Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem proměření relé

Zdravím,
mám sadu několika 12v relé připájených k desce. Existuje nějaká varianta, jak každé relé samostatně proměřit a zjistit, které je vadné? Jedno relé má 2 řady po 4 nožičkách. Obvod nemohu zapojit pod napětí. Děkuji za každou radu

Je to SPCO relé, takže má jeden přepínací kontakt. Zapojení kontaktů je obvykle namalované na futrálu. Takže na relátku bez napájení změříš (třeba ohmetrem nebo žárovkovou zkoušečkou), jestli jsou propojené ty dva kontakty, které mají být v klidu spojené a jestli náhodou nejsou spojené ty, které být nemají. Potom připojíš na cívku 12V a provedeš totéž. Pokud budeš při připojování a odpojování 12V k cívce relé držet dráty v ruce, tak se nediv, když dostaneš kopanec (jenom malý).

bacha na to, že někdy bývá paralelně k vinutí cívky relé připojená dioda pro eliminaci výše uvedených kopanců (napěťových špiček), takže bude potřeba
v případě zkoušení správně polarizovat připojované napětí.