Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Dřevo, nebo dřevěné brikety?

Dobrý den,
letos nás čeká koupě dřeva na zimu do krbových kamen. Několik lidí nás však přesvědčuje, že lepší a finančně výhodnější jsou dřevěné brikety. Máte s tím někdo zkušenosti? Opravdu líp topí a je jich potřeba míň než dřeva? A kolik jich tak budu potřebovat na vytápění 3 místností o rozloze 40 m2.

Děkuji

Dřevo je mnohem levnější, teda pokud si zrovna nenecháš přivést řezaný a štípaný polena dubu. To pak budou levnější brikety. Pokud jsi schpnej si dřevo na zimu připravit, tak je to to nejlevnější, čím jde topit.
Velice hrubej odhad je tak 10m3 dřeva.

Právě že letos už nemáme možnost zařídit vlastní (z lesa), proto musíme kupovat, samozřejmě ne štípané a řezané, ale klády. Proto právě nevím, co by se víc vyplatilo. A kolik kg briket by bylo potřeba místo 10 m3 dřeva?

m3 smrku/borovice atd má cca 500kg, dub/buk/habr atd cca 800kg. Výhřevnost dřeva je přibližně stejná 12-13MJ/kg.
Takže 10m3 dřeva, dejme tomu listnaté/jehličnaté 50:50 průměr 650kg/m3 nahradíš cca 6,5t briket.
Při cenně 800kč/prm je to 8000tis za dřevo + nějaká energie na sdělání. (navíc ta cena je poměrně nadsazená, já kupuju z pily za míň jak polovinu).
Brikety jsou kolem 5tis/t, tj. nějakých 30tis ale je to bez práce :-).
Jak vydíš, tak i nejdražší dřevo tě vyjde několikanásobně levněji, než brikety.
PS: Na první zimu je dobrý mít aspoň 50% dřeva navíc, ono pak shánět uprostřed zimy je docela sranda. My stopíme na 250m2 něco málo přes 20m3. Jenže tady nejde ani tak o plochu, jako ztráty baráku jako takového.

Brikety si mužete koupit na zkoušku . Ty mají větší hustotu než dřevo . To znamená ,že dáte více kilo do topeniště (více energie) .A budou vám déle v topeništi hořet . Samozřejmě budou vždy dražší než rostlé dřevo , protože musíte dřevo rozdrtit a potom slysovat za velkých tlaku a to něco stojí :-)
Jinak rozhodně kupte dřevo aspon na dva roky dopředu a hned ho nařežte na polena a rozštípejte na pruměry cca max. 10cm . Na letošní rok si nachystejte měkké dřevo nejlépe břízu . Ta rychle vysychá. Tvrdé spalujte až za 2-3 roky.
http://www.youtube.com/watch?v=qKb3P_qRXHU&feature =related

protože musíte dřevo rozdrtit a potom slysovat za velkých tlaku a to něco stojí :-)

Jenže ono se na výrobu používá primárně dřevní odpad, tj. piliny, hobliny, štěpka... Ta cena je u briket nesmyslně nadnesená dobře o 100%. Nejdražší na tom celym procesu je sušení, neb vlhká směs se nedá lisovat.

Uroboros, máte ve výpočtu jednu zásadní chybu, nemáte správně rozpočítaný objem sypaného dřeva, objem plné dřevní hmoty a přepočet měrné hmotnosti paliva.

Za 800 Kč koupíte běžně 1 prms (prostorový metr sypaný) měkkého dřeva - samozřejmě, kdo má kontakty, sežene levněji, tohle je oficiální běžná cena na trhu. 1 prms je cca 0,4 m3 plné dřevní hmoty.
Čili za 800 Kč máte 0,4 kubíku dřeva (po odečtení vzduchu v mezerách mezi naházenými poleny), které má objemovou hmotnost 0,5 t/m3 (měkké spíše trošku méně, ale budiž). Tedy za 800 Kč dostanete 200 kilo dřeva a tuna vás tedy přijde na 4 000,- Kč. Navíc má toto dřevo o cca 10 - 20% nižší výhřevnost než brikety, protože ty jsou sušeny strojově na nižší vlhkoust, než může dřevo dosáhnout přirozeným sušením (byť třeba několik let).
Dřevěné brikety se daly sehnat okolo 4000 Kč za tunu, ale už podražily, takže sehnat je pod 5000 nebo třeba i pod 4500 dá více práce.
Je tedy pravda, že dřevo je levnější (zvlášť, pokud má člověk dostupný levnější zdroj), pokud máte na zahradě dostatek místa na skladování dřeva (měkké tak rok, tvrdé 3-4). Ale není to rozdíl násobný, jak uvádíte, ale spíše v procentech. Teplo z briket vyjde oproti dřevu o cca 20% dráž, což jsou pořád peníze. Ale pokud někdo nemá místo na skladování, čas a sílu na skládání, řezání a štípání dřeva (dřevo zahřeje třikrát, to všichni víme), případně v první topné sezóně po nastěhování nemá prosušené dřevo, tak se nemusí bát, že na briketách "prodělá kalhoty".

Ahoj, ekobrikety používáme už několik a můžu je jen doporučit. Když jsme se před časem stěhovali do rodinného domku, tak jsme dělali různé propočty ve smyslu výkon / cena a ekobrikety.cz z toho vyšly rozhodně nejlépe. 10 kg, které vydrží opravdu dlouho, stojí nějakých 60 korun, což je výborná cena. My jsme zatím lepší a levnější palivo nesehnali. Ve firmě jsou hrozně příjemní a stačí tam zavolat. Určitě s jejich službami budeš spokojený stejně jako my.

Tak pokud jeste drevo nemas asi bych sel do briket. Ikdyz drevo sezenes, zapomen na to, ze to dotycna firma ma nastipane a slozene v suchu minimalne rok, coz je podle me naprosty minimum casu, ktery by melo drevo schnout. V lepsim pripade ho pokaceli letos na jare, v tom horsim na podzim :-/

Ja mam krbovky s vymenikem a priprava 10m3 vcetne odvezeni z lesa, rozstipani a uskladneni mi trva cca 14 dni a je na celou zimu vystarano . Kupuju dub, buk, brizu a je to mereno v kulatine 4m delky, coz je asi nejpresnejsi, zadny sypany, nebo rovnany m3 jak uvadej ruzny firmy, coz je cca 30% vzduchu za pekny prachy .

Mam 1. patro rodinneho domku pudorysu 17,5 x 9 m, vyska stropu 2,5m + prizemni technicke zazemi a chodby cca 45m2 a zatim jsem spalil mezi 10 - 12m3, letos jsem ukoncil zatepleni domu atak cekam jak se to projevi na spotrebe dreva.

Takze pokud mas moznost drevo sehnat a nadelat si ho do foroty je to jednoznacne nejlevnejsi zpusob topeni a vlastne zahreje 3x :-D

Jedině dřevo každý rok koupím v metrech cca 8 kubíků doma si je nařežu a naštípu
zároveň dostanu úklid po těžbě tam si naberu dalších cca 15 kubíků za cenu 10 kč kubík
ročně protopím asi 7 kubíků zbytek je do zásoby

Dobrý den, já bydlím vbytovce a nemáme moc prostoru pro uskladňování dřeva. Ale protože loni soudedi nad náma začali budovat krbová kamna i s komínem, tak jsme se s nimi svezli , nalojili se na komím a od loňska topíme briketama, jsou skladné, docela levné, atmosféru to udělá stejnou jako dřevo a navíc z ekobrikety.cz mi to dovezou na paletě zadarmo!

Myslím, že je i důležité zda máte horkovzduch, nebo topite do vody. Já topím krbovými kamny 7let. Mám výměník a brikety fungují hůř než dřevo. Moje zkušenost je ta, že plameny ohřejí vodu mnohem rychleji než žhavé brikety.

Topíme pouze dřevem, briket jsme měli pár zbytků, neřekl bych že to topí nějak výrazně lépe. Brikety mi děsně zasírali sklo a celá kamna a přišlo nám že i tolik netopí jako dřevo.
A co si budem povidat...na hořící dřevo se lépe kouká :D

Tak já dávám přednost briketám, objednáváme si je přes Pokud máte zájem o reklamu, nahoře je ceník. Platí i pro Evulinku se stejnou IP. (karel), proste je to daleko pohodlnější než dřevo, nacpu kotel briketama a nemusim se vubec starat, převezou nám cely palety, jen to tam nasypat, ta výhřevnost je oproti dřevu daleko lepší...

Určitě brikety, výhřevnost je lepší jak u dřeva, a když toho bereš víc, tak je tady Del. Domlouváte se jistě se sousedem Nováčkem. (karel) doprava zdarma :) já to tak praktikuju každý rok domluvime se sousedem a berem toho vic, podle mě jsou tady nejlevnější nebo někdo víte o lepšim?