Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Při bouřce vyletělo fíčko, proč?

V noci se nad námi přehnala pěkná bouřka.

Jednou uhodilo kousek od nás (podle doby mezi blikem a kraválem to tipuji tak do 100 metrů) a vypadla v celém domě elektřina. Sousedi svítili.

Kouknu do hlavního rozvaděče, bylo vyhozené fíčko. Hlavní jistič (3-fázový, asi 3*25A) i všechny pojistky v podružném rozvaděči doma nevypadly.

Čím to je? Předpokládal jsem, že funkce fíčka má být poněkud jiná. Mám se něčeho obávat a kontaktovat raději svého dvorního revizáka?

Nejsem elektrikář, ze školy si s bídou pamatuji ohmuv zákon, takže prosím o lidovější vysvětlení ;-)

Před bezprostředně se blížící bouřkou dělám ochranné kolečko po baráku:

- TV/R vypínám ze zásuvky a odpojuji antény.
- vypínám počítače (i UPS), odpojuji Cat5 do routeru
- vypínám fyzicky přívod el. energie do kanclu (PCs, TV, tiskárna, router atd)
- podle nálady vypnu třeba i pračku, mrazáky atd.

Mám raději i strkat výměnná média (externí disky, flashky) do Faradayovy klece? Do nějaké uzemněné plechové krabice, někde ve sklepech? Vím, pravděpodobnost je na mé straně, ale co kdyby..

Nesmějte se ;-)

Dobrá, dobrá, vím, že teoretizujeme :-)

Ale přesto, nějaký způsob ochrany před EMP výbojem snad (i domácích podmínkách) existuje. Nebo ne? Co třeba vypálená data na CD, DVD či nakopírovaná na DVD-RAM? Co uložení HDD ve vodotěsné nádobě ve studni?

I když někdy/někde jsem četl, že někomu při bouřce odešla i odpojená kulma na vlasy a holicí strojek.

Burka neni EMP (resp. blesk vytvara podobne efekty ale omnoho slabsie a neni to to co sa chape ako EMP), a ochrana pre akymkolvek elektromagnetizmom (vcetne indukovanych prudov) je faradayova klec. Len si treba uvedomit ze ak z tej klietky trci drat izolovany od jej stien (akykolvek vstup/vystup/napajaci kabel), tak to uz neni faradayova klec. Na tej wikipedii co som dal link je aj kapitola o ochrane, na konci.

P.S. s vypalenymi datami sa ti nestane nic. Ked sa velmi bojis daj si tie data vylisovat u bertelsmanna (len neviem jaka je tam min.seria mozno 10tisic ks to bude zaloha naveky len potom este rozdistribuovat tie CD do trezorov po celom svete :-D)

kdyz jsme u toho EMP, na wiki pisou tohle:

Tato napětí a s tím spojené vysoké proudy jsou schopny zničit nechráněnou elektroniku, například elektrické spotřebiče, které nejsou v kovové, magneticky vodivé, uzemněné krabičce, především zničující je to pro polovodiče a absolutně nejhorší pro FET transistory. U EMP pulsu nebyly zaznamenány žádné účinky na biologické organismy.

Co to dela s elektronikou v "biologickych organismech"? Taky ji nici?