Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bezkontaktní zkoušečka napětí AC

Ahoj,

může mi někdo vysvětlit (podrobně, aby to pochopil i laik), jak funguje bezkontaktní zkoušečka napětí?

Kabel ve zdi, kterým probíhá střídavý proud o určité frekvenci funguje jako anténa?
Zkoušečka tedy pouze zachytává elektromagnetický signál o frekvenci 50 Hz +- ?
Pokud bych chtěl změřit napětí vycházející přímo ze zdroje 230V, tak bych bezkontaktní zkoušečkou nic nenaměřil, protože by tu byl příliš krátký kabel, který by vysílal příliš slabí signál?

Je to nějak tak... nebo... budu rád za vysvětlení, díky.

Jen nekupovat na tržnici. Já jsem si před lety takovou koupil na tržnici. No stála 10 korun, nekup to. Ale že jsem elektrikář a s pár kuriozitami jsem se už setkal, tak jsem se do ni podíval (dala se rozdělat jako propiska). Byl tam odpor délky asi 4mm, což už je špatné. Ale navíc byl ten odpor vjetý dovnitř kontaktního pérka a tím zkratovaný. Kkybych to strčil do zásuvky, padalo by ze mě neřízené množství sprostých slov. Ale je s podivem, když jsem to kupoval, měl tam toho plnou krabici. A za tu cenu... kupodivu o zvýšeném počtu úrazů proudem jsem v té době neslyšel.:puff: