Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Je označení fází v síti relativní, nebo už absolutní?

Jako technik (slaboproudař) se setkávám s označením fází L1, L2, L3. Dodnes si myslím, že toto označení je jen relativní. To znamená, že náhodně vyberu jednu fázi a další se určí podle fázového posuvu, nebo podle smyslu otáčení třífázového motoru.
Technika pokročila a je k dispozici přesný čas, nebo například vysílaní signálů po vodičích fází a tím vzniká možnost konkrétního (možná existuje přesnější slovo) označení fáze nějakým přístrojem.
Asi by to bylo dobré k připojování alternativních zdrojů elektrické energie k síti. Proto se domnívám, že už to tak je, jen jsem to od nikoho neslyšel.
Bobo

Ano, označení (pojmenování) jednotlivých fází sdruženého obvodu je relativní. Jejich rozlišení je i zbytečné. Důležité je (v některých případech) pouze jejich pořadí, tedy "smysl otáčení magnetického pole", který lze měnit změnou pořadí "fází", tedy "krajních vodičů". V praxi by bylo nutné "sfázování" pouze při paralelním spojení fází stejného zdroje. U spojování různých zdrojů (o stejné frekvenci i napěťové hladině) je nutné dodržet právě "smysl otáčení".

Jo, můžeš to v klidu sepnout bez ohledu která fáze na kterou, ale za předpokladu stejné frekvence, napětí a smyslu otáčení - a samozřejmě jejich synchronizace. Jestli na jednom zdroji označíš svorku L1 a na druhém A, nebo R je úplně jedno. V okamžiku sepnutí ale musí být jejich sínusovky "v zákrytu", tedy bez rozdílu napětí, počtu otáček i směru otáčení.
Přirovnání: pokud spojujete dvě ozubená kola v chodu, podaří se to bez havárie pouze v případě, když mají stejný tvar ozubení a stejné otáčky. Pokud to budete příště opakovat, nemusíte si zuby označit a hlídat, aby do sebe zapadly tytéž zuby, jako v prvním případě. Jenom zase musí být zuby stejného tvaru (u el. je to sínusovka) a smysl a rychlost otáčení (otáčky magnetického pole a frekvence) a nastavení zubů do sebe (synchronizace).
/Praxe 24 let na MVE se synchronním generátorem a možností ostrovního provozu (vydělená síť).:puff: /

Jo jo, vlastně to samý jsem napsal v minulým příspěvku, jen jsem to trochu rozvedl do větších podrobností. Také jsem napsal že zajistíme pořadí fází a frekvenci srovnáme na zázněj, mezi které fáze dáme žárovku jsem neřešil.
Ale stejně bych rád z dálky viděl, jak psal Bahno, že si někdo poplet metody a prásknul to do sebe v protifázi, při větším výkonu. Asi podobné jak jsem psal o tom Temelínu. Generátor asi vyletěl z elektrárny.:-D

Ale ne, pustit proti síti obráceně generátor elektrárny - tohle se nám povedlo při rekonstrukci v 80tých letech :-). Nedostatek kapacit pro výrobu rozvaděče pro závodní MVE vedl k tomu, že "se toho milostivě ujala" přidruženka nějakého JZD. Nejen, že na dveře vedly tvrdé vodiče, ale chybně zapojili přístroje synchronizace a po revizi, za slavnostní přítomnosti projektanta jsme provedli PRÁSK!;-) Vyletěly nožovky (který jsme tam dali pro jistotu asi na 1/4 jmenovitýho proudu). Byli jsme, po odhalení jiných chyb v drátování rozvaděče, podezřívaví a nechtělo se nám měnit mechanické spojky, kdyby to bylo špatně - a bylo! Nakonec jsme to fakt řešili dvěma žárovkami v sérii, zapojenými mezi síť a generátor - tedy fázováním "na tmu", za což jsme obdrželi formou zlepšováku obnos asi 300,-Kčs :-).