi vyřešeno,ale jen doplním.V TV teď ukazovali nějaké srovnání vytápění v reportáži o topení dřevem.V tabulce tam bylo (mimo dalších) dřevo a hnědé uhlí cca 10000,elekřina asi 30000 a PB přes 40000 Kč.Nevím,jestli pro domek nebo domácnost.
Zajímavé je, že nemůžu toto téma zaškrtnout jako vyřešené...?
Ještě doplním aktuální srovnání cen plynu (propan) za 1 litr od různých dodavatelů (závoz cisternou do zásobníku). Třeba se bude někumu hodit... (ceny jsou bez DPH)
FLAGA: 16,4 Kč
TOMEGAS: 11,5 Kč
PRIMAGAS: cca 11 Kč
AERI: 9,6 Kč
Zjišťoval jsem v lednu a únoru 2018