Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Alkohol v krvi?

Ahoj všem,
mám takový malý problém.
Dnes se naskytla zvláštní příležitost (narození dítěte) a dal jsem s kamarády pár piv - 5x 11° Kozel. Jenže, zítra mě čeká služební cesta a to jsem si v tu chvíli vůbec neuvědomil. Vypil jsem se je v 18:00 Až 20:00 hodin. Zítra bych měl vyjíždět v 6:30 ráno. Našel jsem si tedy na netu alkohol kalkulačku a zjistil jsem že bych měl vyjíždět nejdříve v 9:00 - to bych měl být na nule.
Hned jsem si šel tedy zaběhat (cca 2km, vypil jsem litr vody, najedl jsem se a vykoupal). A nyní doufám, že když mě ráno náhodou chytnou páni soudruzi, tak nic nenadýchám.

Přijít o řidičák opravdu nechci. To by mě stálo opravdu hodně peněz a proto se ptám. Co by jste dělali vy?

Předem děkuji za odpověď, s pozdravem Vesničan...

Co bych dělal já? Když vím, že pojedu, nepiju alkohol i kdyby byla sebezváštnější příležitost. Když už, vyjeď až v těch 9. Je dobré, si pořídit alkoholtester, není už tak drahý (s displejem, jen s LEDkama je naprd). Obávám se, že běh ani litr vody a koupání už vůbec, nepomůžou. Záleží spíš na skutečném metabolismu organismu, což tabulky vyřešit nedokáží - ukazují jen průměrného občana.

Velice děkuji za odpověď, nyní v sobě mám již další litr vody a běhám na záchod jak divý. Ale dám na Vaší radu. Víte opravdu nejsem jeden z těch co ať už s minimální setinkou alkoholu usednou za volant. Jsem zásadně proti. Proto si raději přispím :-).

Nepises kolko mas kg, co je najpodstatnejsi udaj. Samozrejme dolezity je aj metabolizmus a pitim vody podla mna podporis vylucovanie alkoholu z krvi rychlejsim tempom, takze nerobis zle. Vplyv fyzickej namahy je diskutabilny, nicmenej potenie nie je urcite tiez na skodu.
Podla mojich praktickych skusenosti uz rano nebudes mat v krvi nic ak vazis aspon 75kg.

Nie tak celkom, Nebavime sa o vypudeni, bavime sa o zvysenej cinnosti obliciek. Krv prechadza oblickami, kde sa filtruje, ak zvysis vykon cerpadla (obliciek), respektive prietok krvi cez neho, zvysis aj ucinok filtracie.
Kedze alkohol sa vylucuje aj potom, zvysenim potenim (behom) tiez urychli jeho vylucovanie.
Kava je diuretikum a naopak vodu z organizmu stahuje, takze jej ucinok je presne opacny ako je pitie vody.

Primy vylucovani alkoholu je marginalni zalezitost - jen velmi malo alkoholu je vylouceno primo. Alkohol je nejdriv alkoholdehydrogenázou premenej na acetaldehyd a ten pak na kyselinu octovou - a tu teprve ledviny vylouci. Takze pokud clovek nehejbne jatrama, tak je mu podporeni fce ledvin naprd.

Jediné co dokáže z těla odstranit alkohol jsou játra. Pití vody a čehokoliv jiného nemá smysl, ledviny přebytečnou vodu vyloučí, ale alkohol jimi neprojde. Taktéž pot obsahuje vodu a trochu soli, ale žádný alkohol. Ledviny ani potní žlázky na tuto funkci nejsou uzpůsobeny. Naopak "diskutabilní" vliv fyzické námahy určitý vliv má. Zvýšením námahy se nastartuje výkonnější metabolismus jater, aby byly schopny zvýšenou námahu pokrýt a tímto zvýšeným metabolismem se částečně urychlí i tvorba enzymů, odbourávajících alkohol.
Důvod, proč se alkohol nevyloučí ledvinami ani potem? Alkohol svým složením je organismem považován za potravinu.
Také se jeho rozložením v organismu uvolní energie. Proto ho organismus metabolisuje, zrovna tak jako třeba cukr.
Kdyby podobné látky vylučovaly ledviny byly by to pro tělo velké ztráty.
To jaké účinky má alkohol na člověka, je ovšem jev vedlejší.;-)

Trosku kecas. Bol si niekedy v miestnosti s clovekom pdo vplyvom alkoholu? Alkohol je citit vsade, pretoze sa vylucuje z tela potom, to je jednoznacne.
Pravdu mas v tom, ze alkohol sa spracovava hlavne pecienkou (jatra), ale uz si zabudol, ze taktiez v zaludku, pankrease a dokonca aj v mozgu.
Ono je to cele komplikovane, nakoniec o alkohole existuje mrte vedeckych studii a jednoznacny zaver zatial neodznel, pretoze cele vylucovanie zavisi od mnohych faktorov.
Sedliackou logikou tvrdim, ze voda pomoze, pretoze oblicky su obycajny filter a ked zvysim vykon filtra, zvysim aj jeho "vytaznost".
Ked uz nic ine voda je vybornym pomocnikom na opicu, nie raz ma zachranila od bolehlavu na druhy den.

Teda nechci Tě urazit, ale o funkci orgánů nevíš vůbec nic. Na sto procent platí, co jsem napsal.
Alkohol v místnosti je cítit proto, že se částečně odpařuje v plicích, protože v plicích je krev,
ve které je obsažen "velmi blízko" vzduchu a při výdechu se částečně uvolní ve směsi s kysličníkem uhličitým.
Množství takto vydýchané však je proti činnosti jater zanedbatelné. Čich je citlivý, ve vzduchu budeme
cítit líh i když tam vylejeme jen jeden mililitr.
To že se alkohol odbourává v žaludku pankrease a dokonce v mozku je už úplný nesmysl.
V žaludku se potrava částečně zpracovává a mísí se žlučí a produkty slinivky břišní.
Přes stěnu žaludku se alkohol částečně i vstřebává, ale na rozklad žaludek nemá vliv.
Pankreas (slinivka) vytváří trávicí šťávy a insulín. To že alkohol ovlivní mozek ještě neznamená, že ho mozek zpracovává. Jediné co mozek dokáže přijmout a použít je čistá glukóza, připravená z cukru v játrech.
To že ledviny (obličky) jsou obyčejný filtr, to je opravdu sedlácká logika.
Ledviny vůbec nepracují jako filtr, i když se to tak říká. Zkus třeba rozpustit ve vodě cukr nebo sůl
a odstraň obyčejným filtrem. Budeš muset mít filtr na molekulární úrovni. A vzlášť na cukr, sůl, a jiné
látky. Ledviny pracují na úrovni buněčných membrán a funkce je velmi složitá.
Ledviny dokážou z neuvěřitelné směsi látek odstranit nepotřebné a potřebné zachovat.
Dokážou rozlišit odpadní látky jako močovina, kreatinin, kyselina močová, přebytečný fosfor, draslík
a mnoho dalších látek od krvinek, roztoku glukózy, hormonů kterých jsou jen mikrogramy, enzymů, atd. atd.
Proto také nevyloučí alkohol. Kdyby to udělaly, pravděpodobně by vyloučily i glukózu.
Zvýšením příjmu vody to dobře poznají a vyloučí jen více vody.
Ledviny jsou po mozku a játrech nejdokonalejší orgán. Proto také lékařská věda dosud nebyla schopná
ledviny zcela uměle nahradit. Existuje náhrada ledvin, dialýza, která pracuje na bázi osmózy, ale
s odpadními látkami z těla vylučuje živiny, vitamíny, hormony, a další prospěšné látky, které
se musí potom uměle doplnovat. Naopak nedokáže odstranit všechny přebytečné látky, proto člověk při dialýze má neustále v těle neodstraněné přebytečné látky. Aby se přílišně nehromadily musí dodržovat přísnou dietu.
A ještě: Pití vody ochránilo od bolehlavu na druhý den. Ano to je pravda. Totiž samotný alkohol bolení hlavy
vůbec nezpůsobuje. Bolení hlavy způsobují metabolity alkoholu. Proto hlava bolí druhý den a ne v průběhu
pití. Tyto metabolity (produkty po zpracování původní látky organismem), ale jako odpadní látky ledviny
vylučují. Zvýšené pití tyto látky v krvi ředí a zvýšenou činností ledvin se vyloučí.

Tak a zdravotnickou osvětu na téma chlast máme za sebou a můžeme si zazpívat:

Ledviny ledviny .... jsou v těle jéédiný...:-D:-D:beer:

Tak ti nevim Karle, ale presiel som par studii v EN (aj o tych americkych si sem tam myslim svoje) a vsade tvrdia to iste. Navyse mam pocit, ze sa ti tu pletu dva pojmy a to je spracovanie (vstrebavanie) a vylucovanie alkoholu.
Pecen vyluci len cca 85% alkoholu, zvysok oblicky a pluca a cast sa vylucuje v nezmenenej podobe dokonca, takze tvrdit, ze LEN pecen je dolezita je...no trosku zavadzajuce.
Mozno by bolo skor zaujimave si povedat ako je mozne, ze sa ti zvysi hladina alkoholu v krvi aj ked uz nepijes, co bude vela ludi povazovat za nelogicke ako je mozne, ze po vypiti nafukaju menej ako hodinu na to, preco sa Aziati napiju skor ako my, co je to ADH a aky je jeho vplyv, preco nam odchadzaju a prichadzaju schopnosti pred a po opici v opacnom poradi (rec, jemna a hruba motorika) a pod.
Ono v podstate nas spor je asi o tom, ze ty tvrdis, ze LEN pecianka je dolezita, ja tvrdim, ze na spracovani a hlavne vylucovani sa zucastnuju aj ine organy a to dost v podstatnom pomere.
A na tom, ze alkohol sa vylucuje aj potom trvam, nie je to dychanim, proste si nabuduce pricuchni k podnapitemu cloveku a ucitis sam, ze koncetracia alkoholu pri potnych zlazach je vyssia, nie raz som to skusal. Samozrejme ked na teba taky clovek prehovori, je to este horsie, cize zasadne, ked pridem vecer domov snazim sa byt ticho;o).

po vypiti redeneho alkoholu, rikejme mu pivo, putuje tato tekutina travicim ustrojim, po teto ceste se alkohol a jine latky dostane do KRVE, zbytek nezuzitkovane/neztravene tekutny, ktera MUZE obsahovat i zbytky alkoholu, ( cim vice pijeme, tim mene je stravovan a vice vylucovan v moci) je skrzse LEDVINY vylouceno formou moci, nejvetsi cast poziteho alkohoulu je vsak v KRVI, a krev je filtrovana? ! JATRY, a proto hladina alkoholu v krvi stoupa s casovym odstupem po vypiti, a po skonceni piti dale narusta, protoze mame jeste v travicim ustroji alkohol, ktery ceka na "zpracovani".

No asi se s tebou nebudu hádat, ale: Například píšeš "ti tu pletu dva pojmy a to je spracovanie (vstrebavanie) a vylucovanie alkoholu." To jsou pojmy tři. Spracovanie = rozklad metabolismem organismu. vstrebavanie = Průnik alkoholu stěnou střeva, případně žaludku do krve. Vylučovanie = odstranění látky z těla, buď v nezměněné formě, nebo jejího metabolitu. "Pecen vyluci len cca 85% alkoholu" pečeň nevyloučí nic. Pouze přetvoří na látky, které ledviny dokážou vyloučit. Netvrdil jsem, že se naprosto žádný alkohol nevyloučí dechem a povrchem těla. Ale proti činnosti jater je to zanedbatelné. Tvrdil jsem, že se alkohol nevylučuje potem. Ale nevyloučil jsem, že se malá část alkoholu může odpařit z povrchu těla difůzí přes pokožku.
" ako je mozne, ze sa ti zvysi hladina alkoholu v krvi aj ked uz nepijes,-- ako je mozne, ze po vypiti nafukaju menej ako hodinu na to," Zcela logické. Aby byl alkohol v krvi okamžitě, museli bychom si ho vpravit do těla injekcí.
Vstřebávání, tedy průchod alkoholu do krve nějakou dobu trvá. Záleží na mnoha okolnostech. Například je li člověk najedený, nebo hladový, na koncentraci vypitého nápoje, na momentální dispozici konzumenta a například i na tom, jak má daný člověk silnou vrstvu epitelu (trávicím šťávám odolná výstelka) v žaludku, protože se alkohol částečně vstřebává i žaludkem. Proto po vypití alkoholu trvá různou dobu, než se v krvi objeví maximum. Proto se zkušení pijáci předem najedí a tím oddálí nástup opice.
Další zmíněné, jako proč se Asiati napijí dříve (podmíněno geneticky), nebo zdánlivě nelogické vlivy a podobně,
patří již do jiné oblasti, jako psychické působení a podobně, už s odbouráváním alkoholu nemá nic společného a nebyla o tom řeč.
Lidské tělo je neuvěřitelně složitý mechanismus. Každý orgán dělá jen to na co je určen. Pokud dělá něco jiného navíc, člověk onemocní.
Živý organismus lze dost přesně přirovnat k dobře fungujícímu dokonalému stroji.
U automobilu také nikdo nebude tvrdit, že odpadní látky z paliva, se z vozidla vylučují, koly, převodovkou, nebo dokonce volantem. Palivo se zpracuje ve spalovacím prostoru a vyloučí výfukem. Výfuk je na to určen.
Pokud však výfukem odchází nespálené (nezpracované) palivo, něco je špatně.
Zrovna tak by bylo špatně, kdyby ledviny vylučovaly alkohol. Ano i alkohol je pro tělo palivem, proto ho
tělo nejdříve zpracuje (použije) a pak vyloučí. Ale jak už jsem zmínil, jaké účinky na člověka má toto "palivo", je věc jiná.:beer::beer: --A pak si jedno nedej...;-)

Ještě zajímavost. Před časem proběhla v televizi reportáž o tom, že žena ve vysokém stupni těhotenství se opila.
Pít v těhotenství není vhodné, ale nic by se nestalo. Alkohol by žena odbourala v sobě i v plodu.
Ale došlo k tomu, že žena v opilosti porodila. V těle dítěte zůstal alkohol. Jak vysvětloval lékař v reportáži, játra narozeného dítěte nejsou zcela vyvinuta a dokážou zpracovat jen živiny z mateřského mléka. Tím dítě není
schopno alkohol vyloučit a ten by jej po čase poškodil, nebo usmrtil. V tomto případě dítě zachránili tak, že mu z těla odstranili alkohol dialýzou.
Přitom i takto malé dítě močí, dýchá a potí se.

Docent chemikář na fakultě, zvaný šaman, nám jednou vědecky vysvětloval, jak na alkohol. Říkal, že kyselina jablečná na sebe chemicky váže etylalkohol, jak, to už si opravdu nepamatuji. Ale napsal na tabuli rovnici. Takže závěr byl: Před předpokládaným pitím sníst dvě jablka. Myslím, že by to mohlo fungovažt i těsně po pití. Ale pozor, nemám to vyzkoušeno, tehdy ještě nebyly testery. Kdo ho máte, zkuste to a napište výsledek, samotného mě to zajímá. S.