Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Při bouřce vyletělo fíčko, proč?

V noci se nad námi přehnala pěkná bouřka.

Jednou uhodilo kousek od nás (podle doby mezi blikem a kraválem to tipuji tak do 100 metrů) a vypadla v celém domě elektřina. Sousedi svítili.

Kouknu do hlavního rozvaděče, bylo vyhozené fíčko. Hlavní jistič (3-fázový, asi 3*25A) i všechny pojistky v podružném rozvaděči doma nevypadly.

Čím to je? Předpokládal jsem, že funkce fíčka má být poněkud jiná. Mám se něčeho obávat a kontaktovat raději svého dvorního revizáka?

Nejsem elektrikář, ze školy si s bídou pamatuji ohmuv zákon, takže prosím o lidovější vysvětlení ;-)

Tipnul bych si, že možná ten blesk vyvolal ve vedení impuls co prolezl do fíčka a nějakým kapacitním svodem se vybil do ochranného vodiče a to fíčko to vyhodnotilo jako unikající proud. Nebo třeba pokud je v tom fíčku nějaká elektronka, tak tam asi se nedá dohledat, co se se stane, když tam vlítne přepěťový impuls větší než s jakým si to fíčko dokáže poradit.

vyvolalo to mozno indukciou maly prud v ochrannom vodici alebo v niektorom z vodicov. Prudovy chranic (to je to co volas FIcko predpokladam) meria rozdiel medzi prudmi faz a nulaku alebo tak nejak akonahle tam je rozdiel 30mA ci kolko tak vypina. Ked niekde drbne blesk v okoli (prudy mozno milion A apod) tak tych 30mA kludne mohlo ist nejaku kratku dobu v nejakom vodici a potom zas nazad len tak v drate, indukciou :) Ale nie som expert na ficka, len tak uvazujem.

Před bezprostředně se blížící bouřkou dělám ochranné kolečko po baráku:

- TV/R vypínám ze zásuvky a odpojuji antény.
- vypínám počítače (i UPS), odpojuji Cat5 do routeru
- vypínám fyzicky přívod el. energie do kanclu (PCs, TV, tiskárna, router atd)
- podle nálady vypnu třeba i pračku, mrazáky atd.

Mám raději i strkat výměnná média (externí disky, flashky) do Faradayovy klece? Do nějaké uzemněné plechové krabice, někde ve sklepech? Vím, pravděpodobnost je na mé straně, ale co kdyby..

Nesmějte se ;-)

Pri priamom zasahu blesku boli zaznamenane pripady, kedy blesk preskocil vzduchom na dalsi vodic, cize vytoahnutie zo zasuvky nemusi pomoct. Poznam pripad kedy blesk znicil dom tak, ze buchol do zeme pre dnim a nejakym zazrakom to prezil a cez zem sa dostal do rozvodov v baraku.

faradayovka z dostatocne silneho materialu je bezpecna ;) Ale zas nemusis to prehanat. Ja nikdy neodpojujem nic (dufam ze v baraku je I a II stupen ochran, aj ked som ich nikdy nevidel :D)

A EMP bude az ked drbne nejaka supernova alebo slnecne cosi alebo ak drbne v hlave nejakemu uterak-na-hlave-so-samopalom a podari sa mu nejaky taky pristroj vyrobit, alebo atomovku :D Potom odpajanie nepomoze :D

Dobrá, dobrá, vím, že teoretizujeme :-)

Ale přesto, nějaký způsob ochrany před EMP výbojem snad (i domácích podmínkách) existuje. Nebo ne? Co třeba vypálená data na CD, DVD či nakopírovaná na DVD-RAM? Co uložení HDD ve vodotěsné nádobě ve studni?

I když někdy/někde jsem četl, že někomu při bouřce odešla i odpojená kulma na vlasy a holicí strojek.

Burka neni EMP (resp. blesk vytvara podobne efekty ale omnoho slabsie a neni to to co sa chape ako EMP), a ochrana pre akymkolvek elektromagnetizmom (vcetne indukovanych prudov) je faradayova klec. Len si treba uvedomit ze ak z tej klietky trci drat izolovany od jej stien (akykolvek vstup/vystup/napajaci kabel), tak to uz neni faradayova klec. Na tej wikipedii co som dal link je aj kapitola o ochrane, na konci.

P.S. s vypalenymi datami sa ti nestane nic. Ked sa velmi bojis daj si tie data vylisovat u bertelsmanna (len neviem jaka je tam min.seria mozno 10tisic ks to bude zaloha naveky len potom este rozdistribuovat tie CD do trezorov po celom svete :-D)

kdyz jsme u toho EMP, na wiki pisou tohle:

Tato napětí a s tím spojené vysoké proudy jsou schopny zničit nechráněnou elektroniku, například elektrické spotřebiče, které nejsou v kovové, magneticky vodivé, uzemněné krabičce, především zničující je to pro polovodiče a absolutně nejhorší pro FET transistory. U EMP pulsu nebyly zaznamenány žádné účinky na biologické organismy.

Co to dela s elektronikou v "biologickych organismech"? Taky ji nici?

Netusim, ale predpokladam ze by ju to tiez znicilo, ak to neni chranene poriadne.

inac EMP tak jak je definovany a z kozmu este v obdobi poslednych 100rokov apod nenastal takze nie su jasne nasledky, ale ak nastane tak to bude zrejme jasne kazdemu ze nastal (vypadne zevraj aj elektrika na dost dlhu dobu lebo elektrarne vsetky vypadnu a rozvodne siete, vsetky modernejsie auta skoncia, atd). Zevraj. Simulovat sa to da len v malom rozmere napr. ze nad auto sa natiahne drat pusti sa do dratu poriadne silny pulz aby to bolo ekvivalentne nejakemu EMP od slnka ci od coho, a auto skonci, maximalne si este poblika s displayom trochu :) Dufam ze sa ziadneho EMP z kozmu ani od uterakov na hlave nedozijem :)
P.S. EMP vznika aj pri atomovom vybuchu ale je to obmedzene len lokalne na okolie vybuchu (a myslim ze ti v okoli vybuchu budu mat ine starosti jak ze im nejde internet a auto :-D)